||איך לנקות אבק ממחשב שולחני ולתת לו לנשום אויר נקי

איך לנקות אבק ממחשב שולחני ולתת לו לנשום אויר נקי

מה עושים עם מחשב שולחני, שכבה כל הזמן, בד”כ כמה דקות מיד לאחר ההפעלה שלו? לפני שאתם מחפשים כל מיני וירוסים חבויים או הסברים מלומדים אחרים, אני מציע לנקות אותו מאבק, ורק אם זה לא צלח, לחפש וירוסים וכל מיני מרעין בישין שכמותם.

ובכן, לפני כן ההסבר:

המחשב השולחני נמצא רוב הזמן מתחת לשולחן, איפה שהוא בין הרגליים שלנו, ולא רק שהוא חוטף מאיתנו בעיטות כל הזמן, הוא גם מתמלא באבק, הנמצא שם לרוב (גם אם הוא ממוקם על השולחן). האבק מתיישב לו בנחת על כל רכיבי המחשב, ובעיקר על המאוורר שיושב על המעבד שעל לוח האם. כמויות האבק שנמצאות על המאוורר לא מאפשרות לו לקרר היטב את המעבד, והמעבד מתחמם. אחד ממנגנוני ההגנה הראשוניים של המחשב, הוא בקרה על טמפרטורת המעבד. כשזו עולה מעבר לגבול שהוגדר לה, המחשב משתק את כל המערכות שלו, ובמילים אחרות- נכבה. זה יכול לקרות שתיים שלוש דקות לאחר הפעלתו, וזה יכול לקרות גם 20 דקות לאחר הפעלתו.

אז מה עושים? מאוד פשוט:

ניגשים לעסק של ניקוי ושטיפת מכוניות, ומבקשים מהם בנימוס לקבל לידיכם את פיית האויר הדחוס למשך כמה דקות, ומשתמשים בה כדי לנקות את פנים המחשב מהאבק הרב מאוד שהתנחל בו. לפני כן צריך כמובן להסיר את המכסה הצידי של המחשב, כדי לאפשר גישה ללוח האם. צריך לנקות היטב את כל לוח האם, בדגש על שלושה מאווררים הקיימים במחשב (במחשבים מדגמים ישנים יתכן שיהיו רק שני מאווררים): אחד על המעבד המרכזי (שהוא הכי חשוב), שני בתוך ספק הכח של המחשב, ושלישי על הדופן האחורית או הצידית של המחשב (לא בכל הדגמים). המאוורר השלישי עוזר למאוורר של המעבד לקרר טוב יותר, בכך שהוא מוציא החוצה כל אויר חם שקיים בסביבת המעבד.

בזמן שמכוונים את פיית לחץ האויר אל המאוורר, היא גורמת לו להסתובב במהירות גבוהה הרבה יותר ממה שהוא תוכנן לה, וכדי שלא לגרום לו נזק, חשוב מאוד מאוד להחזיק את הכנפיים של המאוורר בזמן זה. אפשר להחזיק אותן בעזרת האצבעות, ואם אין גישה אליו (או למי שלא נוח עם האצבעות), ניתן לדחוף בעדינות מברג בין כנפי המאוורר, וכך למנוע את סיבובו (כמו במקרה של מאוורר ספק הכח. ושוב אני מדגיש- לדחוף את המברג בעדינות!).

דגשים:

 • יש לנקות בכל מקום, חריץ, נקבובית, מעל, מתחת ומהצדדים. יש המון אבק במחשב, ותחשבו שאתם משחקים איתו ב”מחבואים” ואסור לתת לו לנצח… 🙂
 • את המאוורר של ספק הכח יש לנקות משני הכיוונים- פעם אחת מבחוץ פנימה (ואז האבק יתיישב שוב על לוח האם), ופעם נוספת מבפנים החוצה (ואז האבק ייצא דרך כנפי המאוורר שלו החוצה).
 • אחרי שמנקים את האבק מלוח האם ומהמאוורר, חלקו נוחת חזרה על לוח האם, ויש לעשות סיבוב ניקוי שני, שלישי ואף רביעי. אתם תצטרכו להשקיע בניקוי לפחות 5-7 דקות תמימות, אם לא יותר!
 • מומלץ לחזור על ניקוי האבק מהמחשב אחת לשנה עד שנה וחצי לערך.
 • בסוף הניקוי, אתם יכולים לקחת את הפייה ולהעביר “ויש” גם על הבגדים שלכם… 🙂
צפו בסרטון, המדגים ניקוי של מחשב ממש מאובק.
2018-08-22T00:43:44+00:0020/11/11|חשמל ומכשירים בבית|4 Comments

4 Comments

 1. Rami Moklashy 30/06/2016 at 20:03 - Reply

  אני המחשב שלי עובד 10 שניות ונכבה לבד

  • אלדד 01/07/2016 at 00:33 - Reply

   רמי,
   וניסית לנקות אותו כמו שמוסבר?

   אלדד 🙂

 2. ankol 21/07/2015 at 22:09 - Reply

  אפשר גם על ידי פן של שיער

  • אלדד 21/07/2015 at 23:53 - Reply

   לפן של שיער אין עוצמה מספיקה לכך.

   אלדד 🙂

הממ... אם בא לך להגיב, זה המקום והזמן, ממש כאן למטה ▼ (התגובות מפורסמות רק לאחר אישורן)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: