||איך לתקן תיקוני טיח ושפכטל בקיר, או, איך ליישר את ההדורים עם הקיר

איך לתקן תיקוני טיח ושפכטל בקיר, או, איך ליישר את ההדורים עם הקיר

למי מאיתנו לא קרה שאיזה שהוא קיר בבית, עשוי מבלוקים, בטון או גבס, חטף חבטה שגרמה לחלק מהטיח לנשור, או שיצרה במקום חריץ עמוק של טיח חשוף?

ותמיד חשבתם לעצמכם שזה בטח מה זה סיפור לתקן את זה. אז זהו, שלא! זה ממש פשוט וקל. כל מה שצריך זה קצת חומר מריחה, קערית קטנה עם סכין או כף/כפית לערבוב, ושפכטל (מרית) למריחה נוחה ואחידה של החומר. את חומר המריחה ניתן לרכוש בכל חנות חומרי בנין קרובה. אני ממליץ על “קלסימו” או “פרופילה”, שניהם באיכות גבוהה ונוחים לעבודה (כל אחד מיצרן/יבואן שונה). זהו חומר על בסיס גבס, שבשונה מגבס מתייבש מאוד לאט, ומאפשר לנו עיבוד נוח שלו, בלי שהוא יתייבש לנו בידיים (זוכרים את הגבס שיצקנו למחילות בחוף הים או לתבניות של צורות? אז החומר שלנו יתייבש לאט לאט…). בחנויות הוא נמכר באריזות של 1 ק”ג ו- 5 ק”ג. אין צורך לקנות יותר מאשר 1 ק”ג, והוא יכול להחזיק המון זמן בתנאי אחסנה יבשים (רצוי לעטוף אותו בשקית ניילון ולאחסנו במקום שאין בו לחות).

מערבבים מעט חומר עם מים לקבלת עיסה. החומר צריך להיות מוצק, אבל לא לגמרי, כדי שיהיה לנו נוח לעבד אותו ולהחליקו. הוא צריך להיות בדרגת צמיגות כמו בצק, כל אחד לפי הנוחות שלו. ככל שנוסיף יותר מים, העיסה תהיה דלילה יותר, נוחה יותר לעיבוד, ומתייבשת לאט יותר. חשוב מאוד לערבב היטב את החומר, כך שכל האבקה תימס ותתקבל עיסה חלקה לגמרי.

 אם העיסה יבשה/מוצקה, רצוי מאוד להתיז מעט מים על המקום עליו אנו מיישמים את החומר, כדי ליצור היצמדות טובה יותר למשטח המריחה. אם העיסה רכה ולא מוצקה מדי, סביר להניח שהמים שבעיסה יספיקו כדי ליצור היצמדות טובה למשטח. ניתן למרוח את החומר עם שפכטל צר או רחב, או אפילו עם סכין מטבח פשוט (מועיל בעיקר במקומות בהם הגישה לא נוחה עם שפכטל). מורחים כמות לא גדולה של החומר ומחליקים בעדינות בעזרת השפכטל או הסכין.

כעת מחכים לייבוש סופי. איך יודעים מתי החומר התייבש סופית? צבעו של החומר כשהוא עיסה הוא אפור-חום בהיר, ולא לבן. כאשר הוא מתייבש סופית, הוא הופך ללבן (כמעט כמו הלבן של הקיר), ובנוסף – הוא קשה לגמרי ואינו נמרח. ואז לוקחים נייר לטש עדין (אפשר לקנות בחנות ריבוע אחד או שניים) ומלטשים (משפשפים) בעדינות את שטח המריחה, עד לקבלת משטח חלק לגמרי ונעים למגע. כל מה שנשאר, זה לצבוע בצבע הרצוי.

למתקדמים שבינינו, אתם מוזמנים לראות את המאמר איך לתקן תיקוני טיח ושפכטל בקיר, כולל צביעה, בקלות ובמקצועיות.

2018-08-22T00:29:36+00:0030/11/11|חומרים ובניה|2 Comments

2 Comments

  1. […] איך לתקן תיקוני טיח ושפכטל בקיר, או, איך ליישר את ההדורי… […]

  2. Eldad Sameach 04/12/2011 at 03:33 - Reply

    לכל מי שרוצה לתקן תיקון טיח ושפכל ולא יודע/ת איך- זה הסרטון בשבילו/ה.

הממ... אם בא לך להגיב, זה המקום והזמן, ממש כאן למטה ▼ (התגובות מפורסמות רק לאחר אישורן)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: