|, מים ואינסטלציה|איך להחליף גוף חימום בדוד שמש, וליהנות ממים חמים בימי החורף

איך להחליף גוף חימום בדוד שמש, וליהנות ממים חמים בימי החורף

רוצה בעל מקצוע אמין שיגיע אליך ויתקן? אני לשירותך >> 054-2614545

באתם להדליק את הדוד כדי שיהיו לכם מים חמים למקלחת הבאה. לא הספקתם להגיד “ג’ק רובינסון” ושמעתם את המפסק החצי אוטומטי בלוח החשמל (“פקק”) קופץ. זה במקרה הטוב. במקרה הפחות טוב, כל האור בבית כבה כי מפסק הפחת של הבית קפץ. בכל מקרה, זה אומר שמשהו בדוד ממש לא תקין. רוב הסיכויים שגוף החימום שבתוך דוד השמש (או דוד החימום) שלכם לא תקין. מין קול כזה שמבשר שהנה אוטוטו אתם הולכים להיפרד מכמה מאות טובות של שקלים… אז זהו- שלא בהכרח. אפשר לתקן זאת לבד בעלות ממש זניחה!

מה בעצם קרה כאן? בתוך דוד השמש או דוד החימום שלכם, נמצא גוף חימום שתפקידו לחמם את המים כאשר השמש אינה מספקת מספיק אנרגיה לקולטים לחמם את המים (במקרה של דוד חימום ולא דוד שמש, אין לשמש משמעות…). גוף החימום טבול בתוך המים של הדוד, והוא מעביר דרכו כמות חשמל עצומה כדי לחמם את המים, וגם סובל מאבנית, לכלוך, חלודה ועוד הנמצאים במים. במשך השנים הוא נשחק ונוצר חריר קטנטן שגורם למים לחדור את הציפוי של גוף החימום, וליצור קצר חשמלי בעת הפעלתו. זה מה שנקרא בלשון העם “קצר”. אין מנוס מלהחליף את גוף החימום.

גוף החימום יושב בתוך אוגן (פלנץ’), המחוזק לדוד עם 6 ברגים (או אומים, תלוי בדוד). ניתן להחליף את גוף החימום בלבד, ללא האוגן. אני מאוד ממליץ להחליף את כל האוגן בשלמותו, עם החמם שמחובר אליו. החמם הוא שרוול פלסטיק המורכב על גוף החימום, ותפקידו לייעל עוד יותר את חימום המים, ע”י כך שהוא מרכז אותם גבוה יותר בתוך הדוד, ממש קרוב לפתח היציאה של המים החמים מהדוד אל הברז בבית, וכך מתקבלים מים חמים יותר בברז. הסיבה להמלצה היא, שלמרות שלחמם עצמו יש בלאי הרבה יותר קטן מאשר לגוף החימום, אם כבר פותחים את כל העסק שם, עדיף להחליף את כל האוגן, בתוספת עבודה של עוד כמה דקות ותוספת עלות של כמה עשרות שקלים.

גוף חימום ישן שהוחלף בדוד שמש

בתמונה אנו רואים גוף חימום ישן שהוצא מדוד שמש. גוף החימום מלא ועטוף בשכבות של אבנית, חלודה ועוד (וזה אחרי שהוא נוקה קצת).

גוף חימום קומפלט חדש, עם אוגן (פלנץ’) ושרוול תרמוסטט

 

כך נראים האומים המחברים את גוף החימום לאוגן, והחיבורים של האוגן לדוד עצמו

אם רוצים להחליף רק את גוף החימום עצמו (לא מומלץ), יש לפתוח את שני האומים הנראים בתמונה למעלה, להוציא את גוף החימום, להחליפו בחדש ולסגור היטב את האומים. אין צורך לגעת בששת האומים/ברגים שמסביב (תלוי בדוד), שמחברים את האוגן כולו לדוד.

חמם (מאיץ חימום) המורכב על גוף החימום ומייעל את חימום המים בדוד

 

שני צינורות פלסטיק המשמשים להארכת החמם וניתנים להרכבה בהמשכו

שני הצינורות האלו משמשים להאריך את החמם ולהגדיל עוד יותר את יעילותו. הם מגיעים יחד עם החמם, אך לא מורכבים עליו, מהסיבה הפשוטה שישנם דודים קטנים שאינם ארוכים (גבוהים) מספיק כדי להכילם (דודים קטנים של 60 או 80 ליטר). בדודים של 150 ליטר, שהם הנפוצים יותר, מומלץ להרכיב את שני המאריכים בקצה החמם, כך שיתקבל אורך מירבי עבור החמם.

חמם עם שני המאריכים מורכבים עליו

אז הולכים לחנות חומרי בנין או חשמל הקרובה, וקונים גוף חימום קומלפט עם אוגן (פלנץ’). כל המוצרים הנמכרים הם באותו גודל פיזי ועם אותם חיבורים, כך שאין הרבה מה לבדוק בהם. מאוד רצוי לקנות כזה שיש לו תו תקן (לא נתקלתי בכזה שאין לו, אבל תמיד רצוי לוודא). עלות המוצר היא כ- 70 ש”ח (נכון לנובמבר 2011). עלות גוף החימום בלבד, ללא האוגן, היא כ- 30 ש”ח. אין צורך לקנות גם את התרמוסטט, כי ברוב המקרים הוא אינו המקור לבעיה, ואם כן, תמיד אפשר לחזור לחנות לקנות, ולהחליפו בתוספת עבודה של עוד כמה דקות.

אז תכל’ס, מה עושים? דבר ראשון מאתרים בוודאות את הדוד הבעייתי (זה שמקפיץ את המפסק). אם אתם גרים בבית פרטי, מן הסתם הדוד היחיד הנמצא על גג הבית/בנין הוא שלכם (או שהוא ממוקם במסדרון צמוד לדירתכם). אבל, אם אתם נמצאים על גג שבו יש עשרות דודי שמש, איך מאתרים בוודאות את הדוד שלכם? דרך אחת היא לעקוב אחר צנרת המים המחברת את הדוד לדירה שלכם. צריך לעקוב אחר צנרת המים היוצאת מהדירה, דרך קיר הבנין, ל”טפס” עם העיניים מעלה עד הגג, ועל הגג לראות לאיזה דוד הצנרת מתחברת. גם אם אתם לא מצליחים לעקוב אחר הצנרת, למשל בגלל שבשלב מסוים היא נכנסת לתוך חלק בנוי, או נקברת מתחת לגג נוסף, או כל סיבה אחרת (כמו שקרה במקרה של הדוד המסוים הזה המוצג בסרטון בהמשך), עדיין ניתן לאתר את הדוד בוודאות. נעמדים ליד הדוד שהכי הגיוני שהוא הדוד שלכם, ומבקשים ממישהו שיפתח ויסגור את הברז של המים החמים, בכל פעם למשך כמה שניות (לפתוח, לחכות כמה שניות, לסגור, לחכות כמה שניות וחוזר חלילה מספר פעמים). מצמידים את האוזן לצינור הכניסה של המים הקרים לדוד (אפשר גם לצינור היציאה של המים החמים מהדוד- מסומנים ע”י עיגול כחול או אדום, בהתאמה, מודבק על הדוד מסביב לצינור), ומנסים לשמוע את זרימת המים בצנרת. מכיון שתנועת המים בצנרת תהיה מאוד לא אחידה (פתיחת המים וסגירתם כל כמה שניות), זה ייקל מאוד לשמוע מה קורה בצנרת. בנוסף לקול של זרימת המים, אתם תבחינו ברעידה קלה של הצנרת בכל פעם שהמים מתחילים לזרום או נעצרים. שני סימנים אלו יאתרו בוודאות את הדוד שלכם. אגב, לאחר שמצאתם אותו, רצוי לסמנו, לדורות הבאים…

אחרי שאותר הדוד, סוגרים את הברז הראשי של המים לדירה (“שיבר”), כדי שנוכל עבוד בניחותא, בלי מים שזורמים סביבנו ועלינו, ומאוד חשוב- מנתקים את אספקת החשמל לדוד. זאת ע”י כיבוי המפסק של הדוד (חשוב מאוד מאוד לוודא שאף אחד מבני הבית לא מדליק אותו בטעות כשאתם מחליפים אותו!!!). ליתר בטחון ניתן גם להוריד את המפסק החצי אוטומטי שאחראי על הזנת החשמל לדוד, בלוח החשמל הדירתי (זה ש”קפץ”). למהדרין שבינינו, אפשר גם לנתק את כל אספקת החשמל לדירה.

עוד כמה דגשים:

 •  אם הברגים/אומים חלודים, רצוי לשמן אותם בתרסיס שימון “WD40” או “זזקל”. הוא מקל מאוד על פתיחתם. רצוי לשקול לקנות חדשים לפני שמבריגים אותם חזרה לדוד.
 • לפני שמבריגים את הברגים/אומים חזרה, רצוי מאוד לגרז אותם קצת (ניתן להשיג גריז בחנות חומרי בנין, במוסך, אצל מתקן האופניים ועוד). מדובר על כמות קטנה מאוד, שמטרתה לתת לברגים שימון קבוע שימנע מהם להחליד וייקל על פתיחתם בפעם הבאה (שתגיע עוד שנתיים שלוש בערך).
 • חשוב מאוד לחבר את גוף החימום להארקה (החוט הצהוב מבין החוטים שמגיעים לגוף חימום). הכי פשוט לעשות את זה ע”י חיבור אום נוסף לאחד הברגים היותר ארוכים מבין השישה, כך שהחוט יהיה כרוך בין שני האומים- אחד מחזק את האוגן לדוד, והשני מחזק את ההארקה לאום הראשון. אין צורך לסגור את האום השני חזק מדי.
 • לפני הרכבת האוגן על הדוד רצוי לנקות היטב את שפת הדוד משאריות גומי של האטם הקודם. אם צריך אפשר להשתמש בסכין כדי לגרד אותן ובנייר לטש עדין (בד שמיר).
 • חשוב מאוד להדק את הברגים באופן אחיד, ע”י הידוקם בהצלבה ומעבר על כולם, כל פעם קצת כל בורג, עד שכולם מהודקים. מתחילים עם בורג מסוים, מהדקים את זה שמולו עוברים לבורג שלידו וכך הלאה, כל פעם קצת. כך בסבב של כמה פעמים עד שכל הברגים מהודקים היטב.
 • לא להדק את הברגים חזק מדי! עד שהם מהודקים היטב ואז עוד כחצי סיבוב, אחרת ההידוק שוחק את האטם מהר מאוד (כי שפת הפלנץ’ רחבה הרבה יותר משפת הדוד עליו הוא יושב, ואז נוצר לחץ עצום על שטח קטן מאוד של האטם שגורם לקריעתו).
 • להדליק את דוד החימום רק לאחר שכל הדוד התמלא במים! אחרת, יש סיכוי טוב שגוף החימום יישרף. דהיינו, פותחים שוב את ברז המים הראשי של הדירה, ורק אחרי שבמשך כמה דקות רצופות יוצאים מים מהברז של המים החמים – רק אז הדוד מלא במים, ורק אז ניתן להפעיל שוב את חימום החשמל של הדוד.

אחרי כל ההכנות האלו, ניגשים לעבודה. צפו בסרטון וראו כיצד מחליפים את גוף החימום בדוד השמש.

331 Comments

 1. ניצן 06/01/2019 at 17:31 - Reply

  היי אלדד,

  קראתי את התגובות האחרונות בנושא גוף החימום ומים שאינם מתחממים ו/או מתחממים לאט, בגדול אני מדליק את הדוד למשך שעה וחצי – שעתיים ואז יש מים חמים – עם-זאת הבנתי שכאשר קיים חמם, שרוול פלסטיק, אז אמור להיות מים חמים אמנם ככמות קטנה כבר לאחר כ-20 דק – אצלי אין מים חמים אלא רק לאחר זמן רב – האם ייתכן שמערבב המים לא תקין – האם אתה יכול להסביר מה תהיה התופעה כאשר מערבב המים אינו תקין – האם לא יהיו מים חמים בכלל גם לאחר זמן רב ? האם יש אפשרות לבדוק אותו או לכוון אותו – חשבתי שאולי הוא מזרים כמות גדולה של מים קרים ולכן רק כאשר המים בדוד ממש חמים אז אני מקבל מים חמים ולפני זה אין מים חמים – מה דעתך ?

  תודה,

  • אלדד 06/01/2019 at 19:37 - Reply

   ניצן,
   כאשר יש חמם, וברוב הדוודים אכן הוא מותקן כברירת מחדל, יש חימום מהיר של כמות קטנה יחסית של מים. בפועל, מקבלים מים חמים יותר לפרק זמן קצר יותר, שיספיקו למקלחת טובה.
   אם המערבל (נקרא משגיחום) אינו תקין, אז כמובן שתקבל מים לא מאוזנים, או חמים מדי או קרים מדי (במקרה שלך כנראה קרים מדי).
   בהנחה (די סבירה) שגוף החימום שלך תקין והחמם מותקן נכון, אני הייתי בודק מה עם התרמוסטט. יכול להיות שהוא לא תקין, ואז הוא מפסיק את פעולת גוף החימום הרבה לפני שצריך, דהיינו בטמפ’ מאוד מאוד נמוכה, ובתכל’ס גוף החימום עובד לפרק זמן קצר מאוד, ולכן אין מים חמים. נסה לכוון אותו לטמפ’ הכי גבוהה שניתן (שבד”כ זה סיבוב ה”מחוג” שלו נגד כיוון השעון עד המקסימום).

   אלדד 🙂

   • ניצן 07/01/2019 at 23:28 - Reply

    אלדד,

    חשמלאי החליף היום את התרמוסטט, ובדק את הזרם בגוף החימום והערך תקין – אבל גם לאחר החלפת התרמוסטט נשארה אותה בעיה , אני מדליק להרבה זמן (כשעתיים ויותר) והתוצאה מים חמימים – בוודאי שלא הטמפרטורה שמצפים לאחר שעתיים של חימום דוד – מה דעתך ?

    תודה,

    • אלדד 07/01/2019 at 23:43 - Reply

     ניצן,
     זה עדיין לא אומר כלום. אולי התרמוסטט מפסיק את הזרם אחרי זמן מה, ולא אחרי שעתיים כמו שאתה חושב?
     ושרוול החמם מותקן כהלכה, לכל אורכו?

     אלדד 🙂

     • ניצן 08/01/2019 at 00:07 - Reply

      אלדד,

      התרמוסטט הוחלף היום שוב בחדש גם הקודם הוחלף במסגרת החלפת הפלנץ, הדוד דלק כשעתייים וחצי והיו מים חמים אבל רחוק מלהיות כמו שהיה פעם – מים רותחים , לגבי השרוול אני מניח שכן כי את ההתקנה עשה איש מקצוע – מה הכיוון ?
      תודה

      • אלדד 08/01/2019 at 09:03 - Reply

       ניצן,
       לא יודע… הימים האחרונים ממש קרים, זה גם משפיע.

       אלדד 🙂

 2. ירון 02/01/2019 at 10:14 - Reply

  שלום אלדד,

  לפני כשבוע טכנאי החליף בדוד החשמלי את הפלנץ’ עם גוף החימום והתרמוסטט, וזאת לאחר שימוש של מספר שנים ללא החלפה (היה מלא אבנית) ובגלל שהייתי צריך להדליק את הדוד למשך זמן רב בכדי שיהיו מים חמים), הבעיה היא שגם לאחר החלפת כל החלקים אני עדיין צריך להדליק את הדוד למשך מספר שעות כ-2.5 ~ 3 בכדי שיהיו מים חמים

  הדוד בנפח של 150ליטר, התרמוסטט מכוון ל-65 מעלות והטכנאי הרכיב את השרוול חימום הפלסטי

  מה לדעתך יכולה להיות הבעיה ו/או כיצד ניתן לבדוק איזה חלק אינו תקין?

  תודה,

  • אלדד 02/01/2019 at 10:30 - Reply

   ירון,
   קרא את 6-7 התגובות האחרונות, אני מאמין שתמצא שם תשובה לכל שאלותיך.

   אלדד 🙂

 3. דולב 30/12/2018 at 14:31 - Reply

  היי אלדד,

  איש המקצוע החליף לפני מספר ימים את הפלאנג’ + גוף החימום + טרמוסטט בדוד (נראה לי בנפח של 200 ליטר) – הבעיה היא שאני מדליק את הדוד החשמלי למשך שעה ~ שעה וחצי והמים עדין לא “רותחים” הם רק “חמים” (ניתן להתקלח בהם) – אציין כי הטרמוסטט מכוון ל-65 מעלות.
  מה לדעתך עשויה להיות הבעיה:

  – קראתי שיש להמתין כ-3.5 שעות עד לחימום מלא של הדוד, אבל להבנתי אמור להיות “מאיץ חימום” (שרוול פלסטיק) אשר מחמם כמות מים קטנה כ-4 ליטר בערך באופן מהיר כ-20 דק
  – האם בעיה עם מערבל המים (מישהו אמר שאולי זו הסיבה)
  – האם גוף החימום לא תקין

  האם אפשרות אחרת / נוספת ?

  אשמח לתשובתך

  תודה רבה,

  • אלדד 30/12/2018 at 15:32 - Reply

   דולב,
   גוף חימום חדש צריך “הרצה”, שזה אומר להדליק אותו 3-4 שעות ברציפות, למשך 3-4 ימים, ואז הוא אמור לחמם יעיל יותר. היעילות שלו משתפרת עם הזמן.

   אלדד 🙂

   • דולב 30/12/2018 at 16:35 - Reply

    היי אלדד,

    מעולה – אולי נפתרה “התעלומה” …

    זה מידע חשוב להרבה אנשים, משום שלא ראיתי בשום מקום שגוף חימום חדש צריך “הרצה” ולכן חשבתי שיש תקלה באחד הרכיבים

    תודה רבה,

    • אלדד 30/12/2018 at 16:46 - Reply

     דולב,
     אני מתעתד להעלות סרטון המשך שקצת מסביר יותר לעומק מה קורה שם בדוד. יש מצב שאשלב בו את המידע הזה.

     אלדד 🙂

     • דולב 30/12/2018 at 17:32 - Reply

      היי אלדד,

      זה בהחלט יהיה מועיל להרבה אנשים, אני אבדוק ואעדכן בפורום האם פעולת “ההרצה” לגוף החימום אכן שיפרה את מהירות החימום

      תודה רבה על הסיוע

      • דולב 01/01/2019 at 08:30 - Reply

       היי אלדד,

       פעולת “ההרצה” לגוף החימום לא פתרה את הבעיה
       תאור הבעיה: לאחר החלפה מלאה של הרכיבים – פלאנג’ + גוף חימום + תרמוסטט שלא הוחלפו מספר שנים, הדוד החשמלי (150 ליטר) מופעל למספר שעות ומתקבלים מים “חמים פלוס +” אך לא רותחים (כמו שהיו בעבר לפני החלפת הרכיבים, בנוסף לאחר ששני אנשים מתקלחים אין מים חמים – בדיעבד המצב לפני החלפת הרכיבים היה טוב יותר

       בהנחה שהרכיבים תקינים נשארה אפשרות נוספת והיא שמערבב המים לא תקין – ייתכן שבעקבות החלפת הרכיבים אבנית ולחצי מים פגעו בתקינותו ?

       האם זה סביר שמערבב המים יהיה לא תקין ובכל זאת (כמו במקרה אצלי) לאחר מספר שעות יהיו מים “חמים פלוס” או שבמידה והמערבב מים לא תקין אז פשוט לא יהיו מים חמים בכלל ?

       האם קיימת אפשרות לבדוק את תקינות מערבב המים ?

       האם אתה רואה אפשרות נוספת , אשמח לחוות דעתך בנושא

       תודה רבה,

       • אלדד 01/01/2019 at 09:21 - Reply

        דולב,
        ה”הרצה” מדברת על כמה ימים של הפעלה רצופה, כל יום למשך 3-4 שעות. עבר רק יום… אל תשכח שהימים האחרונים היו יחסית קרים יותר מקודמיהם, זה גם תורם לענין.
        יתכן שמערבב המים לא תקין, אבל זה נראה לי פחות סביר.

        אלדד 🙂

        • דולב 01/01/2019 at 09:58 - Reply

         היי אלדד,

         החלפת הרכיבים התבצעה ביום שישי, כך “שההרצה” מבוצעת כבר 4 ימים – האם זה משנה את הכיוון של הבעיה – מדוע אתה לא חושב שזה מערבב המים ?

         משהו נוסף: בדקתי באתרים של יצרני גופי חימום ואין אצלם אזכור לפעולת “הרצה”, האם יצא לך לראות המלצת יצרן לביצוע “הרצה” ? – אני פשוט רוצה לשלול אי-תקינות של הפלנץ’ + גוף החימום + תרמוסטט + מערבב מים לפני שאני מחליף שוב (נמסה להימנע) את כל רכיבים

         תודה רבה

         • אלדד 01/01/2019 at 10:13 - Reply

          דולב,
          לא חיפשתי באתרי יצרנים לגבי “הרצה” אז אין לי מושג. אני אישית נתקלתי בבעיה כזו רק פעם אחת, ועם הזמן היעילות אכן השתפרה.
          קח בחשבון שימים קרים מפחיתים מאוד מיעילות החימום, מה גם שהמים לא נשארים חמים בדוד לאורך זמן.
          לא יודע מה להגיד לך…
          נסה לעקוף את המערבב וראה אם יש שינוי בהתנהגות. אם יש שינוי, הוא הבעיה. אם לא, הפלאנץ’.

          אלדד 🙂

         • אלדד 01/01/2019 at 21:22 - Reply

          דולב,
          עלה לי עוד רעיון בראש, משהו שלא חשבתי עליו קודם:
          אולי התרמוסטט שלך לא תקין, ואיכשהוא אתה חושב שהוא מכוון על טמפ’ מסוימת (נניח 60 מעלות), אבל בגלל שהוא לא תקין הוא מפסיק את גוף החימום הרבה לפני (נניח ב-30 מעלות), ואז נורית הבקרה של מפסק הדוד דולקת (ונדמה שהדוד “עובד”), אבל בפועל הוא עובד עלינו בעיניים וגוף החימום לא עובד… 🙂
          וזה יכול להסביר את השעות הארוכות שהדוד עובד, ללא תוצאות תואמות של מים חמים…
          עשה נסיון קטן – הפעל את הדוד למשך שעתיים, ובכל רבע שעה לערך בדוק אם שעון החשמל רץ מהר, שזה אומר שגוף החימום צורך זרם. רק לידיעה – ככל שמהירות הסיבוב של הדיסקה גבוהה יותר, כך צריכת החשמל גבוהה יותר. במוני חשמל חדשניים יותר אין דיסקה מסתובבת, אלא נורית מהבהבת. ככל שהיא מהבהבת מהר יותר, כך צריכת החשמל גבוהה יותר.
          ואם זו הבעיה – כוון את התרמוסטט לטמפ’ יותר גבוהה, או הכי גבוהה, ובדוק שוב.
          ועדכן כאן מה היו התוצאות.

          אלדד 🙂

          • דולב 02/01/2019 at 10:25

           היי אלדד,

           אני ממש מעריך את הרצון שלך לסייע בנושא – יישר כח

           וואו – זה בהחלט נשמע כמו סיבה הגיונית לבעיה – אני אעשה היום בדיקה ואעדכן בפורום לגבי התוצאה של הניסוי

           תודה

   • דייב 31/12/2018 at 08:53 - Reply

    שלום אלדד,

    גם אצלי קיימת אותה בעיה, האם אתה יכול להסביר מדוע הגוף חימום צריך “הרצה”, הרי זה רכיב חשמלי ללא מנגנון למידה ו/או זכרון ולכן לא ברור מדוע הוא צריך להיות “בהרצה” – אני כבר חושב להחליף את כל המנגנון שהוחלף לפני רק מספר ימים …. שוב

    תודה רבה

    • אלדד 31/12/2018 at 15:30 - Reply

     דייב,
     האמת, גם אני חוויתי את הענין רק לאחרונה, ומעולם לא נתתי דעתי על כך. אני מנסה לחשוב בקול.
     קודם כל – כל מערכת או התקן נדרשים לזמן הגעה למצבם הקבוע (נקרא בלעז Steady State) – בו אין יותר שינויים (לפחות לא משמעותיים). זה קורה עם רכב חדש, מכשיר חשמלי חדש, בגד חדש, נעליים חדשות וכד’. אז למה שלדוד לא תהיה “הרצה” כזו…? גם לו מגיע… 🙂
     ועכשיו בוא נבחן את הענין לעומק:
     גוף החימום עשוי מצינור נירוסטה (או מתכת אחרת) חלול, בתוכו מושחל חוט להט מסולסל (כמו חוט טלפון ספירלי מתוח), ובתווך, בין החוט לפנים הצינור, יש הרבה חומר חרסיתי דחוס (חומר קרמי). החומר החרסיתי משמש כמבודד חשמלי ומוליך תרמי (מהווה נתק חשמלי, אבל מוליך חום).
     תוך כדי דחיסת החומר החרסיתי נוצרות בועות אויר ממש קטנטנות (מיקרוניות), שבעצם מהוות בידוד תרמי (אויר הוא מוליך קול ומבודד תרמי). תוך כדי עבודת גוף החימום, זורם זרם חשמלי בתוך חוט להט, שמלהיט אותו (מכאן שמו) והוא מתרחב (ואז מתכווץ חזרה כשהוא מתקרר), ומתפשט לתוך החומר החרסיתי (ומחמם גם אותו עד מאוד!). אני מניח שתוך כדי התרחבותו הוא מצמצם משמעותית את בועות האויר (וכך מגדיל את הולכת החום של החומר החרסיתי), ואיכשהוא כל המערכת הזו של נירוסטה, חוט להט וחומר חרסיתי מתמקמים ביחד ובנוחות אחד בתוך השני (כמו “כפיות”… 🙂 ). כנראה שצריך כמה שעות טובות של התלהטות חוט הלהט כדי לייצב את המערכת הזו (סוג של “מסה קריטית”), ואחרי זה גוף החימום כבר נמצא במצבו הקבוע ויעילותו גדלה ומתייצבת.
     מקווה שההסבר שלי תרם להבנת המערכת.

     אלדד 🙂

 4. ברק 19/12/2018 at 20:05 - Reply

  שלום רב, אני מחליף פלאנג׳בדוד חשמלי 150ל של אמקור.
  ליד הבורג הבולט שמשמש להארקה יש בורג דק שיוצא מתוך הדוד, אליו הייתה מחוברת הארקה
  הרכבתי את הפלאנג׳ החדש ומהבורג הצר הזה יש טפטוף קל שם מים מתוך הדוד.
  האם מסוכן לחבר את הארקה ?
  האם אפשר לוותר על החיבור שלה ?

  • אלדד 19/12/2018 at 20:54 - Reply

   ברק,
   ראשית, לא אמור להיות טפטוף משום מקום. לפי מה שתיארת, יש טפטוף ממקום אחר, שאיכשהוא מתנקז לשם, ולכן נדמה כאילו שהוא מהבורג הצר.
   לגבי ההארקה – היא אמורה להיות מחוברת בשני מקומות: לגוף הדוד דרך אחד מששת הברגים איתם חיזקת את הפלאנץ’ לגוף הדוד, ולפח הדק שמכסה את כל הדוד (עוטף את הקצף המבודד שעל הדוד).
   ההארקה צריכה להיות מחוברת לשניהם, כי קצף הבידוד מבודד תרמית אבל גם חשמלית, ולכן אין חיבור ישיר בין גוף הדוד לבין המעטפת שלו, וההארקה אמורה לתת לזה פתרון.
   בשום פנים ואופן אין לחבר את הדוד ללא הארקה!!! אל תחשוב על זה אפילו!!! אלא אם כן בא לך לעשות בנג’י עם חבל קרוע… 🙂
   אני ממליץ מאוד ששתי נקודות ההארקה תחוברנה.
   לשיקולך.

   אלדד 🙂

 5. דוד 17/12/2018 at 11:04 - Reply

  תודה ענקית על התשובה המיידית, להבנה מלאה, זאת אומרת שאם אין לי קולטים, אני משתמש רק בזוג אחד של יציאה וכניסה השני אני סותם, ושוב כל הכבוד, ירבו כמותך בישראל.

  • אלדד 17/12/2018 at 12:09 - Reply

   דוד,
   בבקשה 🙂
   אתה משתמש בזוג שנמצא בתחתית הדוד, בעוד שאתה סותם את הזוג שנמצא בצד הדוד (בדוד עומד).

   אלדד 🙂

 6. דוד 17/12/2018 at 01:47 - Reply

  שלום, האם יש הבדל בין דוד חשמל לדוד שמש לגבי היציאות של המים.? למה בדוד חשמל יש 3 יציאות?

  • אלדד 17/12/2018 at 10:41 - Reply

   דוד,
   אין הבדל. בשניהם יש כניסת מים קרים ויציאת מים חמים – לצנרת המים בדירה, ועוד כניסת מים קרים ויציאת מים חמים – אל הקולט וממנו.

   אלדד 🙂

 7. מושיקו 01/12/2018 at 18:36 - Reply

  שבוע טוב אלדד
  תודה רבה על התשובה המהירה !!!
  אני מאמין שכמו שאתה אומר נכנס אבנית לתוך הקולטים (כשניקיתי את האבנית הכנסתי בטעות לתוך הקולט קצת).
  השאלה איך אני מסדר את זה עכשיו?
  תודה מראש

  • אלדד 01/12/2018 at 20:39 - Reply

   מושיקו,
   במצב רגיל של הקולט, המים זורמים דרכו באיטיות, המשקפת את קצב צריכת המים בכיור או במקלחת, והקצב הזה (ספיקה) לא מספיק כדי להעיף את הלכלוך החוצה. אתה צריך להזרים מים בעוצמה לתוך הקנים של הקולט, בשאיפה שזה יעיף החוצה את הלכלוך שבתוכם. השאלה מאיפה מביאים עכשיו מים בלחץ לקולט. טוב ששאלת 🙂 . האמת, צינור כניסת המים לקולט מוציא מים בלחץ 2-4 אטמוספירות, שזה מספיק בהחלט.
   את הפעולה הזו צריך לעשות כאשר הקולט אינו מחובר למערכת, דהיינו מנותק משני החיבורים שלו לדוד. ואז, יש לחבר את צינור כניסת המים לאחד החיבורים של הקולט (או לשניהם, כל אחד בתורו), ולוודא שאכן לכלוך יוצא החוצה. את הניתוקים והחיבורים צריך לעשות, כמובן, כאשר השיבר סגור.
   אגב, אם הצנרת שמחברת בין הקולט לדוד היא צנרת גמישה מפלסטיק (פקסגול), יהיה לך קל יותר לבצע את זה.

   אלדד 🙂

 8. מושיקו 30/11/2018 at 14:31 - Reply

  שלום אלדד!
  תודה על המדריך המושקע!!
  החלפתי את החמם + טרמוסתת, כמו שכתבת במדריך, והכל עובד פיקס, תוך כמה דקות יש לי מים חמים.
  הבעיה שלי שהדוד שמש שהיה מחמם מצוין ע”י השמש לפני זה, כבר לא מחמם בכלל עם השמש!
  מה יכול להיות הבעיה? (יכול להיות שכשניקיתי את הדוד נכנס קצת אבנית לצינור של הקולטים?)
  תודה מראש

  • אלדד 30/11/2018 at 14:42 - Reply

   מושיקו,
   אם לא נגעת בצנרת המים עצמה, אלא רק החלפת את הפלאנץ’ והחמם, אז כנראה שאיכשהו לכלוך חדר לצנרת של הקולטים וסתם אותה.
   בדוק ביום שמשי את חום צינור כניסת המים מהקולט לדוד (זה הצינור שמחבר בין החלק הגבוה של צנרת הקולט לחלק הגבוה של הדוד, בצד שלו). הוא אמור להיות רותח עדי כוויה ביד.

   אלדד 🙂

 9. מיכאל 29/01/2018 at 17:39 - Reply

  שלום אלדד, קודם כל האתר הזה מבורך ואתה עושה עבודת קודש 🙂

  יש לי דוד בן 3. יש קולטים משותפים בבנין וגם אופציה לחימום חשמלי.

  הכל עבד מצויין עד לפני כמה ימים. אני מדליק את הדוד לא משנה לכמה זמן ואין מים חמים. בדקתי אם הדיסקה של החשמל מסתובב מהר יותר כאשר אני מדליק את הדוד והיא לא.
  לקחתי רב מודד ומדדתי שאני מקבל ~230 וולט בכניסה לטרמוסטט, ביציאה מהטרמוסטט ובכניסה לגוף החימום. בכל אחת מהנקודות כאשר אני מדליק את המפסק החשמלי המתח עולה ל ~235, כאשר מכבה את המפסק המתח כמובן יורד ל- 0.

  שוב- הדיסקה לא מסתובבת מהר יותר כאשר מדליק את הדוד ולא קופץ לי החשמל.

  הגעתי למסקנה שהבעיה היא שנשרף הגוף חימום, האם אני צודק?

  אם באמת הבעיה בגוף חימום, כשהוא במצב תקין ההתנגדות שלו ~ 20 אוהם. כשהוא שרוף ההתנגדות שלו אמורה להיות שונה/אינסופית?

  הלכתי וקניתי כבר רק גוף חימום, יש אופציה להחליף רק את גוף החימום מבלי לרוקן את כל המים מהדוד? או שבהתליך החלפת רק גוף החימום גם יש צורך בשחרור המים ?

  שאלה נוספת שאני פשוט לא מוצא לה תשובה באינטרנט ואשמח מאוד אם תוכל לעזור לי.
  כמו שציינתי אני גר בבניין עם מערכת סולרית מרכזית. בבית הוריי יש להם דוד עם קולטים פרטיים בגג ומניסיון יש להם תמיד יותר מים חמים ויש צורך פחות לחמם את הדוד.

  לאחר בירורים מצאתי שכאשר אני סוגר את אחד הברזים שיוצאים מהדוד אחרי שקיעת השמש ( עדיין לא
  הבנתי מה תפקידו של ברז זה) בדרך כזאת אני שומר לעצמי את המים החמים כך שהם לא מתפזרים בין כל דיירי הבניין.

  ואכן, כאשר אני לא סוגר את הברז אין מים חמים לקראת חצות כי אני חושב שכל דיירי הבניין בזבזו את המים וכאשר אני סוגר את הברז נשארים לי המים החמים גם בחצות.

  מחשבתי היא לשים שעון כמו של השקייה שאתכנת אותו להיסגר בשעות שלאחר השקיעה.

  אני מנסה להבין מה תפקיד הברז ולמה זה באמת עוזר לשמור על המים החמים. בנוסף אשמח להבין מה תפקיד הברזים בדוד. יש 4 צינורות.

  1. כניסת כחולה שכתוב עליה מבוא וכמו כן יש ברז קטן נוסף כנראה לשחרור לחץ – כנראה מים קרים שנכנסים לדוד מחדר המדרגות
  2. יציאה בצבע אדום בחלק העליון של הדוד שכתוב עליה מוצא
  3. יציאה אדומה שכתוב עליה מוצא – ללא ברז בכלל
  4. יציאה לבנה שכתוב עליה מזרים – זה הצינור שאני סוגר

  אשמח להבין מה תפקידארבעת הברזים.
  אני שברתי את הראש לחלוטין עם זה וגם קראתי את כל האתר שלך ולא מצאתי תשובה.

  סליחה על החפירה, בבקשה תושיע אותי, אני משתוקק לתשובתך ! 🙂

  תודה רבה,
  מיכאל

  • אלדד 29/01/2018 at 20:49 - Reply

   מיכאל,
   אוף… כמה כתבת… כולה דוד… 🙂
   אם גוף החימום אינו תקין, שזה כנראה המקרה שלך – ההתנגדות שלו צריכה להיות אינסוף (כי הוא נתק). כדי למדוד את ההתנגדות שלו בלבד, אתה חייב לנתק אותו מכל חוט/מגע אחר, ורק אז למדוד אותו.
   אפשר להחליף רק גוף חימום – מאוד מומלץ להחליף את כל הפלאנץ’ והחמם המהיר קומפלט.
   לגבי הברזים:
   בגדול זו מערכת סגורה עם סירקולציה פנימית בין כל הדיירים (דוודים). המים החמים מתחממים ע”י מערכת סולרית משותפת לכל הבנין, ועוברים לכל/דרך דוד של כל דירה. ברגע שאתה סוגר את הברז, הדוד שלך מחוץ למשחק, והוא לא יכול יותר לקבל מים חמים מהמערכת המרכזית, אלא מחימום חשמלי בלבד. תלוי מאוד מתי אתה סוגר את הברז – אם זה לפני שבכלל המערכת הסולרית הזרימה לדוד מים חמים שהיא כבר חיממה, או אחרי. אם זה לפני – המים שיש לך בדוד קרים וייקח הרבה זמן לחמם אותם באופן חשמלי. אם זה אחרי שהוזרמו מים חמים מהמערכת הסולרית, וכל הדיירים גמרו אותם – אז שוב ייקח לך הרבה זמן לחמם אותם באופן חשמלי.
   בהנחה שיש יום שמשי ולא סגרירי, כדי להגיע למצב של אחרי שהוזרמו מים חמים מהמערכת הסולרית, ולפני שיתר הדיירים בבנין גמרו אותם – צריך הרבה מזל… 🙂
   כבר עדיף להתקין מחמם מים מיידי על הטוש.

   אלדד 🙂

   • Michael 29/01/2018 at 21:23 - Reply

    תודה רבה על התגובה המהירה. במידה ובכל זאת ברצוני להחליף רק את גוף החימום אפשר פשוט לשלוף אותו מבלי לרוקן את המים ?

    תודה !

    * הפעם הייתי קצר 🙂

    • אלדד 30/01/2018 at 02:31 - Reply

     מיכאל,
     אפשר, אבל לא מומלץ. רוב הסיכויים שהאבנית שתצא משם תסתום את החריץ שבו צריך להיכנס גוף החימום, תיכנס בין האטם ובין הפלאנץ’ ותגרום לאטימה גרועה, ובקיצור – תאלץ אותך לעבוד קשה מאוד, לחינם.

     אלדד 🙂

     • Michael 30/01/2018 at 22:14 - Reply

      תודה אלדד, שכנעת אותי להחליף את כל הפלאנץ’ והחמם המהיר. מקווה שאצליח לעשות את ההחלפה…אין סיבה שלא 🙂

      אגב שאלה שמסקרנת אותי, האם יש הבדל בין דוד במערכת סולארית לבין דוד במערכת פרטית ( קולטים רגילים בגג).

      הבנתי שדוד המים החמים הדירתי במערכת סולארית הוא בעצם דוד פנימי קטן בתוך דוד חיצוני גדול. המים החמים, המגיעים מהקולטים, עוברים בתוך הדוד הגדול החיצוני ומחממים את המים הנמצאים בתוך הדוד הפנימי הקטן יותר – אלו המים החמים של הדירה שלי.

      האם זה בדיוק מה שקורה במערכת עם קולטים פרטיים ? (גם דוד פנימי קטן בתוך דוד חיצוני גדול )

      כבר כל העבודה שצלי בויכוחים על זה 🙂

      תודה רבה !

      • אלדד 31/01/2018 at 02:57 - Reply

       מיכאל,
       במערכת פרטית יש רק דוד אחד וקולטים.

       אלדד 🙂

       • Michael 02/02/2018 at 00:34 - Reply

        החלפתי את הפלאנץ’ והכל עובד פיקס, שוב תודה 🙂

 10. מיכאל 30/12/2017 at 09:09 - Reply

  אלדד שלום,
  יש לי דוד של אמקור וכל פעם שאני מדליק לחמם את המים החוט בין התרמוסטט לגוף החימום נשרף.
  החלפתי תרמוסטט פעמיים והדבר חוזר על עצמו. האם אתה ממליץ להחליף את גוף החימום?
  תודה

  • אלדד 30/12/2017 at 09:13 - Reply

   מיכאל,
   פעם ראשונה שאני שומע על בעיה כזו. שווה לנסות, אבל לפני כן הייתי מחליף את החיווט לקוטר גדול יותר – לפחות 2.5 מ”מ ורצוי אף יותר. קשה לי להאמין, אבל אולי החוט דק מדי ולא מסוגל להעביר את הזרם, ונשרף. כמעט בכל המקרים הבעיה היא בגוף החימום, התרמוסטט כמעט ולא מתקלקל.

   אלדד 🙂

 11. גולן 02/12/2017 at 15:18 - Reply

  אלדד שלום
  יש לי דוד של כרומגן עם תוספת מולחמת של קולט אבנית האם אפשר להחליפו בפלנג קומפלט רגיל או רק של כרומגן כי “שמעתי”שהיו אנדים שהחליפו לרגיל והדוד של כרומגן פשוש נסדק מבפנים .יש אומרים גם שהתחליפי גורם לראקציה בדוד .האם יש אמת בדבר?

  • אלדד 02/12/2017 at 23:45 - Reply

   גולן,
   לא יודע להגיד לך. אני לא מכיר את התופעה הזו. לדעתי לא אמורה להיות בעיה להחליף לכל פלאנץ’ אחר, אממה, אם מחברים אותו בזוית מסוימת לא נכונה, הוא יכול ליצור התנפחות של הדוד, אך לא משהו שמפוצץ את הדוד.

   אלדד 🙂

 12. יחזקאל 02/03/2017 at 10:08 - Reply

  שלום אלדד

  ראשית תודה רבה על הסרטון המעולה!

  אני החלפתי את הגוף חימום קומפלט בדוד (אור הטבע) בגלל שהוא התחיל להפיל את הפחת.

  אחרי שהחלפתי מילאתי את הדוד אבל לא מלא והדלקתי אותו. הוא נשאר דלוק כמה דקות עד שהפיל החשמל.

  האם סביר להניח ששרפתי את הגוף החדש או שיש משהו אחר בעייתי?

  תודה

  • אלדד 02/03/2017 at 10:19 - Reply

   יחזקאל,
   השאלה היא כמה הדוד היה מלא. אם הוא כיסה את כל גובה גוף החימום, אז אין סיבה להניח שהוא נשרף (מה גם שאני מניח שהדוד המשיך להתמלא בינתיים). יכול להיות שיש לך נזילה קטנה של מים שגורמת לקצר בין אחד המגעים של גוף החימום וגוף הדוד. בכל מקרה עושה רושם שתצטרך לפתוח הכל כדי לבדוק.
   את תקינות גוף החימום ניתן לבדוק בעזרת מד התנגדות: לגוף החימום עצמו צריכה להיות התנגדות כלשהיא (בד”כ מכמה עשרות אוהם ועד כמה קילו אוהם). אם היא אינסוף – הוא לא תקין (לא מקצר, אבל גם לא מחמם), אם היא אפס (קצר) – הוא מקצר. אם יש קצר בין מגעי גוף החימום לגוף הפלאנץ’ עצמו – יש קצר (ואז הפחת יקפוץ אפילו אם גוף החימום יחמם קצת).
   תפרק ותדע.

   אלדד 🙂

   • יחזקאל 02/03/2017 at 21:34 - Reply

    אכן היה שרוף.

    היה מכוסה רק חצי.

 13. מייקל 18/02/2017 at 20:21 - Reply

  ערב טוב אלדד,

  יש לנו דוד מסוג אמקור ואני רוצה להחליף גוף חימום + פלאנג
  האם זה מצריך מערכת שונה ולא סטאנדרטית (הבנתי מחלק התגובות שזה עשוי להיות בעייתי)?
  האם כל חנות רלוונטית תמכור את המערכת?

  תודה,

  מייקל

  • אלדד 18/02/2017 at 20:25 - Reply

   מייקל,
   הפלאנץ’ של אמקור שונה בכך שבכל המערכות לדוד מרותכים ברגים ועליהם מבריגים אומים, ובאמקור האומים מרותכים לדוד ולתוכם מבריגים את הברגים. כל חנות אמורה למכור לך כזה.

   אלדד 🙂

 14. עזי 04/02/2017 at 00:26 - Reply

  !אלעד שלום רב
  אבקש את הערכתך לזמן הנוסף שנדרש לחמם דוד שלם עם שרוול זרז
  ?עם הארכת גובה מקסימלית) לעומת אותו דוד בלי הזרז)
  +20% ? +50% ? + או אולי 0%

  • אלדד 04/02/2017 at 13:59 - Reply

   עזי,
   הזמן לחימום מים עם החמם המהיר הוא קצר יותר מאשר ללא החמם המהיר. כמה קצר? קשה לומר בדיוק, כי זה תלוי במספר גורמים, אבל בניחוש זריז הייתי אומר שהוא מקצר את הזמן לשליש או רבע מהזמן שהיה לוקח ללא חמם מהיר.

   אלדד 🙂

   • מאיר 04/02/2017 at 16:17 - Reply

    היי אלדד,
    נפח השרוול של החמם המהיר הוא בסביבות 30 ליטר. נפח דוד של 150 ליטר ולכן כאשר יש חמם מהיר הוא יחמם נפח מים של 30 ליטר פי חמש מהר יותר מאשר לחמם את כל הדוד. שבוע של בריאות ומים חמים בשפע.

    • אלדד 04/02/2017 at 16:29 - Reply

     מאיר,
     לדעתי ההערכה שלך לא נכונה מכמה סיבות:
     ראשית – המים החמים שעולים מעלה בחמם המהיר מתערבבים עם יתר המים שבמעלה הדוד.
     שנית – המים החמים שמתחממים מטה בחמם המהיר מתערבבים עם המון מים קרים. ויש כאן המון חישובי תרמודינמיקה, שאין לי מושג מה לגביך, אבל אני לא יודע אותם.
     ושלישית – נפח החמם המהיר הוא הרבה פחות מ-30 ליטר, להערכתי פחות מ-10 ליטר.

     אלדד 🙂

 15. שואלת 01/02/2017 at 12:56 - Reply

  שלום,
  תודה על ההסברים והתשובות המחכימות.
  אנחנו גרים בבית פרטי, הדוד עומד וומוקם על הגג, והוא מכיל 150 ליטר. לפני כשבועיים טכנאי החליף לנו את הפלאנץ’ היות והמים לא היו מתחממים כלל אפילו לאחר 5 שעות הדלקת בוילר, וגם בימי שמש בשל האבנית שהצטברה.
  השאלה היא כזו – לאחר ההחלפה והתיקון – אנחנו צריכים להפעיל את הבוילר למשך כמעט שעתיים, כדי שיהיו מים מספיק חמים ל2 מקלחות, וזה נראה לנו לא תקין.
  האם זה נכון? האם החלפה לג”ח של 3000 וואט תוכל לשפר את המצב?
  כרגע יש גוף חימום חדש של 2500 וואט.
  תודה מראש

  • אלדד 01/02/2017 at 13:21 - Reply

   נטע,
   לפני שהייתי מחליף לג”ח בהספק גבוה יותר, שיוכל לחסוך כחמישית מזמן החימום (שזה בגדול היחס בין 3,000 ל-2,500 שיש לכם), הייתי בודק אם החמם המהיר הותקן כראוי, אם בכלל הותקן. זה יכול לחסוך לכם הרבה יותר מזמן החימום, שצריך להיות משהו כמו שעה למצב שתיארת.

   אלדד 🙂

   • שואלת 01/02/2017 at 13:59 - Reply

    תודה על התשובה. כשאתה אומר “החמם המהיר” אתה מתכוון לשרוול הפלסטיק השחור?
    הוא אכן הותקן, ומקווים שכראוי. איך נוכל לדעת? צריך לפתוח את הדוד ולרוקן וכל הבלאגן?

    • אלדד 01/02/2017 at 20:29 - Reply

     נטע,
     כדי לוודא שהוא הותקן נכון, אין מנוס מלפתוח את כל הבלגן…

     אלדד 🙂

 16. עומר 10/01/2017 at 17:58 - Reply

  שלום רב, רציתי לדעת האם צריך לשים גם את הצינורות השחורים של החמם המהיר בדוד של 120 ליטר או שאפשר להסתפק במאיץ חום מפלסטיק בלבד? תודה

  • אלדד 10/01/2017 at 19:35 - Reply

   עומר,
   הצינורות השחורים הם מאריכים של המאיץ (חמם מהיר) והם צריכים להגיע גבוה אל תוך הדוד, מעט נמוך יותר מצינור המים החמים.
   אתה יכול למדוד מה גובהו בתוך הדוד ולחתוך את המאריכים בהתאם (כמה ס”מ פחות).

   אלדד 🙂

 17. איציק 18/12/2016 at 06:41 - Reply

  הטרמוסטט מכוון על 70°
  מה היה יכול להשתבש בהתקנה?
  הוצאתי את הגוף הישן, פתחתי מים לנקות את הדוד מבפנים העברתי את היד לנקות לכלוך (כמו שציינתי זה לא היה חלק אלא מחוספס ) הרכבתי את השרוול על הגוף חימום החדש כולל המאריכים, הכנסתי את הגוף החדש פנימה, סגרתי את הברגים וחיברתי את הטרמוסטט… מה יכול להשתבש?

  • אלדד 18/12/2016 at 07:08 - Reply

   איציק,
   וואלה, אין לי מושג. לפי איך שאתה מתאר, הכל הורכב כהלכה. אולי חיברת את התרמוסטט וגוף החימום לא נכון, והמים החמים שהיו, היו בכלל מהשמש…?

   אלדד 🙂

   • איציק 18/12/2016 at 12:09 - Reply

    לא. המים מתחממים מהגוף חימום! הבעיה שאני מדליק דוד לשעתיים ואחרי 2 מקלחות של 15 דק’ נגמרים המים (הדוד דולק גם בזמן המקלחות)

    • אלדד 18/12/2016 at 14:07 - Reply

     איציק,
     הרעיון היחיד שעולה לי לראש, זה שאולי התרמוסטט לא תקין. אבל זה די נדיר.

     אלדד 🙂

 18. איציק 16/12/2016 at 05:35 - Reply

  היי אלדד
  תודה על ההדרכה המעולה.
  החלפתי חמם לפי הדרכתך יצא לי מהדוד אבנית בכמות מסחרית, הדוד מבפנים לא היה חלק אלא קצת מחוספס, (אציין שהדירה היא חדשה מקבלן בת שנתיים והדוד הוא של פרת שנת 2013) לאחר ההחלפה הדוד עבד כ 3 שעות והמים נגמרו ממש במהירות, זה תקין? תודה מראש

  • אלדד 16/12/2016 at 13:25 - Reply

   איציק,
   זה לא סביר.
   או שהתרמוסטט מכוון על טמפ’ ממש ממש נמוכה, או שהחמם הותקן לא נכון ויש בזבוז אדיר של אנרגיה.

   אלדד 🙂

 19. עידן 05/12/2016 at 18:22 - Reply

  תודה רבה! החלפתי בעצמי וההנחיות היו מצוינות.
  הדבר היחידי שהסתבכתי איתו – מסתבר שבדוד של אמקור צריך פלאנץ’ מיוחד. גיליתי את זה כשאני על הגג והבית כולו ללא מים וחשמל. למזלי החנות (טכנו-דרור ראש העין) זיכתה אותי מיד ורכשתי שם פלאנץ’ של אמקור (בערך פי 2 יותר יקר).

  • אלדד 06/12/2016 at 13:09 - Reply

   עידן,
   אכן, שמעתי את התלונה הזו מכמה וכמה חבר’ה טובים. אין לי שמץ של מושג מדוע הפלאנץ’ שלהם הפוך מהסטנדרט, ומדוע הוא יקר יותר בצורה משמעותית.
   העיקר שהכל הסתדר 🙂

   אלדד 🙂

 20. אייל 12/11/2016 at 04:48 - Reply

  שלום אלדד
  האם יש המלצה למערכת eco solar החיצונית במקום להחליף את הפלנג’ בדוד?

  • אלדד 12/11/2016 at 09:03 - Reply

   אייל,
   לא הבנתי את השאלה, מה הקשר בין השניים?

   אלדד 🙂

 21. Oded 10/02/2016 at 15:57 - Reply

  שלום אלדד.
  המשאבת סחרור לא עובדת כשיש שמש. אמרו לי שצריך להחליף חיישנים. היכן ניתן לקנות וכיצד מתקינים מחדש. לפני חודש החלפתי את הגוף חימום עם הפלאנש בעזרת. יש לי מים חמים אחרי חצי שעה.תודה עודד

  • אלדד 10/02/2016 at 16:37 - Reply

   עודד,
   אני מניח שניתן למצוא חיישנים כאלה די בקלות בחברות לאספקה טכנית, באינטרנט וכד’. תכתוב בגוגל “חיישן משאבת סחרור” ובטח יקפצו לך כמה עשרות ספקים. וודא מהו הדגם המדויק של המשאבה שלך לפני שאתה קונה חיישן (זה רשום על לוחית הזיהוי שלה).
   יש מצב שאם תעשה סיבוב רגלי בחנויות בסביבות רח’ העליה – גם תמצא.
   ההחלפה שלהם אמורה להיות פשוטה, סה”כ הם גלויים לעין (אמורים לקלוט אור שמש…).

   אלדד 🙂

 22. אסף 24/01/2016 at 21:58 - Reply

  המון תודה על העזרה והעידוד
  החלפתי את האטם, הדקתי הפעם בעדינות על פי ההוראות באתר
  ובינתיים אין דליפה כבר מספר שעות

 23. אסף 23/01/2016 at 21:43 - Reply

  קניתי ערכת פלאנג של “חומי” והחלפתי בדוד חשמל של אמקור
  ללא המאיץ כיוון שהדוד בשכיבה
  האטם החדש נראה לי קצת שונה אבל הנחתי שאולי הישן עבר דפורמציה
  הכל נראה תקין תחילה ללא נזילות
  חיממתי מים התקלחתי
  ואז התחילה נזילה רצינית מהפלאנג
  ניתקתי חשמל ולצערי מתוך פאניקה חזקתי את הברגים מדי וגרמתי בדיעבד נזק לאטם
  האם ייתכן שהאטם לא מתאים לדוד חשמל אמקור או שעשיתי שגיאה אחרת?

  • אלדד 24/01/2016 at 02:40 - Reply

   אסף,
   כנראה שהידקת את הברגים חזק מדי וקרעת את האטם. קורה.
   קח איתך לחנות את האטם המקורי, וודא שהאטם החדש שאתה קונה זהה למקורי.
   והחלף שוב. זה הכל.

   אלדד 🙂

 24. אייל 18/01/2016 at 12:23 - Reply

  חמם מאיץ, לא נחמן ☺, תיקון אוטומטי

 25. אייל 18/01/2016 at 12:19 - Reply

  קראתי את רוב ההערות ובכל זאת משהו מציק לי, כתוב על הקופסה של נחמן מאיץ, אגן-פלנץ-אובלי ואני לא מבין מה בדיוק אובלי בעסק הזה

  • אלדד 18/01/2016 at 15:44 - Reply

   אייל,
   אין לי מושג מה זה אובלי. הפלאנץ’ הוא עגול מכל כיוון שאני יכול לחשוב עליו.
   למה שלא תפתח את הקופסא ותראה מה יש שם…? אולי הפתעה…

   אלדד 🙂

 26. מנדלה 17/01/2016 at 22:27 - Reply

  בשרוול שקניתי זה היה נראה שיש מקום מיוחד להשחיל את התרמוסטט כך שהוא יהיה מחוץ לשרוול, אז זה מה שעשיתי. זה משנה?

  • אלדד 18/01/2016 at 04:10 - Reply

   מנדלה,
   נראה לי שכן, אין הרבה אפשרויות לטעויות שם.

   אלדד 🙂

   • שלמה 20/02/2017 at 00:02 - Reply

    שלום אלדד,
    1) עשיתי אותו דבר כמו שמנדלה תיאר
    לא הבנתי את תשובתך. אנא פרט האם צריך לפתוח שוב את הפלאנג’ ולהכניס את התרמוסטט לשרוול או שאין בעיה שהוא מחוץ?
    2) איך ניתן לאתר תקלה במשיגחום ומה ניתן לעשות?
    תודה רבה לך!!

    • אלדד 20/02/2017 at 09:25 - Reply

     שלמה,
     אין לי מושג מה שאל מנדלה ומה עניתי לו… לשאלתך – עדיף לפתוח הכל ולוודא שהשרוול מולבש היטב על גוף החימום. לשאלתך השניה – המשגיחום אמור לנטר את המים החמים היוצאים מהדוד ולוודא שאינם עוברים טמפרטורה מסוימת, אם אני זוכר נכון בסביבות 50 ומשהו מעלות. אם אתה בכל זאת מקבל ביציאה שלו מים מעל הטמפ’ הזו (בצורה ניכרת) אז הוא כנראה לא תקין. לא ידוע לי על בדיקה אחרת.

     אלדד 🙂

 27. דובי 27/12/2015 at 18:10 - Reply

  אלדד, תודה רבה!
  🙂

 28. דובי 27/12/2015 at 11:16 - Reply

  אהלן אלדד, תודה על התשובה.
  לפי הסדר:
  כשניגשתי לפרק את הפלאנץ’ החזיקו אותו חמישה ברגים. אחד נשבר בפירוק, ועכשיו הפלאנץ’ החדש מוחזק ע”י ארבעה ברגים (חדשים).
  הדוד שלי הוא מהסוג הפחות נפוץ, יש בו הברגות והפלאנץ’ מתחבר אליו עם ברגים.
  ראיתי שיש אפשרות לקדוח לתוך ברגים תקועים, להבריג לתוכם בורג עם הברגה הפוכה וככה לשחרר אותם (זה מה שהתכוונת שהמסגר יעשה?). עושים את הדבר הזה בכלל כשמדובר בדודים?
  דיברתי עם איש מקצוע שאמר לי: “אם נשבר הבורג – הלך הדוד, וכל איש מקצוע יגיד לך את זה”. מה דעתך?
  שוב תודה.

  • אלדד 27/12/2015 at 12:17 - Reply

   דובי,
   עדיין לא הבנתי אם במקור היו 5 או 6 ברגים, אבל לא קריטי.
   מה שאני התכוונתי שהמסגר יעשה, זה לרתך ברגים חדשים במקום אלו שנקרעו. אם הוא מסגר מקצועי, הוא גם יכול לרתך לבורג הקרוע, ואז הוא לא צריך לנבור עמוק לתוך הבידוד של הדוד.
   אצלך המצב הוא הפוך – האומים מרותכים לדוד. ישנה אפשרות להבריג לתוכם, לא בורג, אלא מברז עם הברגה שמאלית, ולנסות להוציא את הבורג התקוע בתוך האום. לשם כך אתה צריך לקדוח בדיוק (!) במרכז הבורג קדח לא עובר, שקוטרו תואם לקוטר המברז שאותו תבריג לתוך הקדח, ושקוטר המברז תואם למידת הבורג (הסתבכת…?). ואז, לסובב את המברז שמאלה, בתקוה שהוא ישחרר את הבורג התקוע. הסיבוב שמאלה “תוקע” את המברז חזק לתוך הבורג וגורם לו להשתחרר. אם זה מצליח… כמובן, להתיז עליו כמויות של חומר שימון כדוגמת WD40.
   לגבי האמירה שציינת, אכן כל איש מקצוע יגיד לך את זה, כי זה די מסובך לעשות את מה שתיארתי לעיל (אני עשיתי את זה לפני הרבה שנים כדי לשחרר תוף של מכונת כביסה – הרבה לפני שהשתמשו בהן בברגי נירוסטה, וזה היה ממש לא פשוט), וגם לא רווחי במיוחד. לעומת זאת, להתקין דוד חדש זה הרבה יותר קל, מהיר ורווחי. אז אפשר להבין…

   אלדד 🙂

 29. דובי 26/12/2015 at 23:17 - Reply

  שלום אלדד.
  ראיתי את הסרטון שלך וניסיתי להחליף את הפלאנץ’ לבד.
  ריססתי את הברגים ב- WD40 ונתתי להם לעמוד 24 שעות. *לרוב* הברגים זה עזר… 🙁
  בקיצור – נשבר לי בורג אחד. הרכבתי את הפלאנץ’ החדש בלעדיו (השארתי אותו תקוע בדוד) אבל יש לי נזילה כשאני ממלא את הדוד.
  מדובר בדוד חשמלי עם מחליף חום, שיש לו חמישה ברגים בלבד שמחזיקים את הפלאנץ’. הבורג שנשבר נמצא ליד הבורג החסר.
  האם אני חייב לשחרר את הבורג התקוע (ניסיתי לשמן אותו שוב ולסובב עם ג’אבקה – לא הלך)? אם לא אצליח, האם הלך הדוד?

  • אלדד 27/12/2015 at 03:44 - Reply

   דובי,
   לא הבנתי מה הכוונה “הבורג שנשבר נמצא ליד הבורג החסר”? כמה ברגים מחזיקים עכשיו את הפלאנץ’ – 4 או 5 מתוך ה-6 שיש בד”כ?
   וגם לא הבנתי אם הברגים מרותכים לגוף הדוד והאומים מחזקים את הפלאנץ’ לדוד (כמו ברוב הדודים), או שמבריגים את הברגים שמחזקים את הפלאנץ’ לתוך אומים המרותכים לדוד.
   אם אלו ברגים המרותכים לדוד ואומים מחזקים את הפלאנץ’ – תצטרך לרתך בורג אחר במקום החסר/ים ורוב הסיכויים שזה ניתן לביצוע במקום ללא פירוק הדוד (בהנחה שיש גישה נוחה למקום בו נמצא הדוד). אם אלו אומים – זה קצת יותר מסובך לביצוע וידרוש פירוק הדוד והבאתו למסגר שיבצע את העבודה. רוב הסיכויים שביצוע המשימה הזו יגרום לשריפת חלק מהחומר המוקצף המשמש כבידוד בקרבת הריתוך.
   בהחלט יתכן שהעלויות בהן מדובר (הגעת מסגר למקום) יהפכו את המבצע ללא כלכלי ותישקל החלפת הדוד.

   אלדד 🙂

 30. ןאודי 09/12/2015 at 22:34 - Reply

  שלום אלדד,
  בדוד חימום גדול של 150 ליטר מה עדיף לדעתך טרמוסטט קצר או ארוך?
  ארוך יגיע קרוב יותר לאמצע הדוד ויתן הערכה מדויקת יותר לגבי טמפרטורת המים בדוד ואילו טרמוסטט קצר יביא לכך שהמים יתחממו מאוד למעלה עד שהטמפרטורה הגבוהה למשל של 65 מעלות תורגש למטה.
  האם אני צודק או שיש תובנות נכונות יותר?

  תודה,
  אודי

  • אלדד 10/12/2015 at 15:20 - Reply

   אודי,
   כיוון החשיבה שלך נכון, אבל לדעתי אין לכך משמעות וזה ממש לא משנה מה אורך התרמוסטט. וזאת מהסיבה הפשוטה שהתרמוסטט יושב בתוך שרוול של אויר, שהוא עצמו ממוקם בתוך השרוול הפלסטי של החמם המהיר. המים מתחממים בתוך החמם, מעבירים את המידע לתרמוסטט, ורק אז עולים מעלה אל החלק העליון של הדוד. אומנם יהיה הפרש בין המדידה בתחתית החמם ובין החלק העליון של הדוד, אבל התרמוסטט קיבל את המידע שלו עוד בתחילת התהליך, כשהמים רק התחילו לעלות מעלה והוא נכנס לפעולה (ניתק את גוף החימום) כבר אז. להערכתי ההפרש הוא קטן מאוד, 2-3 מעלות לכל היותר.
   זאת ועוד, אם התרמוסטט קצר, תמיד ניתן לכוון אותו כמה מעלות פחות מהנקודה בה אתה רוצה שהחימום יפסיק.

   אלדד 🙂

 31. ארז 29/11/2015 at 20:23 - Reply

  אלדד שלום,

  קודם כל יישר כוח על ההסברים והמענה לשאלות.
  החלפתי פלאנג’ ובשלב יחסית מאוחר לאחר הזרמת המים לדוד, פתחתי את אחד הברזים לניקוז. הזרם לאט לאט התחיל, אך למעשה זרם המים החמים חלש. אני חושש שיש אוויר כלוא. השאלה איך לוודא ואיך לנקז אותו?

  תודה מראש,
  ארז

  • אלדד 30/11/2015 at 00:36 - Reply

   ארז,
   תודה על המחמאות 🙂
   ראשית – האם פתחת את ברז המים הראשי חזרה עד הסוף?
   אם זרם המים החמים הוא חלש וזרם המים הקרים גם הוא חלש – יש מצב שהברז הראשי אכן סגור בחלקו.
   אם זרם המים החמים הוא חלש וזרם המים הקרים הוא חזק (כמו שהיה קודם), אז סביר להניח שיש הפרעה מכנית בצנרת המובילה את המים החמים מהדוד לדירה. הגיוני שגרגיר לכלוך נתקע היכן שהוא, רוב הסיכויים באחד (או יותר) מהברזים המובילים מים לדירה. נסה לבדוק את זרם המים בברז אחר.
   ברוב המקרים, פתיחת המסנן המורכב על קצה פיית הברז וניקויו, תפתור את הבעיה.

   אלדד 🙂

 32. אמיר מרבך 18/10/2015 at 10:32 - Reply

  אלדד תודה על האתר, עוזר מאד.
  שאלה, הדוד קיצר, אחרי שהחלפתי לפלנג’ חדש עדיין מקפיץ, בדקתי לחוד את התרמוסטט והוא לא מקפיץ אבל הגוף חימום לבד כן מקפיץ. אין נזילות והחיבורים מבודדים היטב. יש הצעות או שפשוט גם החדש תקול?
  אמיר.

  • אלדד 18/10/2015 at 11:24 - Reply

   אמיר,
   תודה על הפרגון 🙂
   לפי מה שאתה מתאר, בהנחה שחיברת נכון את החוטים, כנראה שגם החדש תקול.

   אלדד 🙂

 33. ankol 12/10/2015 at 20:22 - Reply

  התכוונתי שלאחר שאני רוחץ אותם מגיעים רק מים קצת חמימים ולא ממש חמים
  מעלי יש רק 2 קומות .אם אני מדליק את הדוד לאחר זמן מועט ביותר מגיעים כבר המים החמים.
  תודה על העזרה. יפה לראות שיש אנשים שעוזרים לשני

  • אלדד 12/10/2015 at 20:40 - Reply

   אבי,
   כל הרעיון של האתר הזה הוא לעזור… 🙂
   תשובתי עדיין אותו הדבר – ההשהיה הזו נגרמת בגלל המרחק הרב בין הדוד למקלחת (אצלי בבית יש רק קומה אחת ועדיין לוקח למים החמים הרבה זמן להגיע). כשאתה מדליק את הדוד, עדיין לוקח למים אותו זמן להגיע עד למקלחת, אבל מגיעים מים הרבה יותר חמים, וכשהם מתערבבים עם המים הקרים הזורמים בצנרת, הם יוצרים תערובת של מים חמים יותר. פיזיקה פשוטה…

   אלדד 🙂

 34. אבי 11/10/2015 at 13:46 - Reply

  שלום אלדד
  אני מודה לך על כל המדריכים המפורטים
  הדירה בת כ 8 שנים
  לי יש דוד עם קולטים אם אני לא מדליק את הדוד אני מספיק לרחוץ 2 ילדים לפני שמתחילים להגיע מים קצת חמימים בקיץ כמובן. אבל אם אני מדליק את הדוד יש מידית מים חמים אחרי חצי שעה .רציתי לשאול 3 שאלות
  1. האם זה אומר שהבעיה בקולטים ? אפילו שהם עומדים ממש בשמש ?
  2. (האם יש מה לעשות בנידון (באופן עצמאי
  3. האם שווה לפני החורף להחליף את הגוף חימום וחמם (אם מותקן) אפילו שזה עובד בסדר על מנת למנוע בעיות בחורף

  • אלדד 12/10/2015 at 20:06 - Reply

   אבי,
   אם אני מבין נכון, אתה מספיק לרחוץ 2 ילדים במים קרים (או יותר נכון – לא חמים), עד שמגיעים מים חמים. אכן?
   אם זה המצב, הוא נגרם בגלל שיש מרחק רב מדוד השמש ועד ליציאת המים המקלחת, ולכן לוקח למים המון זמן להגיע.
   אין שום בעיה בקולטים, כי הרי בסופו של דבר מגיעים מים חמים ללא התערבות ידנית.
   מה לעשות בנדון? אפשר להתקין מחמם מים מהיר (כדוגמת “אטמור”) במקלחת, ואז להדליק אותו מיד עם תחילת המקלחת, ואז 2 הילדים יתקלחו במים חמים, עד להגעת מים חמים ישירות מהדוד.
   אפשר לאסוף את המים המצטברים (בהמתנה למים חמים) בגיגית או דלי ולשטוף בהם ריצפה או להשקות עציצים. אני הייתי עושה זאת במשך שנים (עד שהתקנתי מחמם מים מהיר).
   אני בטוח שתמצא עוד רעיונות יצירתיים…
   להערכתי החלפת חמם מהיר וגוף חימום לא תשנה את המצב.

   אלדד 🙂

 35. uri leibo 10/10/2015 at 19:07 - Reply

  רציתי לומר תודה רבה על ההדרכה . המלל התמונות והסרטון .
  שתי דקות לאחר שצפיתי בסרטון כבר הייתי בהום סנטר
  עוגן + טרמוסטט עלו לי 140 ש”ח עוד חצי שעה עבודה כי הדוד בתוך הבית והייתי צריך לוודא ניקוז של המים וזהו
  הכול עובד מצויין.

  תודה רבה

  אורי לייבו

  • אלדד 10/10/2015 at 23:27 - Reply

   אורי,
   סחת’יין על היוזמה והביצוע!
   ותודה על המחמאות והפרגון 🙂

   אלדד 🙂

 36. קובי קוגן 07/10/2015 at 21:08 - Reply

  כן, עכשיו רואה את הערתך,ריססתי היום את כול הברגים עם תרסיס שימון ומחר בבוקר מחליף את כול הפלאנצ׳+ברגים מנירוסטה + גיגית גדולה…שקניתי ומקווה שלא אתקל בבעיות .

 37. קובי קוגן 06/10/2015 at 13:54 - Reply

  רואים בורג עם ראש משושה אז אלו ברגים.
  אנסה להחליף את הבורג .
  תודה על התשובה המהירה !

  • אלדד 06/10/2015 at 13:56 - Reply

   קובי,
   לפני הפתיחה, רסס אותו בכמות נדיבה של תרסיס שימון WD40, זז-קל וכד’ ותן לו זמן לספוג אותו, כדי שלא ייווצר מצב שתישאר עם ראש הבורג ביד…

   אלדד 🙂

 38. קובי קוגן 06/10/2015 at 13:10 - Reply

  אלדד שלום
  יש לי דוד חשמל 150 ליטר עומד בתוך הבית בן 10 שנים, יש בו נזילת מים מאחד הברגים, הבורג חלוד וכך גם עוד 2 ברגים חלודים אך לא נוזל מהם מים.
  הידקתי את הברגים אך הנזילה ממשיכה , יש לציין שהנזילה לא גדולה , קצב של טיפה כול דקה שתיים .
  מתלבט מה לעשות ? להחליף את הפלנצ’ או את כול הדוד בחדש?
  בברכה ובתודה מראש
  קובי

  • אלדד 06/10/2015 at 13:28 - Reply

   קובי,
   ראשית אתה צריך לבדוק האם זהו דוד שמרותכים לו אומים ויש ברגים שמהדקים את הפלאנץ’ לדוד (ואז רואים בורג עם ראש משושה בולט מהפלאנץ’), או הפוך – שמרותכים לו ברגים ויש אומים שמהדקים את הפלאנץ’ (ואז רואים אום משושה וקצת בורג בולטים מהפלאנץ’). אם ההידוק הוא ע”י ברגים, אז רוב הסיכויים שהחלפת הבורג תפתור את הבעיה.
   במקרה שאומים מהדקים את הפלאנץ’ (שלדעתי אלו רוב הדודים), רוב הסיכויים שתצטרך להחליף דוד, כי זה אומר שהריתוך של הבורג לדוד כבר עשה את שלו, ובעוד כמה הידוקים הוא יישאר לך ביד…

   אלדד 🙂

 39. asaf hodorov 20/07/2015 at 19:35 - Reply

  תותח אתה. הלוואי שיהיו עוד אנשים רבים במדינה שלנו כמוך.
  אם תרצה משהו – ייעוץ עסקי, SMS, חלוקת פלאיירים שלח לי הודעה ואעשה מה שאוכל למענך

  • אלדד 20/07/2015 at 19:51 - Reply

   אסף,
   תודה על הפרגון 🙂

   אלדד 🙂

 40. asaf hodorov 17/07/2015 at 14:10 - Reply

  אלדד שלום,
  תודה רבה על התשובה המהירה.
  בעצם מה שאתה אומר שהנורית חיווי במפסק לא קשורה לגוף החימום שבדוד
  ושזה רק באופן מקרי שהיא הפסיקה לפעול בדיוק כשהגוף חימום עצמו הפסיק לחמם ?

  אסף 🙂

  • אלדד 17/07/2015 at 14:46 - Reply

   אסף,
   אכן כן. מבחינה חשמלית, נורית החיווי מחוברת במקביל לגוף החימום ולא בטור. ולכן כל אחד מהם עובד ללא תלות באחר.

   אלדד 🙂

 41. asaf hodorov 16/07/2015 at 22:07 - Reply

  אלדד שלום,
  הנורית חיווי הפסיקה פתאום לעבוד
  השעון החשמלי לא רץ מהר יותר כשאני מדליק את הדוד
  המפסק מבפנים נותן מתח (בדקתי עם טסטר)
  ואין מים חמים (האמת שלא חוכמה – אם לא צורך חשמל אז למה שיהיו?)
  האם לדעתך זו תקלה חשמלית או שזו תקלה בדוד עצמו ?
  הדוד דיי חדש מתחת לשנה

  • אלדד 16/07/2015 at 22:21 - Reply

   אסף,
   קצת קשה לי לחשוב על תקלה בדוד עצמו שהיא לא חשמלית, אין שם חלקים מכניים (למעט מערבל המים חמים/קרים ביציאה מהדוד).
   בוא נתחיל מזה שאם הדוד מתחת לשנה, והוא הותקן ע”י מישהו/חברה מורשה, אז יש לך אחריות עליו. הייתי מציע ראשית להפעיל את האחריות.
   לשאלתך, רוב הסיכויים שגוף החימום מנותק מסיבה זו או אחרת – או שאחד החוטים שלו ניתק, או שנוצר נתק בתוך גוף החימום עצמו (כתוצאה מבלאי מאוד לא סביר ואיכות ייצור נמוכה). אגב, במצב כזה נורית החיווי שבמפסק ההפעלה בתוך הדירה אמורה לדלוק, כי היא נדלקת כשיש מתח במפסק, גם אם גוף החימום בהמשך הדרך לא עושה שימוש בהספק המגיע אליו.

   אלדד 🙂

 42. eli 09/06/2015 at 16:08 - Reply

  שלום אלדד
  דוד השמש שלי פועל כהלכה. רק שלחץ המים החמים נמוך. הצנרת בת עשרים. האם תתכן סתימה של צינור הנחושת באבנית?
  הדירה שלי בקומה חמש ודוד המים על הגג מעל קומה 8
  איך אפשר לבדוק את המערכת כדי לדעת אם הבעיה בצנרת או בדוד השמש?
  בתודה מראש
  אלי

  • אלדד 10/06/2015 at 18:20 - Reply

   אלי,
   בהחלט תיתכן סתימה בצנרת הנחושת (קנים) של הקולטים.
   צריך להזרים מים בלחץ לתוך הקנים ולראות מה יוצא מהם…

   אלדד 🙂

   • eli 10/06/2015 at 23:27 - Reply

    תודה אלדד
    איך אפשר לבדוק אם הסתימה היא בדוד או בקנים?

    • אלדד 11/06/2015 at 01:43 - Reply

     אלי,
     בקנים – מזרימים מים בלחץ (אפשר מים מרשת המים הביתית, יש שם לפחות 2 אטמ’) לתוך כניסת המים לקולט/ים ורואים מה יוצא בצד שני, ואם יוצא בלחץ סביר.
     בדוד – מזרימים מים לצינור כניסת המים הקרים ואח”כ לצינור יציאת המים החמים ושומעים שיש מעבר חופשי וזרימה סבירה. שומעים, כי הצד השני של שני הצינורות האלו הוא בתוך הדוד עצמו, ואלא אם כן הדוד מפורק ושוכב, אין דרך נוחה לראות את קצה הצינורות האלו.
     קח בחשבון שרוב הסיכויים שהסתימה היא בקולטים, מהסיבה הפשוטה שהצנרת שם הרבה יותר מסועפת וארוכה מאשר בדוד (הצינורות של הדוד אורכם משהו כמו 40-80 ס”מ בסה”כ).

     אלדד 🙂

 43. nir 25/04/2015 at 11:39 - Reply

  היי אלדד החלפתי את כל הפלאנצ ללא החלפת טרמוסטט אך עדיין אין מים חמים גם לא היה קצר חשמלי ,מה יכולות להיות הסיבות?
  תודה מראש ניר

  • אלדד 26/04/2015 at 10:43 - Reply

   ניר,
   קצת קשה לומר מה בדיוק הסיבה. אולי התרמוסטט לא תקין ולכן לא מכניס את גוף החימום לפעולה.
   בדקת שכל החוטים מחוברים כראוי?
   הפעל את מפסק דוד החימום וראה אם יש השפעה על שעון החשמל – הוא אמור להסתובב הרבה יותר מהר.
   אם אכן זה קורה, זה אומר שמגיע מתח לגוף החימום אך הוא לא מחמם, כנראה לא תקין.
   אם לא, זה אומר שלא מגיע מתח לגוף החימום, אולי בגלל חיבורים לא טובים.

   אלדד 🙂

 44. חיימון 04/03/2015 at 11:10 - Reply

  הטרמוסטט שלי היה על 60
  האם כדאי לשנות ל 70?
  כי אם אני מבין נכון הטרמוסטט יפסיק את פעילות הדוד כאשר המים יגיעו ל 70
  גם ככה הרי אדם ממוצא מתקלח עם 40 מעלות בערך(אם אני זוכר נכון) אז למה לכוון ליותר מ 40?
  האם זה יותר חסכוני בחשמל?

  רב תודות

  • אלדד 04/03/2015 at 12:31 - Reply

   חיימון,
   מכוונים את התרמוסטט גבוה יותר כדי לקצר את זמן החימום.

   אלדד 🙂

 45. חיימון 03/03/2015 at 10:14 - Reply

  מישום מה אינני רואה את השאלה והתשובה שענית לי אתמול(ראיתי אותה חד פעמי) , היכן היא נעלמה??

  אבל עדיין לא הבנתי
  יש את הדוד. בתחתית שלו יש מכסה פלסטיק שחור גדול- אם אני פותח אותו צריך לרוקן את המים קודם? או שזה סתם מכסה , וכדי שיצאו מים צריך לפתוח עוד משהו? פנימי יותר…

  כמו כן היכן רואים בידיוק את המעלות של הטרמוסטט, כשפותחים את המכסה השחור הזה?
  כדי לראות את הטרמוסטט צריך להוציא את המים? או אפשר גם בלי?

  תודה שוב!

  • אלדד 03/03/2015 at 11:34 - Reply

   חיימון,
   אין לי מושג לאן נעלמה התגובה, היא בטח באתר ואתה פשוט מפספס אותה…
   המכסה השחור הוא סתם פלסטיק. מתחתיו תראה את הפלאנץ’ ואת התרמוסטט.
   על התרמוסטט תראה שנתות וחץ – כל שנתה היא חלק מהטווח שלו, והחץ מראה על הטמפרטורה אליה הוא מכוון.
   כדי לרוקן את המים צריך לפתוח את ששת ברגי הפלאנץ’.

   אלדד 🙂

  • שלומי 25/02/2016 at 10:26 - Reply

   שלום אלדד

   בימי הקיץ החמים, המים הקרים אצלנו חמים ומתאימים בהחלט למקלחת.

   האם זה סביר ? יש לנו דוד שמש וכמובן שהדוד חשמל סגור.

   תודה
   שלומי

   • אלדד 25/02/2016 at 11:08 - Reply

    שלומי,
    קשה לי לחשוב על משהו, אבל בכל זאת:
    אולי צנרת המים הקרים שמחוץ לדירה חשופה לשמש ישירה? בפרט אם היא עשויה ברזל.
    האם התופעה בכל הברזים בבית? יש מצב שצינור המים החמים נכנס בטעות לכניסת המים הקרים של הברז (נניח בברז פרח)?

    אלדד 🙂

 46. sasy 24/02/2015 at 14:36 - Reply

  קודם כל המון תודה!! עבדתי לפי המדריך ובזה הרגע לאחר שעה סיימתי הכל. נראה שהחמם היה מלא אבנית וגם המגנזיום שהיה צמוד אליו. בנוסף גם הגוף חימום. בקיצור הכל הוחלף. רציתי לדעת… הטרמוסטט על 65 מעלות כמו שהיה מקודם. כמה זמן צריך לחמם מים בשביל להתקלח רבע שעה במים חמים ביום מעונן כמו היום ללא שמש?
  והאם ההדלקה הראשונית אחרי שהחלפתי את החמם וכדומה צורכת יותר זמן מבכל יום רגיל ?

  • sasy 24/02/2015 at 14:39 - Reply

   אגב זה דוד שמש 150 ליטר של נמרוד בן שנתיים וחצי! תודה

 47. Sasy Levy 24/02/2015 at 12:35 - Reply

  קודם כל המון תודה!! עבדתי לפי המדריך ובזה הרגע לאחר שעה סיימתי הכל. נראה שהחמם היה מלא אבנית וגם המגנזיום שהיה צמוד אליו. בנוסף גם הגוף חימום. בקיצור הכל הוחלף. רציתי לדעת… הטרמוסטט על 65 מעלות כמו שהיה מקודם. כמה זמן צריך לחמם מים בשביל להתקלח רבע שעה במים חמים ביום מעונן כמו היום ללא שמש?
  והאם ההדלקה הראשונית אחרי שהחלפתי את החמם וכדומה צורכת יותר זמן מבכל יום רגיל ?
  תודה.

  • אלדד 24/02/2015 at 16:02 - Reply

   ששי,
   לגבי זמן ההדלקה, זה משתנה בהתאם לטמפרטורה בחוץ ולגבי כל אדם, אבל בגדול אתה אמור לקבל מים חמים אחרי כחצי שעה.
   לגבי ההדלקה הראשונית, אין הבדל בינה לבין הבאות אחריה.

   תודה על הפרגון,
   אלדד 🙂

 48. ערן 09/02/2015 at 23:31 - Reply

  אהלן! בדירה שאני שוכר יש דוד קטן (45 ליטר), בתקופה האחרונה הוא התחיל לעשות בעיות. אם אני מדליק אותו לחצי שעה יש מים חמים רק ל5 דקות. הדרך היחידה למקלחת ארוכה היא אם אני מדליק את הדוד לשעה ומשאיר אותו דולק בזמן המקלחת. בעל הבית מסרב להודות שיש תקלה וטוען שזה ביגלל שהדוד קטן ושמזג האויר היתקרר (למרות שזה לא דוד שמש)ף זה הגיוני?

  • אלדד 10/02/2015 at 00:42 - Reply

   ערן,
   קשה לי לומר לך בוודאות אם זה הגיוני או לא.
   אני יכול לומר לך שככל שהטמפרטורה בחוץ קרה יותר, כך ייקח יותר זמן לחמם מים בדוד, כי הפרש הטמפרטורות גדול יותר (טמפרטורת מים חמים היא תמיד בסביבות 40-42 מעלות לרוב האנשים). אין לי מושג כמה זמן היה לוקח לפני הימים הקרים האחרונים שאנו חווים.
   כך שניתן לומר שדברי בעל הבית שלך אינם משוללי הגיון.
   מאידך, זה לא פוסל קיומה של בעיה, ובצירוף הימים הקרים גורמים לתופעה שציינת.
   נסה למדוד את הטמפרטורה בחוץ וכמה זמן אתה מדליק את הדוד בכל פעם. עקוב אחר זה כמה ימים והשווה למה שאתה זוכר מלפני כן. אם אתה מקבל הבדלים של 50% יותר זמן חימום בהשוואה למה שאתה זוכר, זה עדיין בגדר הסביר בהחלט לימים קרים.
   אם אתה מדליק לשעה ולפני כן הדלקת ל-5 דקות, יש בעיה.

   אלדד 🙂

 49. ALON 29/01/2015 at 22:40 - Reply

  אלדד
  כן, חיברתי את השרוול החמם כולל 2 הארכות
  התרמוסטט נמצא לדעתי על 65 מעלות
  ? אני לא יודע מה זה מערבב מים תרמוסטטי , איך הוא נראה ואיך ניתן לבדוק אותו במידה ומותקן
  תודה

  • אלדד 30/01/2015 at 07:20 - Reply

   אלון,
   מערבב מים תרמוסטטי מותקן ביציאת המים החמים של הדוד ואחראי לכך שטמפרטורת המים לא תעלה על 50 מעלות.
   לא בטוח שמותקן אצלך. אתה יכול לקרוא קצת עליו בגוגל. אולי הוא הבעיה.

   אלדד 🙂

   • ALON 24/02/2015 at 23:14 - Reply

    אלדד
    לאחרונה החלפתי פלאנץ קומפלט + הגוף חימום בדוד של 150 ליטר , בפלאנץ החדש שהרכבתי אין מוט מגנזיום
    איזו השפעה יכולה להיות בלי המוט ? האם ניתן להוסיף מוט בנפרד ?
    הרכבתי גם את השרוול עם שני הארכות
    בנוסף בעבר היו לי מים חמים כבר אחרי 5 דקות היום לוקח בהרבה יותר זמן לחמם את המים
    האם ניתן להרכיב גוף חימום חזק יותר ? יש לי גוף חימום של 2500 אמפר
    תודה
    אלון

    • אלדד 25/02/2015 at 07:01 - Reply

     אלון,
     מוט המגנזיום יוצר תגובה קתודית ומונע הצטברות של אבנית על גוף החימום. עד כמה שידוע לי, לא ניתן להרכיבו בנפרד.
     הוא לא משפיע על מהירות/זמן החימום של המים, שמושפעים בעיקר מעוצמת גוף החימום.
     לך יש גוף חימום של 2,500W, בד”כ גוף החימום לא חזק יותר מ-3,000W.

     אלדד 🙂

     • ALON 25/02/2015 at 23:28 - Reply

      אלדד
      תודה על התשובה
      יש חנות שאפשר לרכוש גוף חימום עם מוט מגנזיום ?
      אם אני החליף לגוף חימום 3000
      ? יהיו לי מים חמים מהר יותר
      ?3000 w איפוא ניתן לרכוש גוף. חימום של

      • אלדד 25/02/2015 at 23:40 - Reply

       אלון,
       אם תרכוש גוף חימום של 3000W במקום 2500W שיש לך היום, תקצר את הזמנים בערך ב-20%. אני מאמין שתוכל לרכוש בכל חנות חומרי בנין או חשמל.
       לגבי מוט המגנזיום, אני לא בטוח. שאל בחנות.

       אלדד 🙂

 50. ALON 28/01/2015 at 22:11 - Reply

  אלדד
  – יש לי דוד שמש 150 ליטר שנמצא במסתור כביסה בבניין רב קומות בעל מערכת קולטים מרכזית
  שלשום החלפתי פלאנץ קומפלט וחיברתי את שני הצינורות מהפלסטיק אבל מאז לוקח הרבה זמן לחמם את המים

  מעל שעה כדי שיהיו מים חמים , כמו כן הם נגמרים מהר
  מה יכולה להיות הבעיה ואיך לדעתך ניתן לסדר את זה

  תודה
  אלון

  • אלדד 28/01/2015 at 23:49 - Reply

   אלון,
   האם חיברת גם את שרוול החמם המהיר?
   בדקת על איזו טמפרטורה מכוון התרמוסטט? צריך להיות כ-60-70 מעלות.
   האם מערבב המים התרמוסטטי ביציאת המים החמים (אם מותקן) תקין?

   אלדד 🙂

 51. יוסי 26/01/2015 at 08:11 - Reply

  תודה רבה הל התשובה

 52. יוסי 21/01/2015 at 17:18 - Reply

  אלדד שלום
  שאלה קטנה אלייך בחורף שעבר כאשר היה יורד גשם היה קופץ לי הדוד התייעצתי איתך ועזרת לי מאוד שאמרת לי שיכול להיות שהמכסה שמגן על החוטים וזה באמת היה ככה.
  ועכשיו בתקופת החורף שירדו גשמים גם הדלקתי את הדוד והוא קפץ לי עליתי לגג וחשבתי שנפל עד פעם המכסה השחור שמגן אבל לא , ושמתי לב שירדו קצת טיפות של מים מהחור שיש במכסה כאשר נגעתי בו
  אז מה זה יכול להיות?
  נ.ב
  בימים שיש שמש בחוץ אני מדליק חופשי את הדוד והכל בסדר

  • אלדד 22/01/2015 at 00:32 - Reply

   יוסי,
   מכל מה שאתה מתאר נראה שיש נזילה/טפטוף של מים שיוצרים קצר.
   המים יכולים להגיע מכל מיני מקומות, מחיבורי גוף החימום עצמו (2 ברגים במרכז הפלאנץ’), מברגי הפלאנץ’ וכד’.
   בדוק את מקור הנזילה וטפל בה. ואם צריך – אז החלף את כל הפלאנץ’, הרי העלות שלו היא כולה כ-70 ש”ח…

   אלדד 🙂

   • יוסי 22/01/2015 at 12:42 - Reply

    אלדד תודה על התשובה המהירה
    אבל יכול להיות דבר כזה שביום יום אין נזילה
    והדוד לא מקפיץ את החשמל
    ורק ביום שיורד גשם הוא מקפיץ

    ועד שאלה בלילה חורפי קריר שעה וחצי להדליק את הדוד למקלחת אחת זה טוב?

    • אלדד 22/01/2015 at 13:08 - Reply

     יוסי,
     הנזילה היא כל הזמן, גם ביום שמשי וגם ביום חורפי. רק מה, ביום שמשי, השמש מספיק חזקה כדי לאדות את את טיפות המים הנוזלות על מגעי החשמל לפני שהן גורמות נזק. ביום חורפי, המים לא מתאדים ועושים את הנזק.
     לגבי שאלתך השניה, זה תלוי בגורמים רבים, כגון – עד כמה המים חמים (יש כאלו שאוהבים להתקלח עם מים חמים, רותחים, אש…), מה היתה טמפרטורת הסביבה בחוץ באותו יום (יש הבדל עצום בזמן החימום, אם בחוץ היה 12 מעלות או 3 מעלות!), האם יש מאיץ חימום בדוד או לא, האם הצנרת המוליכה את המים מבודדת או חשופה ועוד.
     אם בדוד מותקן מאיץ חימום והיום המדובר הוא לא חריג, שעה וחצי למקלחת אחת זה יחסית הרבה זמן.

     אלדד 🙂

 53. yosi 19/01/2015 at 09:31 - Reply

  שלום אלדד אני מודה לך מאוד על היעוץ נהנתי מהידע והחוכמה שלך

  • אלדד 19/01/2015 at 09:38 - Reply

   יוסי,
   בכיף, שמחתי לעזור.
   תודה על המחמאות והפרגון 🙂

   אלדד 🙂

 54. yosi 17/01/2015 at 23:40 - Reply

  שלום אלדד מהתשובות המופיעות באתר שם הבנתי שלדוד שוכב אין להתקין את השרבול כי לא יהיה לו תועלת רק בדוד עומד שהמים החמים עולים למעלה ויש מי שיעץ להתקין גוף חימום של3000 ווט מה דעתך

  • אלדד 19/01/2015 at 08:17 - Reply

   יוסי,
   עד לפני כ-7-8 שנים היו מרכיבים את השרוול של המאיץ המהיר גם בדוד שוכב. הוא היה יוצא מהאחיזה שלו בפלאנץ’ והיה נמס ועושה צרות, ולכן היום כבר לא מרכיבים אותו יותר.
   שווה לך לבדוק אולי ניתן בכל זאת להתקין דוד עומד, בד”כ ניתן לעשות זאת גם במקומות יחסית נמוכים, כמו תקרה של גג רעפים, בוידעם בחדר אמבטיה קטן וכד’. החסכון המצטבר בחשמל (כתוצאה מזמן חימום קצר הרבה יותר מאשר ללא מאיץ), שווה את ההשקעה החד פעמית הזו. רוב הסיכויים שתצטרך להחליף את הדוד ולא סתם להעמיד אותו במקום להשכיב אותו, כי סביר להניח שזהו דוד שמיועד להתקנה בשכיבה.

   אלדד 🙂

 55. yosi 17/01/2015 at 23:06 - Reply

  של המאיץ

 56. yosi 17/01/2015 at 22:40 - Reply

  מה הכונה תוכל להסביר לי לגבי התנוחה והגודל תודה רבה

  • אלדד 17/01/2015 at 23:06 - Reply

   יוסי,
   חפש בגוגל הסבר על איך בנוי מאיץ חימום ותבין מה ההבדל בין דוד עומד לדוד שוכב, זה יהיה הרבה יותר קצר מלהסביר לך כאן.

   אלדד 🙂

 57. yosi 17/01/2015 at 21:36 - Reply

  האים יש הבדל בין דוד עומד לשוכב

  • אלדד 17/01/2015 at 22:08 - Reply

   יוסי,
   פעם היה הבדל במבנה המאיץ ובתנוחה שלו, אבל גוף החימום והתרמוסטט זהים למעט אולי גודלם.

   אלדד 🙂

 58. פיני 16/01/2015 at 16:46 - Reply

  שלום אלדד ותודה על ההסבר המושקע. הבעיה שלי הייתה הדוד חשמל דלק זמן רב (מעל שעתיים) והייתי מקבל מים פושרים. אמרו לי שהאבנית עוטפת את הגוף חימום ולכן היעילות שלו נמוכה. לפיכך החלפתי את הפלאנג לפי ההדרכה המצויינת שלך.
  לאחר ההחלפה הבעיה נותרה בעינה ומכאן כבר הזמנתי טכנאי דודים שמצא כי המערבל מים התקלקל. הפלאנג הקודם היה עוד בסדר אם כי הוא היה מלא באבנית.
  מסתבר שיש ברז מיוחד (מערבל מים) שתפקידו לערבל את המים החמים והקרים ע”מ למנוע כוויות בייחוד אצל ילדים קטנים בימי הקיץ בהם הטמפרטורה של המים החמים 100 מעלות. קראתי באינטרנט וגיליתי שהמערבלי מים מתקלקלים בקצב מואץ ואורך החיים הממוצע שלהם הוא כ- 3 שנים.
  מציע שתשכלל את המדריך ואולי להוסיף את האפשרות של בחינת מערבל מקולקל לפני שמחליפים פלאנג.
  תודה על הכול.

  • אלדד 16/01/2015 at 17:01 - Reply

   פיני,
   תודה על ההארה 🙂
   לא תמיד ניתן להבין מתוכן התגובה מה מותקן באותו דוד (אנשים לפעמים מפספסים פרטים קריטיים בתאור הבעיה), מה גם שמערבלי מים כמו שציינת (נקראים גם “מערבב מים חמים/קרים תרמוסטטי”, “משגיחום” ועוד) נכנסו לתקן לפני שנים מעטות בלבד, וברוב הדודים הותיקים כלל לא קיימים (וסביר להניח שלא יותקנו, עד שלא יתקלקל משהו בדוד…).
   הארתך חשובה ואני מקוה שמי שקורא את התגובות יגיע גם אליה.
   אגב, הסיכוי שהטמפרטורה תגיע ל-100 מעלות הוא קטן, כי הרבה לפני זה היא תפגוש את פורק הלחץ (ששומר על לחץ מירבי של 8 אטמוספירות בדוד), שהחובה להתקינו בדוד היא ותיקה הרבה יותר.

   תודה,
   אלדד 🙂

 59. שחר 16/01/2015 at 10:41 - Reply

  אלדד התקנתי חמם מהיר בגוף חימום יש שני חיברים זה משנה הכחול והחום לאן הולך מה

  • אלדד 16/01/2015 at 13:28 - Reply

   שחר,
   זה משנה מאוד!
   החום (הצבע ה”חם”) הולך לפאזה, הכחול (הצבע ה”קר”) הולך לאפס.

   אלדד 🙂

 60. מוטי 16/01/2015 at 00:35 - Reply

  אלדד שלום החלפתי את המאיץ כולל טרמוסטט לאחר שהרכבתי אותו ראיתי שיש לי נזילה איפה שהבורג חזקתי אותו עוד טיפה וזה לא כל כך עזר אמרתי אולי זה יעבור אז התקלתי את הדוד לחמם את המים חימם כמו שצריך והתקלחתי לאחר חצי שעה היה לי הפסקת חשמל בבית והבנתי שיש לי קצר בדוד והורדתי את החשמל של הדוד . אז מה אתה חושב שקרה כאן . תודה מראש

  • אלדד 16/01/2015 at 10:24 - Reply

   מוטי,
   בהחלט יכול להיות שמים טיפטפו על מגעי החשמל של גוף החימום ויצרו קצר.
   ראשית עליך לפתור את בעית הנזילה (להערכתי ע”י פירוק והרכבה מחדש של הפלאנץ’ – והפעם כמו שצריך), לנסות להפעיל שוב ולראות מה קורה.
   אם חיברת הכל כמו שצריך (כולל חוטי חשמל) ועדיין יש לך בעיה של קפיצת מפסק חשמלי (אני מניח שזה הפחת – נגד התחשמלות), אז אולי גוף החימום לא תקין, אם כי זה לא סביר.

   אלדד 🙂

 61. מוטי 14/01/2015 at 10:59 - Reply

  אלדד שלום לך
  רציתי לדעת יש לי דוד של כרומגן 150 ליטר ועכשיו
  קניתי מאיץ וגוף חימום של נימרוד בשביל להחליף האם זה בסדר ? או שזה משנה של איזה חברה

  • אלדד 14/01/2015 at 12:06 - Reply

   מוטי,
   זה ממש לא משנה של איזו חברה, רצוי שיהיה למאיץ תו תקן (כמעט לכל החברות יש).

   אלדד 🙂

   • meir lavi 14/01/2015 at 19:42 - Reply

    היי אלדד – יש בשוק 2 מידות של חמם. בדרך כלל חמם של נימרוד הוא שונה והכי חשוב זה לבדוק את המידות המדויקות לפני ההחלפה. קרה לי שקניתי חמם של נמרוד וזה לא התאים. בברכה מאיר לביא

    • אלדד 14/01/2015 at 21:04 - Reply

     מאיר,
     יש גוף חימום מאוד ארוך ויש את הרגיל, שמתאים לכל דוד.
     הכי פשוט – פרק את החמם וגוף החימום שמותקן אצלך וקנה בדיוק את אותו הדבר.

     אלדד 🙂

 62. Yosi Avrahami 11/01/2015 at 06:30 - Reply

  אם הוא מקפיץ אך לא באופן קבוע האם עדיין זה יכול להיות גוף החימום או שבמקרה שלי מדובר במגעים רופפים?

  • אלדד 13/01/2015 at 12:21 - Reply

   יוסי,
   לא הבנתי מה קופץ אצלך – המפסק החצי אוטומטי (האחראי על הגבלת העומס במעגל – קופץ כאשר יש זרם גבוה מהרשום עליו) או מפסק הפחת (נגד התחשמלות – קופץ כאשר יש קצר בין הפאזה לאפס או הארקה/אדמה).
   אם הפחת קופץ, אני הייתי מחפש יותר משהו בכיוון של קצר הנגרם ע”י מים. אולי יש משהו מטפטף, שמדי פעם נוגע במגעי החיבור של גוף החימום, בפרט לאור הגשמים האחרונים (לי אישית היתה בעיה כזו לפני יומיים בהתקן חשמלי שהיה חשוף לגשמים).
   אם החצי אוטומטי קופץ, מגעים רופפים בד”כ גורמים בהחלט יכולים להיות חשודים, כי המגע הרופף יוצר מצב של קשת חשמלית (כמו ברתכת) וצריכת זרם גבוהה מאוד, מה שגורם מפסק להגיע לגבולות מעבר הזרם דרכו.

   אלדד 🙂

 63. דוד 10/01/2015 at 16:44 - Reply

  שלום
  רציתי לדעת איך מרוקנים דוד שוכב בבויידם כדי להחליף פלאנש
  בתודה
  דוד

  • אלדד 10/01/2015 at 16:51 - Reply

   דוד,
   או שמטים אותו על צידו ונותנים לכח הכבידה לעשות את העבודה, או ששואבים ממנו את המים – בעזרת שואב אבק רטוב או בעזרת צינורית בשאיבה “ידנית”.

   אלדד 🙂

   • דוד 10/01/2015 at 18:27 - Reply

    אלדד
    לא הבנתי איך שמטים אותו מוצאים את המים ולאן

    • אלדד 10/01/2015 at 19:09 - Reply

     דוד,
     מפרקים את הדוד מהתומכים שלו, ומטים אותו כך שפתח הדוד (זה שדרכו נכנס גוף החימום והפלאנץ’), כלפי מטה. את המים שופכים לתוך גיגית, אותה מרוקנים לגינה, כיור, אסלה וכד’.

     אלדד 🙂

 64. Evgeny 10/01/2015 at 13:07 - Reply

  שלום אלדד,

  לפני כחודש הדוד שלנו הפסיק לחמם ובעקבות כך החלפתי גוף חימום יחד עם פלאנג’ וחמם מהיר (בדרך גם ניקיתי לא מעט אבנית מתוך הדוד). לאחר מכן הדוד חזר לעבוד בצורה תקינה, אך בערך לפני שבוע (כאשר הגיעו הימים הקרים) שמנו לב כי חימום של 20-30 דקות שפעם היה מספיק למקלחת טובה וחמה בקושי מספיק ל 5-10דקות של מיים פושרים. חשבתי שזו בעיה של טרמוסטת (כי כל שאר החלקים הוחלפו), לכן החלפתי לחדש (למעשה החלפתי פעמיים – פעם ראשונה שמתי את הסוג הארוך ובפעם השניה – את הקצר). זה לא עזר. עשיתי בדיקה שזאת לא בעית חשמל וגם בדקתי שאין לי נזילות מיים (שעון מיים לא מסתובב כאשר כל הברזים סגורים בבית). אולי חשוב לציין כי בבניין שלנו קיימת מערכת סולארית משוטפת.

  היום אם אנחנו מחממים את הדוד למשך שעתיים, אז מקבלים מיים חמים מאוד שמספיקים למקלחת ארוכה אחת. זה נראה לי לא תקין.

  האם תוכל להמליץ על עוד משהו שכדאי לנסות ולבדוק?

  תודה,
  יבגני.

  • אלדד 10/01/2015 at 16:59 - Reply

   יבגני,
   בוא נתחיל מזה שלפני הימים הקרים, הטמפרטורה בלילה היתה משהו כמו 10 מעלות. אתמול בלילה היה קרח על השמשה הקדמית של האוטו שלי! וזה אומר שלפרק זמן לא מבוטל, הטמפרטורה ירדה מתחת לאפס.
   אז הגיוני שייקח הרבה יותר זמן לחמם מים חמים.
   כמה יותר זמן? זו שאלה טובה.
   בימים הקרובים שאמורים להיות חמים יותר משמעותית, נסה לבדוק כמה זמן לוקח לחמם מים.
   אם יש שיפור ניכר, אז סביר להניח שהדוד שלך תקין ומזג האויר הוא האשם. ואם לא… טוב, נשבור את הראש כשנגיע לגשר…

   אלדד 🙂

 65. מוטי 09/01/2015 at 18:33 - Reply

  ערב טוב
  לאחרוני אני מקבל מים חמים רק למספר דקות אחרי הפעלת גוף חימום לערך חצי שעה ,האם יכולה להיות בעית טרמוסט , שאלה נוספת ,האם הנורית בכפתור ההפעלה ממשיכה לדלוק בזמן שהטרמוסטט מנתק את הזרם לגוף החימום

  תודה

  • אלדד 09/01/2015 at 18:43 - Reply

   מוטי,
   יכול להיות שגוף החימום שלך כבר לא יעיל, כתוצאה מאבנית שעוטפת אותו.
   יכול להיות שהתרמוסטט מכוון על טמפרטורה נמוכה.
   לגבי הנורית, היא נותנת חיווי רק למצב המפסק – פועל או מופסק – ללא קשר למצב התרמוסטט – מעביר זרם לגוף החימום או לא.

   אלדד 🙂

 66. alon 04/01/2015 at 23:06 - Reply

  אלדד שלום ,
  לאחר התקנה של פלאנג חדש , כמה זמן אמור לקחת חימום ראשוני של דוד 150 ואחכ חימום רגיל ?
  תודה

  • אלדד 05/01/2015 at 07:13 - Reply

   אלון,
   אין הבדל בין חימום ראשוני לחימום רגיל, חימום זה חימום.
   תלוי בהספק גוף החימום שלך ובהנחה שמותקן בדוד חמם מהיר – אתה אמור לקבל מים חמים כבר אחרי כ-20-30 דקות הפעלה.

   אלדד 🙂

 67. אסף 31/12/2014 at 10:10 - Reply

  אלדד בוקר טוב
  יש לי דוד אוגר חום (מערכת סולרית מרכזית, ביניין בן 9 קומות מקווה שאני צודק בשם בכל מקרה אתמול היה אצלי טכנאי מחברת “פרת” היות והדוד זה מהם הדירה היא בת שנתיים וקצת מקבלן סבלתי תמיד מבעיות של מים חמים אם בקיץ ואם בחורף תמיד אני מחמם 3-4 שעות ל-5 נפשות. אני ידעתי שיש בעייה אך התעלמתי מסיבות אישיות. אתמול הטכנאי החליף לי רק גוף חימום ורוקן את כל הדוד היה אבנית אין מה לומר וליכלוך כמובן. בערב כשהדלקתי את הדוד הוא עדיין נשאר באותה בעייה אחרי 5 דקות מים פושרים עד קרים? מהיכולה להיות הבעייה האם שוב צריך לפתוח ולהחליף את המאיץ “החמם”? זה מה שיפתור את הבעייה? והיכן הטרמוסטט יושב על גוף החימום? מן פוטנציומטר ??
  סליחה על האריכות

  • אלדד 31/12/2014 at 10:15 - Reply

   אסף,
   לא הבנתי – אתה מצפה שיהיו לך מים חמים אחרי 5 דקות? קצת נסחפנו, לא? 🙂
   נסה להפעיל את הדוד למשך חצי שעה ואז לבדוק את חום המים.
   בנוסף, רצוי לוודא שהתרמוסטט מכוון על 60-70 מעלות, ולא על 30 מעלות.

   אלדד 🙂

   • אסף 06/01/2015 at 16:03 - Reply

    אלדד כנראה לא הבנת או לא הסברתי את עצמי כראוי. אין לי ספק שאחרי 5 דקות יהיו לי מיםחמים ברור שצריך להדליק חצי שעה לפחות זה מה שעשיתי ואפילו יותר מזה כשעה וחצי עד שעתיים ויש בדיוק ל2 אנשים שהסך הכולל הוא 7 דקות מקלחת לשניהם והגזמתי. זה לא אמור להיות כך. מה יכולה להיות הבעייה? לפי מה שתיארתי לך בהודעה הקודמת..תודה לך

    • אלדד 06/01/2015 at 17:30 - Reply

     אסף,
     בדקת שמותקן אצלך בדוד חמם מהיר והוא מותקן כראוי?
     נסה לבדוק על כמה מעלות מכוון התרמוסטט – הוא אמור להיות על 60-70 מעלות.

     אלדד 🙂

 68. ערן 29/12/2014 at 19:56 - Reply

  שלום אלדד,

  היום החלפתי את כל הפלאנג’ (כולל המאיץ) וכאשר אני מדליק את הדוד (גם לאחר שעה) יש מים פושרים פלוס (לא רותחים כמו שהיו לפני ההחלפה). כמו כן שמתי לב שמאחד הברגים של הפלאנג’ נוזלות טיפות מים…. האם יש קשר? יש לך רעיון מה יכולה להיות הסיבה?

  ערן

  • אלדד 30/12/2014 at 00:00 - Reply

   ערן,
   התקנת נכון/היטב יחד עם הפלאנץ’ גם את החמם המהיר על גוף החימום? זה ההסבר ההגיוני היחיד שעולה בדעתי.
   לגבי הנזילה – הדק בעדינות את הבורג הסורר. אין קשר לחימום המים.

   אלדד 🙂

   • ערן 30/12/2014 at 08:19 - Reply

    אני חושב שהרכבתי נכון, אלא אם תאמר לי שיש חשיבות לכיוון החור הגדול שנמצא על החמם ופספסתי את הכיוון שהוא אמור לפנות אליו… יכול להיות שהתרמוסטט מקולקל? אולי הוא מפסיק את פעולת החימום לאחר זמן קצר?

    • אלדד 30/12/2014 at 08:26 - Reply

     ערן,
     כיוון החור חסר משמעות.
     בכלל לא חשבתי שנגעת בתרמוסטט – וודא שהוא על 60 מעלות בערך.
     בכל מקרה, כאשר אתה מדליק את הדוד, עקוב אחר שעון החשמל וראה אם הוא רץ מהר או בעצלתיים (בהנחה שרק הדוד עובד באותו זמן, ללא מכשירים זוללי חשמל נוספים). אולי באמת התרמוסטט לא תקין, אם כי זה נדיר.

     אלדד 🙂

 69. חיים 29/12/2014 at 09:49 - Reply

  הי אלדד,אתמול החלפתי את כל הפלאנג’ ושמתי לב שלאחר ההחלפה גוף החימום עצמו נוזל מאחד מ 2 האומים (לא מה- 6 של הפלאנג’) האם נתקלת במקרה כזה? האם קניתי פלאנג’ מקולקל? מה עלי לעשות? גם חיזוק האומים לא עוזר

  • אלדד 29/12/2014 at 12:40 - Reply

   חיים,
   כנראה שגוף החימום לא הודק כהלכה לפלאנץ’, או שישי איתו בעיה אחרת.
   אם זה מוצר חדש, אני מציע לחזור איתו לחנות, אמורה להיות אחריות יצרן לדברים כאלו.

   אלדד 🙂

 70. ליאור 24/12/2014 at 12:03 - Reply

  שלום אלדד,
  ביומיים האחרונים כאשר נאלצתי להדליק את הדוד, המנורה של המפסק (הכפתור שאיתו אני מדליק את הדוד) לא נדלק כמו שהיה עד עכשיו, בנוסף המים לא מתחממים בכלל ( גם אם אדליק שעתיים את הדוד). לאחר מכן בדקתי אם שעון החשמל שמותקן בבית מראה צריכה מוגברת בעת הדלקת הדוד (סיבוב מהיר יותר כאשר אני מדליק את הדוד)- אכן כך, השעון חשמל מסתובב מהר יותר…, מה נראה לך שיכולה ליהיות הבעיה? האם מדובר בהחלפת טרמוסטט או גוף חימום? או שמא משהו אחר
  תודה לך, דניאל מזרחי

  • אלדד 24/12/2014 at 12:11 - Reply

   ליאור,
   עושה רושם שגוף החימום שלך עובד “פול גז בניוטרל”, אחרת שעון החשמל לא היה מראה צריכה מוגברת בעת הפעלת הדוד.
   אם התרמוסטט היה לא תקין, אז גוף החימום כלל לא היה מקבל מתח ושעון החשמל היה נשאר בסיבובים איטיים. מה גם שתרמוסטט כמעט שלא מתקלקל.
   לא הבנתי בדיוק מה התופעה של נורית הבקרה, אבל זה פחות משנה.
   להערכתי גוף החימום שלך מכוסה אבנית ולכן איבד מיעילותו באופן דרסטי.
   אני חושב שכדאי שתחליף את גוף החימום ותראה מה קורה.

   בהצלחה,
   אלדד 🙂

 71. ליאור 23/12/2014 at 20:48 - Reply

  תודה על התשובה המהירה,
  .לא הזכרתי שהברגים חלודים ממש, חלקם אפילו מתפוררים – לא הוחלפו כ20 שנה,
  בכל מקרה, האם אתה יודע איזה גודל של ברגים ואומים צריך לבקש מחנות הברגים?
  תודה רבה,
  ליאור.

  • אלדד 23/12/2014 at 22:06 - Reply

   ליאור,
   אני לא זוכר את המידה המדויקת, לדעתי זה M12 (יעני, מידות מילימטריות – להבדיל מאינצ’יות – 12 מילימטר קוטר הבורג). הכי פשוט לפתוח אריזה של חמם עם גוף חימום ולבקש מהמוכר את אותם ברגים/אומים.

   אלדד 🙂

 72. ליאור 22/12/2014 at 20:26 - Reply

  שלום רב ותודה על המדריך… אני אחליף השבוע ורציתי לקנות כבר על הדרך את הברגים או האומים המתאימים (מדובר על דוד בגודל 150 ליטר)

  מישהו יודע מהו עובי הברגים?
  תודה רבה ליאור

  • אלדד 22/12/2014 at 21:14 - Reply

   ליאור,
   אין צורך לקנות ברגים או אומים, כי הם קיימים בפלאנץ’ הישן שמותקן לך בדוד. פרק אותם והרכב חזרה על הפלאנץ’ החדש.

   אלדד 🙂

 73. רעות 23/10/2014 at 16:13 - Reply

  שלום אלדד,
  היו אצלי לפני קרוב לשעתיים והחליפו לי את הדוד . אמרו לי להשאיר את הברז של המים החמים פתוח עד שיזרום מים בברז ועד עכשיו כלום… זה הגיוני? תודה רעות

  • אלדד 23/10/2014 at 17:06 - Reply

   רעות,
   לא הבנתי – עד מתי את אמורה להשאיר את ברז המים פתוח?
   הדוד מתמלא לראשונה תוך כמה דקות (או פחות) ומים אמורים לזרום בברז מיידית.
   זהו תהליך מאוד מהיר, לא אמורים “לחכות” ליד הברז…

   אלדד 🙂

 74. פליקס 22/10/2014 at 14:06 - Reply

  שלום אלדד ותודה על המענה המהיר
  רציתי לשאול, במאיץ עצמו ישנו חור גדול. האם כשאני מרכיב את המאיץ יש לו כיווניות מסויימת, כלומר החור הזה יש לו כיווניות או שלא כל כך משנה

  תודה,
  פליקס

  • אלדד 22/10/2014 at 14:53 - Reply

   פליקס,
   ממש לא משנה.
   אבל, חשוב מאוד שאת הגומיה של החמם תמרכז היטב לפני שאתה מהדק את הברגים של הפלאנץ’, אחרת יכול להיווצר מצב בו הפלאנץ’ “דורך” על האטם (מועך אותו בין הפלאנץ’ לשפת הדוד) ולא מאפשר אטימה טובה (וגם קורע את האטם).

   אלדד 🙂

 75. פליקס 22/10/2014 at 10:42 - Reply

  שלום אלדד
  לאחר שהחלפתי את החמםם קומפלט, יום למחרת עליתי רק לבדוק אם אין נזילות ושמתי לב שישנם טיפות מים שמצטברות על הטרמוסטט עצמו (בחלק הפלסטיק למטה), מה יכולה להיות סיבה לכך?? חשוב לציין שאת הטרמובטט עצמו לא החלפתי.

  תודה,
  פליקס

  • אלדד 22/10/2014 at 11:45 - Reply

   פליקס,
   עושה רושם שלא הידקת מספיק את ששת הברגים של הפלאנץ’. נסה לחזק אותם עוד טיפונת, משהו כמו רבע סיבוב או פחות. עשה זאת עם הרבה רגש! אם אתה רואה שהבורג/אום מתהדק בקלות – סימן שהוא היה לא מהודק מספיק. אם אתה רואה שהוא מתהדק קשה – אל תילחם בו. כמו שאמרתי – ברגש.

   אלדד 🙂

 76. אלון פלג 12/09/2014 at 15:31 - Reply

  אלדד, תודה על התגובה המהירה והסבלנית. אני אנסה לתפוס אומץ ןלתקן בעצמי.
  שדרן הרדיו יקיר אביב כתב באתר שלו את ההסבר המפורט ביותר שמצאתי לתיקון גוף החימום:
  http://avivyakir.wordpress.com/2013/12/21/%D7%94%D7%97%D7%9C%D7%A4%D7%AA-%D7%97%D7%9E%D7%9D-%D7%91%D7%93%D7%95%D7%93-%D7%A9%D7%9E%D7%A9/

  • אלדד 12/09/2014 at 16:04 - Reply

   אלון,
   הוא ממש כתב שם דוקטורט על הנושא.
   זה ממש לא מסובך ואין סיבה שלא תצליח להחליף לבד.

   בהצלחה,
   אלדד 🙂

 77. אלון פלג 05/09/2014 at 13:37 - Reply

  תודה אלדד על התשובה המהירה.
  איך אני מודא ששעון השבת שמפעיל את הדוד לא גורם לקצר?

  • אלדד 05/09/2014 at 14:50 - Reply

   אלון,
   אתה עוקף אותו, ע”י חיבור הדוד למפסק דוד רגיל.
   שוב, רוב הסיכויים שהבעיה היא בגוף החימום, כמעט בוודאות.

   אלדד 🙂

 78. אלון פלג 03/09/2014 at 14:00 - Reply

  איך מוודאים שהקצר נגרם כתוצאה מגוף חימום מקולקל ולא ממתג ההפעלה או חוטי הלשמל?

  • אלדד 03/09/2014 at 14:58 - Reply

   אלון,
   מנתקים את גוף החימום ו/או את התרמוסטט (חוטים באויר, מבודדים!!!).
   אם המפסק החצי אוטומטי (“פקק”) לא קופץ, משמע הם הבעיה (או לפחות אחד מהם, אם שניהם נותקו יחדיו).
   אם הוא קופץ, כנראה הבעיה היא בחוטים (מאוד לא סביר).
   כמובן שניתן לנתק כל אחד מהם בנפרד ולהסיק מסקנה עבורו בלבד ללא תלות בשני.

   אלדד 🙂

 79. אמנון 18/06/2014 at 07:28 - Reply

  הי אלדד
  קניתי בהום סנטר עם תו תקן כמובן
  בנוסף הרמתי את המפסק בצורה תקינה ווידאתי גם עם טסטר שמגיע חשמל לתרמוסטט ולגוף חימום.
  יכול להיות שהגוף חימום למרות שהוא לא מקפיץ עדיין הוא לא בסדר?
  יכול להיות משהו נוסף אולי בגלל שהדוד כבר בן 16 למרות שאין נזילות ?

  • אלדד 18/06/2014 at 08:02 - Reply

   אמנון,
   כשאתה מדליק את הדוד, אתה רואה שהדיסקה של מונה החשמל מתחילה להסתובב כמו משוגעת, בהשוואה לסיבוב איטי ללא דוד חשמל?
   אם לא- גוף החימום לא צורך זרם (וגם לא מקצר), מה שאומר שהוא לא תקין.
   אם כן- משמע שגוף החימום תקין (הוא צורך זרם) אבל יעילות החימום נמוכה. וזה יכול להיות בגלל שהדוד מלא לכלוך ואבנית על גוף החימום (לא סביר, כי החלפת עכשיו את כל הבפנוכו), או שהחמם המהיר לא יושב טוב.

   אלדד 🙂

 80. אמנון 17/06/2014 at 19:01 - Reply

  היי אלדד
  ניסיתי את כל האופציות של החוטים וכל הזמן קפץ הפחת .
  החזרתי את הפלאנץ כולל הגוף חימום ולקחתי חשד ועכשיו זה לא קופץ אבל גם לא מחמם.
  כרגע יש גם פלאנץ חדש כולל גוף חימום וגם תרמוסטט חדש וזה לא מחמם את המים.
  מה יכולה להיות הבעיה?

  • אלדד 17/06/2014 at 19:22 - Reply

   אמנון,
   עושה רושם שגוף החימום לא תקין. או שהוא לא מחמם או שהוא מקצר (שוב, בהנחה שחיברת את החוטים נכון).
   אני מניח שהרמת (הפעלת) את המפסק שצמוד לדוד… אחרת הוא לעולם לא יחמם…
   קנית משהו עם תו תקן, או כזה שיוצר במקום עלום שם, אי שם ליד עזאזל? 🙂

   אלדד 🙂

 81. אמנון 17/06/2014 at 07:21 - Reply

  אלדד תודה
  החלפתי את כל החלק בשלמותו פלאנץ וגוף חימום ,
  כמו כן גם החלפתי תרמוסטט

  • אלדד 17/06/2014 at 12:34 - Reply

   אז כנראה שחיברת את החוטים לא נכון.

   אלדד 🙂

 82. אמנון 16/06/2014 at 22:59 - Reply

  החלפתי פלאנצ ואחרי שהחלפתי והדלקתי הפחת קופץ .
  מה יכולה להיות הסיבה ומה הפיתרון?
  תודה מראש

  • אלדד 16/06/2014 at 23:30 - Reply

   אמנון,
   הפקק קופץ כי יש מגע (קצר) בין הפאזה לאדמה. יתכן שחיברת את החוטים בצורה לא נכונה (ויצרת מגע כזה), או שגוף החימום מקצר (כי הוא לא הוחלף). אופציה נוספת, אם כי לא סבירה, שהתרמוסטט לא תקין (נדיר).
   הפתרון- החלף גוף חימום ובדוק שוב. להערכתי זו הבעיה.

   אלדד 🙂

 83. ראובן 28/04/2014 at 12:42 - Reply

  דוד חימום מקצר – רציתי לשאול האם יתכן שהטרמוסטט גורם לקצר. לפחת לקפוץ
  תודה
  ראובן

  • אלדד 29/04/2014 at 02:55 - Reply

   ראובן,
   זה אפשרי, אם כי מאוד לא סביר.
   רוב הסיכויים שזה גוף החימום שמקצר.

   אלדד 🙂

 84. אביג 18/04/2014 at 17:25 - Reply

  כרגיל הקצר בדרך כלל קורה בעת הפחות מתאימה יום שישי או שבת או בערב חג. אז לפני חצי שנה החלפתי פלנג’ כולל טרמוסטט ועם מאיץ פלסטי. הגיע יום שישי אחר הצהרים של פסח והופ יש קצר . הסתכלתי לראות מה קרה אז אין כל נזילה חיצונית. בדקתי האם הבעיה היא בטרמוסטט אז לא הוא לא מקצר אז מה שנשאר לי זה לפרק את החמם ולהחליפו. השאלה שלי מה הסיבה שתוך חצי שנה החמם מקצר האם זה איכות החמם או בעיה אחרת? אשמח על כל תשובה שעוזרת .אבי ג

  • אלדד 19/04/2014 at 07:54 - Reply

   אבי,
   את מהות הקצר הסברתי בגוף המאמר ואתה מוזמן לעיין לעיל.
   מדוע זה קורה אחרי חצי שנה בלבד? אין לי תשובה מוחלטת, אבל אני מניח שזה בגלל שאיכות המוצרים הולכת ויורדת, כי היצרנים מנסים לחסוך כל גרוש. ובין היתר זה בא לידי ביטוי באיכות הציפוי של גוף החימום- דק יותר ועמיד פחות.

   אלדד 🙂

 85. גיל 10/04/2014 at 21:40 - Reply

  תודה על התשובה
  זה בניין משותף עם קולטים משותפים לכל הבניין כך הבנתי. שכנים ש מיים חמים
  ומיים חמים יש לי רק עם הדלקת הדוד החשמלי החשמלי עובד בסדר גמור
  יש גם משאבות שמורידות את המיים החמים מהגג למעלה
  אם כל המידע הזה עוזר להבין משהו
  תודה

  • אלדד 10/04/2014 at 21:45 - Reply

   גיל,
   במערכת כזו בד”כ יש ברז ניתוב לכל דירה.
   וודא שהברז המנתב לדירה שלך פתוח.

   אלדד 🙂

 86. גיל 10/04/2014 at 08:00 - Reply

  שאלה קטנה החלפתי גוף חימום לפני כחודש הדוד עובד מעולה בחימום חשמל הבעייה בימים חמים של שמש אין לי מיים חמים בכלל יש קולטים על הגג בניין בן 5 קומות שכן אמר לי שיש מפסק בסמוך לדוד חשמלי ייתכן שהוא לא עובד בדקתי לא ראיתי אור דולק בפנים של המפסק ????

  • אלדד 10/04/2014 at 12:06 - Reply

   גיל,
   אם הנורה במפסק שליד הדוד לא מאירה, אז או שהוא לא פעיל (לא דלוק), או שהוא פעיל והנורה לא תקינה. אם הוא לא דלוק, אז לא יהיו לך מים חמים בימים שאין שמש (דוד חשמל).
   אם בימים של שמש אין לך מים חמים ללא חימום חשמלי, סביר להניח שהקולטים ישנים ולכן לא יעילים או שיש בהם סתימה.
   אם הם מעל תריסר שנים, רצוי לשקול ברצינות להחליפם. ואם אתה מחליפם, בדוק היטב את הדוד מבפנים, אולי גם אותו כדאי להחליף.

   אלדד 🙂

 87. סמי 30/03/2014 at 18:51 - Reply

  שלום אלדד,
  תודה על ההסבר וההנחיות הברורות.
  השאלה שלי – האם ניתן להחליף רק את הגוף חימום ללא כל הפלנג’?
  נראה לי כאילו הרבה יותר חסכוני.
  תודה,
  סמי

  • אלדד 30/03/2014 at 19:19 - Reply

   סמי,
   תודה על הפרגון 🙂
   בהחלט אפשר, אבל מומלץ מאוד להחליף את כל הקומפלט, כי גוף חימום חדש יושב הרבה יותר טוב על פלאנץ’ חדש מאשר על ישן, האטם חדש, החמם חדש ועוד.
   זמן העבודה להחלפת כל הקומפלט הוא ארוך יותר אך במעט מזמן החלפת גוף החימום בלבד.
   ולבסוף, תוספת המחיר היא שולית- כמה עשרות ש”ח בלבד.

   אלדד 🙂

 88. שרה 24/03/2014 at 07:57 - Reply

  שלום אלדד,
  מצטרפת לכל המברכים על הסבלנות להעלות את כל המידע ולענות על שאלות.
  בעלי החליף אתמול את הפלאנץ’ ולאחר סיום התהליך היתה נזילת מים מתחתית הדוד, כלומר מהמקום שהפלאנץ’ מחובר בו. הוא ניסה להדק את הברגים ככל שניתן אך ללא הועיל.
  האם יכול להיות שמרוב נסיון להדק האטם נשחק וצריך להחליפו? או שיש לך כיוון אחר למה נעשה לא נכון?
  תודה רבה,
  שרה

  • אלדד 24/03/2014 at 10:51 - Reply

   שרה,
   תודה על הפרגון 🙂
   בהנחה שהאטם הוחלף לחדש, בהחלט יכול להיות שהאטם נשחק כתוצאה מהידוק יתר, אם כי זה לא סביר.
   אבל לדעתי מה שקרה הוא, שלאחר שהוסר האטם הקודם, שאריות ממנו נשארו על שפת הדוד ומנעו הידוק אחיד של כל פני שטח האטם.
   אפשרות נוספת, אם כי לא סבירה, שהאטם “דרך” על השפה של החמם המהיר (מאיץ החימום) ויצר מרווח גדול שלא ניתן לסגירה ע”י הידוק הברגים.

   אלדד 🙂

 89. יניב 17/03/2014 at 13:46 - Reply

  שלום שוב

  אני ראיתי את האתר אז והחלטתי להחליף גוף חימום לבד, החלפתי, ניקיתי אפילו מאבנית (מה שהטכנאים שהזמנתי פעם לא עשו ולקחו כסף גם על זה) ועד היום הכל עובד פיקס..

  המון תודות לד”ר פיקס, אני מרוצה ממה שעשיתי, הכל עובד מעולה, מתחמם מהר והכי חשוב – חסכתי לעצמי בערך 1200 ש”ח (כל עסק עלה לי 110 ש”ח)

  בברכה ולהתראות..

  • אלדד 17/03/2014 at 20:37 - Reply

   יניב,
   מה אני אגיד לך…
   כן ירבו כמוך!
   המון תודה על הפרגון, וכולי מלא סיפוק על כך שהצלחתי לעזור לך.

   תודה,
   אלדד 🙂

 90. מנשה 16/03/2014 at 21:38 - Reply

  תודה רבה על ההדרכה המעולה. אצלי לאחר פתיחת הברז הראשי, בחלק מן הבית נחלש זרם המים, יצאו מים חומים כהים עד שלא יצא כלום, אך בחלקים אחרים יש זרם שנראה לי רגיל. יש אוויר בצנרת או שמשהו נסתם? מה לעשות?

  • אלדד 17/03/2014 at 07:01 - Reply

   מנשה,
   מה שאתה מתאר הוא כמעט בוודאות סתימה בצנרת.
   אתר את הברז בו יש סתימה, פרק אותו ובדוק את הזרימה לאחר פירוקו.
   אם היא תקינה, משמע הבעיה בברז.
   נסה לנקותו ע”י הזרמת המים בכיוון הפוך- מפיית הברז פנימה לכיוון חיבורי הקיר, ואז לחברו חזרה.
   אם הבעיה היא פנימה בצנרת, נסה להזרים בה את המים בעוצמה הגבוהה ביותר כדי לגרום לכל הלכלוך לצאת החוצה.
   בכל מקרה ברור שהצנרת אצלך מלאה חלודה.

   בהצלחה,
   אלדד 🙂

 91. יעקב 15/03/2014 at 15:49 - Reply

  החלפתי גוף חימום כולל פלאנג
  הכל מחובר וגם הארקה
  אחרי 30 שניות מפסק הפחת של הדוד מקפיץ את הראשי

  • אלדד 15/03/2014 at 20:46 - Reply

   יעקב,
   אחת משתי אפשרויות עולות בדעתי:
   הראשונה- אם הוא מקפיץ את הפחת, אז כנראה שגוף החימום שלך אינו תקין ולכן מקצר (ראה את ההסבר בגוף המאמר).
   השניה- אם הוא מקפיץ את החצי אוטומט, אז יתכן שגוף החימום החדש עם עוצמה גבוהה הרבה יותר מאשר הקודם (נניח 3,000W במקום 2,500W או 2,200W), ואז קווי הההזנה שמגיעים לדוד אינם עומדים בעומס הנוסף ומקפיצים את החצי אוטומט.

   אלדד 🙂

 92. Yossi Abo 14/03/2014 at 10:20 - Reply

  עכשיו שיש שמש הדוד עובד מצוין

  • אלדד 14/03/2014 at 11:56 - Reply

   יוסי,
   אני נוטה להאמין שיש שם חוטי חשמל גלויים או חשופים, והמים פשוט מקצרים אותם ומקפיצים את מפסק הפחת בדירה.
   בדוק את החוטים ובודד אותם בעזרת סרט בידוד מתאים.
   כמובן קרא באתר את כל הוראות הבטיחות לפני שאתה בכלל ניגש לשם!!!

   בהצלחה,
   אלדד 🙂

 93. Yossi Abo 14/03/2014 at 09:47 - Reply

  שלום לך
  יש לי בעיה בדוד שאני מדליק אותו שיורד גשם קופץ לי החשמל בכל הבית
  האם אפשר לתקן לבד או להזמין טכנאי
  תודה ושבת שלום

 94. אלון 18/02/2014 at 18:27 - Reply

  אלדד בהמשך לשאלה למעלה, חייבים לקנות חמם עם תו תקן? איך החמם של “חומי”?
  על איזה חמם מומלץ?
  הרבה תודה

  • אלדד 18/02/2014 at 18:39 - Reply

   אלון,
   תמיד עדיף מוצר עם תו תקן.
   אין לי העדפה כלשהיא, כל עוד המחיר סביר ויש תו תקן.
   אני לא מכיר את “חומי”.

   אלדד:)

 95. יניב 17/02/2014 at 22:26 - Reply

  שאלה קטנה, לפני שאני קונה חמם חדש כולל טרמוסטט

  אצל חמם יש 2 יציאות בתחתית שאליהם מחברים חוטי חשמל של טרמוסטט, אחד מהם שרוף והשני בסדר גמור

  ממה זה יכול לקרות, האם יתכן שאם אחליף לחדש אותה בעיה תחזור ותשרוף עוד פעם את אותה היציאה?

  תודה על התשובה..

  • אלדד 17/02/2014 at 22:36 - Reply

   יניב,
   בהחלט שזה יכול לקרות.
   אם גוף החימום מקצר, או התרמוסטט לא תקין, הם בהחלט יכולים לגרום לפיח שחור בנקודת החיבור שלהם (שאני מניח שזה מה שאתה מתאר).
   אבל אם אתה מחליף את כל גוף החימום, הפלאנץ’ והתרמוסטט כיחידה אחת- אין שום סיבה שזה יקרה (אלא אם כן אחד הרכיבים תקול- לא סביר).

   אלדד 🙂

 96. יניב 17/02/2014 at 16:23 - Reply

  היי

  תודה רבה.. על החלפת גוף חמם לקחו ממני 1400 ש”ח… לא עוד!!
  ראיתי פעם אחד אותם בפעולה והבנתי שאני יכול לעשות את זה לבד גם..

  המון תודות לאתר!!

  • אלדד 17/02/2014 at 16:33 - Reply

   יניב,
   בטח שאתה יכול לבד!

   אלדד 🙂

  • יניב 17/02/2014 at 16:56 - Reply

   דרך אגב, אפשר לדעת איפה קנית את גוף חמם הזה שיש לו תחתית בצבע אדום? 🙂

   • אלדד 17/02/2014 at 17:07 - Reply

    בחנות חומרי חשמל בסמוך לביתי, שאני קונה בה כבר המון שנים 🙂

    אלדד:)

 97. שי 14/02/2014 at 18:36 - Reply

  אלדד שלום
  שכחת לציין (בשרטון ובכלל) שחייבים לנתק לפני כל טיפול בדוד את זרם החשמל ע”י הורדת ה”פקק” בארון חשמל
  .

  • אלדד 14/02/2014 at 20:53 - Reply

   שי,
   הצדק איתך 🙂
   כל הוראות הבטיחות ותוספות לסרטון נמצאות באתר שלי, שכתובתו מופיעה בהמשך תאור הסרטון.
   לנוחותך, צירפתי שוב את הקישור לסרטון:
   https://drfix.co.il/boiler-heat-element-replacement/

   אלדד 🙂

 98. אלון 12/02/2014 at 17:31 - Reply

  הי אלדד.
  שאלה לגבי חמם מהיר דגם חומי – האם יש לו תו תקן? תודה.

  • אלדד 13/02/2014 at 05:27 - Reply

   אלון,
   ממש אין לי מושג.
   אם יש תו תקן, זה מצוין בצורה ברורה על האריזה.

   אלדד 🙂

 99. אור 09/02/2014 at 09:08 - Reply

  שלום,

  כל הכבוד -מדריך מצויין ומפורט. רציתי לשאול –
  לפני פחות מחודשיים החליפו לנו לדוד וקולט חדשים. בכל זאת המים יוצאים צהובים קצת. מה יכולה להיות הסיבה לכך?

  • אלדד 09/02/2014 at 10:16 - Reply

   אור,
   לכלוך וחלודה קיימים בכל הצנרת, לאו דוקא רק בדוד ובקולטים, בפרט אם הצנרת ישנה.
   בהחלט יש מצב שהחלודה (המים הצהובים שרואים) מגיעים מהצנרת.

   אלדד 🙂

 100. Avishai 08/02/2014 at 19:09 - Reply

  אלדד, ישר כח, הרעיון לאתר מקסים ועזר לי לבצע את ההחלפה כמעט ללא בעיה, להלן דגשים שחשוב לקחת בחשבון:
  1. למי שיש דוד מסוג אמקור יש לשים לב שגוף החימום הינו שונה מהסטנדרט ולא תמיד נמצא בכל מקום,. אני קניתי את הסטנדרט והתחלתי בביצוע הפירוק, רק בנסיון להרכיב את הגוף החדש גיליתי שהוא לא מתאים, למעשה גרר דרישה לזיכוי ולמצוא מקום שיש בו גוף חימום תואם,סתם בזבוז זמן ולחץ.
  2. בפירוק גוף החימום יש קפיץ עדין אשר בנסיון ההוצאה שלו יצא ממקומו, יש לשים לב לכך ולבצע זאת העדינות.
  בכל מקרה הכול הסתדר לאחר יומים של חיפוש גוף מתאים וללא מים חמים, המון תודה על ההסבר אשר גרר אותי לנסות זאת בעצמי וגיליתי שהשד לא נורא בכלל.

  • אלדד 08/02/2014 at 19:27 - Reply

   אבישי,
   אני שמח שהסרטון עזר לך להחליף את גוף החימום.
   לגבי גוף חימום לא סטנדרטי של אמקור או אחר, לא ניתן לתת מענה לכל דבר בסרטון קצר כזה, אם כי יש התייחסות לכך באחת התגובות הקודמות, כתוצאה מנסיון דומה של מישהו אחר.
   בד”כ מומלץ להחליף את כל הקומפלט של גוף חימום ופלאנץ’.

   תודה על המחמאות 🙂

   אלדד 🙂

 101. דימה 31/12/2013 at 12:53 - Reply

  ראשית, תודה רבה אלדד על העזרה. בהקשר לביעה שלי התאור של מאיר הוא נכון, רק שהברזים של מי קולטים היו פתוחים :), ז.א. הם לא הבעיה. בכול אופן תודה גם לך מאיר:)

 102. דימה 30/12/2013 at 18:02 - Reply

  אלדד,
  אני חושב שאין קשר בין חיבורים חשמליים לבין בעית מים חמים של מערכת סולרית. מה דעתך?

  • אלדד 30/12/2013 at 23:34 - Reply

   דימה,
   אני כבר לא מבין מה עשית. יש מערכות סולריות שהן רק על הגג, ויש מערכות שמורידות קו מים לקומה, ובקומה הזו יש דוד חשמלי רגיל, ממנו המים מגיעים לדירה. אמרת שהחלפת פלאנץ’, אז איפה הוא יכול להיות אם לא בדוד שבקומה? ואם כן, אז בהחלט יש שם חיבורי חשמל.

   אלדד 🙂

 103. דימה 29/12/2013 at 20:52 - Reply

  שלום אלדד,
  אתמול החלפתי את פלנצ’ שנזל כולל גוף חימום, טרמוסטט וחמם ובנוסף נקיתי את התחתית של הדוד מקורוזיה ואבנית, הכול לפי המדריך שלך. הכול עבר מצויין ובלי נזילות. פתחתי ברז ראשי וניקזתי אויר דרך ברז מים חמים, יש לי דוד שמש מחליף חום (מערכת סולרית מרכזית, ביניין רב קומות), אבל למחרת זרימת מים היה בסדר אבל ללא מים חמים. לפני החלפה היו מים חמים וגם אחשב יש מים חמים לשכנים ולא לי (אני מדבר על מערכת סולרית). מדוע? מה יכולה להיות סיבה שפיתאום אין מים חמים? תודה מראש,

  • אלדד 30/12/2013 at 10:04 - Reply

   דימה,
   בדוק טוב את חיבורי החשמל של גוף החימום והתרמוסטט.
   אולי במקרה שכחת להפעיל מחדש את המפסק הנוסף הקיים ליד הדוד? (קרה לאחד המגיבים ממש לפני כמה ימים).
   להערכתי הבעיה היא רק שם.

   אלדד 🙂

   • דימה 30/12/2013 at 15:24 - Reply

    הבעיה היא חימום ממערכת שמש, יש לי דוד שמש מחליף חום (מערכת סולרית מרכזית, ביניין רב קומות), החימום מגוף חימום בסדר. האם יש בעיה בהתקנה? או משו אחר? מה יכולה ליהות בעיה?

    • אלדד 30/12/2013 at 15:34 - Reply

     דימה,
     קשה לי להגיד לך בשלט רחוק מה לא בסדר.
     בעקרון, אין שם הרבה מקום לטעויות. וודא שנית שכל החיבורים החשמליים תקינים.

     אלדד 🙂

     • מאיר מורה 30/12/2013 at 19:59 - Reply

      שלום רב – לדעתי הבעייה אינה במערכת החשמל. במערכות סולריות מרכזיות יש לכל דוד 4 כניסות ויציאות של מים. כניסה אחת – למים קרים, כניסה שנייה – מים חמים, כניסה שלישית – מים ממערכת סולרית מרכזית, כניסה רביעית – מים ממערכת סולרית מרכזית. למערכת החימום המרכזית – יש ברז כניסה לכל צינור. מאד יתכן כי אחד הצינורות של המים הוא סגור ולכן לא מגיעים מים חמים מהקולטים הנמצאים על הגג. כל זאת בהנחה שאין כמובן בעייה במערכת של הקולטים המרכזיים.
      בהצלחה

      מאיר – מורה למתמטיקה

      • אלדד 30/12/2013 at 23:36 - Reply

       מאיר,
       אני מקוה שהוא יקרא את תגובתך, כי לעניות דעתי יש לו מערכת שונה ממה שאתה מתאר, כי הוא החליף פלאנץ’, ופלאנץ’ קיים רק במערכות שבנוסף לקולטים על הגג יש גם דוד בקומה. אם יש מערכת מרכזית עם משאבת סחרור על הגג, אין שום פלאנץ’ בשום מקום שם…

       אלדד 🙂

       • מאיר מורה 31/12/2013 at 04:26 - Reply

        היי אלדד – יש מערכות סולריות עם קולטים על הגג, משאבת סיחרור על הגג ודוד בקומה עם גיבוי חשמל לימים קרים כמו עכשיו.
        אם דימה לא מסתדר וצריך עזרה – אמנם אני מורה למתמטיקה בנוסך יש לי גם תעודת חשמלאי – כך שאשמח לנסות לעזור לו
        המשך יום קסום
        מאיר

        • אלדד 31/12/2013 at 05:53 - Reply

         מאיר,
         הוא שאמרתי- יש לו “שלוחה” אצלו בקומה, וכנראה שם הוא החליף פלאנץ’.
         רוב הסיכויים שהוא שכח להרים חזרה את המפסק שמנתק את החשמל לדוד, הנמצא ממש בצמוד לו. אם הוא היה מחבר את החוטים בצורה לא נכונה, סביר להניח שהיה מקפיץ את הפחת.

         אלדד 🙂

 104. בר 22/12/2013 at 13:04 - Reply

  שלום אלדד,
  החלפתי את כל הסט שקשור לחימום המים (גוף חימום כולל הבסיס, שרוול פלסטיק, תרמוסטט) ועכשיו אין לי מים חמים בכלל. לפני ההחלפה היו לי מים חמים אחרי הדלקה של הדוד למשך כשעה. עכשיו כשאני מדליק את הדוד יש לי רק מים קרים. האם אחרי החלפת גוף חימום צריך להפעיל אותו בפעם הראשונה למשך זמן ממושך כדי שיתחיל לחמם כמו שצריך? או אולי אני בכלל צריך לדאוג שאחד הרכיבים שרכשתי אינו תקין?

  • אלדד 22/12/2013 at 17:27 - Reply

   בר,
   שתי אפשרויות- אחד הרכיבים שרכשת (גוף חימום, תרמוסטט או שניהם) אינו תקין ויש צורך להחליפו, או שהחיבורים אינם תקינים (בין גוף החימום לתרמוסטט ולרשת החשמל). בדוק שוב שכל החיבורים תקינים, אני הייתי קודם מחפש שם לפני החלפת גוף חימום או תרמוסטט.

   אלדד 🙂

   • בר 22/12/2013 at 18:41 - Reply

    תודה על התגובה. בהמלצתך בדקתי מחדש את החיבורים ותוך כדי זה אני נבוך לומר שפתאום שמתי לב שהסיבה לכך שלא היו לי מים חמים נבעה מכך שבתום תהליך ההתקנה שביצעתי מוקדם יותר אני שכחתי ללחוץ שוב על המפסק שנמצא בסמוך לדוד. כלומר חשמל בכלל לא הגיע לגוף החימום. אני ממש עכשיו אחרי מקלחת טובה שיכולתי לעשות אותה בזכות המדריך וידאו שלך. תודה רבה.

    • אלדד 23/12/2013 at 09:23 - Reply

     בר,
     קודם כל אני שמח שאת/ה אחרי מקלחת חמה 🙂
     אין תחושה טובה יותר מאתגר שהצלחת לעמוד בו! בפרט לאחר מקלחת חמה… 🙂
     אני יכול להבטיח לך שזה ששכחת להפעיל מחדש את המפסק בסיום התיקון, יבטיח שבפעם הבאה תהליך העבודה שלך יהיה הרבה יותר מובנה, ולא רק שלא תשכח/י כאלו דברים, אלא שדברים אחרים שבד”כ לא חושבים עליהם יצוצו וייכנסו להבנה הכוללת ולשיקול הדעת. וזהו בעצם הרווח היותר גדול שלך, מעבר לתיקון שהצלחת לעשות לבד!
     שמח שיכולתי לעזור.

     אלדד 🙂

 105. משה מזרחי 21/12/2013 at 12:12 - Reply

  שלום אלדד, לפני כשבוע בעת הפעלת הדוד לאחר כמה דקות קפץ הנתיך הראשי,החלפתי את הפלא’נג קומפלט +טרמוסטט חדש, וודאתי שאין גם נזילה . עכשיו שאני מפעיל את הדוד לפעמים הוא עובד תקין דולק גם שעה רצוף ללא בעייה , ולפעמים אחרי כמה דקות הנתיך הראשי קופץ , המאמט בלוח הוא 16 אמפר והכבל הוא 2.5 XLP . יש לציין שהכבל שעולה לגג ישן ולא הוחלף מזה 20 שנה . עברתי חיזוקים בלוח וכן במתג ההפעלה ולא מצאתי שום בעייה. ממה התקלה יכולה לקרות?

  • אלדד 21/12/2013 at 18:54 - Reply

   שלום משה,
   ממה שתיארת יכולות להיות כמה אפשרויות:
   או שיש “חוליה חלשה” לאורך כבל החשמל, דהיינו הוא אומנם אמור, תיאורטית, להעביר 25 אמפר, אבל יתכן שמכיון שהוא ישן אז הוא לא מעביר את הזרם הזה בקלות, ואף הרבה פחות ממנו, תלוי מאוד במבנה הכבל ובגילו (למרות שאם גוף החימום הוא 2500W וואט אז הזרם שעובר הוא בערך 11.4A אמפר, הרבה פחות מה- 25A שהכבל מיועד לו). קח בחשבון שלהחליף את כל החיווט עד לדוד זו באסה לא קטנה…
   אפשרות שניה היא שהמפסק הראשי לא מסוגל לסחוב את הזרם הזה (כ- 12A אמפר), למרות שהוא פחות מהערך הנומינלי שלו (16A אמפר). הבעיה ב”מודל” של האפשרות הזו, שהיא לא מסבירה מדוע זה קורה רק אחרי כשעה מהדלקת הדוד. מה שכן, היא קלה ופשוטה לביצוע (רק להחליף מאמ”ת- בזהירות!!!). אם אתה הולך על אפשרות זו, נסה להחליף את המאמ”ת לחדש יותר עם אותו ערך נומינלי, או אפילו העלה אותו ל- 25A אמפר.
   אפשרות שלישית היא שגוף החימום אינו תקין ויש בו נקודה מיקרוסקופית שמתרחבת במצב מסוים כשגוף החימום והמים שסביבו חמים מספיק כדי להרחיבה, ואז המים יוצרים קצר, המקפיץ את מפסק המאמ”ת (אם כי יש מקרים בהם יקפוץ מפסק הפחת הראשי של הדירה).
   לדעתי האפשרות הכי סבירה היא השלישית, מה שאומר שתצטרך להחליף גוף חימום. אני אישית לא נתקלתי במצב כזה בגוף חימום חדש, אבל מניתוח הנתונים שתיארת זו נראית לי הכי הגיונית.
   נסה לבדוק האם כאשר המאמ”ת קופץ, גם אם זה קורה אחרי פחות משעה, האם המים חמים מספיק בזמן זה. אם כן- הייתי הולך על האפשרות השניה בוודאות גדולה יותר.

   בהצלחה,
   אלדד 🙂

 106. לי 20/12/2013 at 18:42 - Reply

  היי אלדד,

  אני רואה באינטרנט שיש תרמוסטט קצר ויש תרמוסטט ארוך. מה ההבדל ביניהם? האם יש אפשרות לדעת איזה תרמוסטט מתאים לדוד מבלי לפרק את התרמוסטט שמחובר אליו?

  • אלדד 20/12/2013 at 20:02 - Reply

   שלום לי,
   לא ניתן לדעת ללא פירוק התרמוסטט.
   מה שכן, התרמוסטט הקצר יכול להיכנס גם לתוך השרוול של הארוך וגם של הקצר (אם לרגע היה ספק בכך…) 🙂
   אין הבדלי תיפקוד משמעותיים ביניהם. הארוך מגיע גבוה יותר בתוך הדוד ולכן מודד את חום המים קרוב יותר לקצה החמם המהיר, שם מרוכזים המים החמים. התרמוסטט הקצר מודד את חום המים למטה יותר, שם הם פחות חמים. ניתן לפצות על כך ע”י כיוון התרמוסטט הקצר לחום נמוך יותר מאשר היינו מכוונים את התרמוסטט הארוך (בהפרש של כמה מעלות).

   אלדד 🙂

   • לי 21/12/2013 at 13:04 - Reply

    וואו, תודה על התגובה המהירה והמועילה.

 107. גלית 17/12/2013 at 22:16 - Reply

  אבדוק איתו הנושא! כשהבעייה לא נפתרה והוא בא להחליף הסט בשנית הוא הביא איתו איש דודים וזה אמר שיכול להיות שיש בריחת מים קרים מאיפה שהוא לדוד איזה ברז שבוטל או משהו בסגנון…. אתה מכיר בעייה זו? הסברנו לו שלפני כן לא הייתה לנו כזו בעייה וזה ממש מוזר כי מחום השמש המים אש וזה מספיק לכולנו אז איש הדודים אמר שאם מהשמש המים רותחים זו לא הבעייה. ואכן אתה צודק גם ברמת גן קרררר רק שהבעייה שלנו לא נפתרה מסוף הגשם הקודם!
  תודה רבה אלדד על התשובה!

 108. גלית 14/12/2013 at 21:52 - Reply

  אלדד שבוע טוב,
  החליפו לנו בדוד גוף חימום וטרמוסטט ועדיין המים שמחממים בדוד לא מספיקים לנו להתקלח מחממים שעה וחצי דוד וזה מספיק לאדם אחד. הבן אדם שהחליף בא והחליף את הסט בשנית והבעייה ממשיכה. כשהדוד מתחמם מהשמש אין בעייה מה יכולה להיות לדעתך הבעייה?

  • גלית 14/12/2013 at 21:59 - Reply

   וכמובן בתודה מראש על התשובה

   • אלדד 15/12/2013 at 15:23 - Reply

    גלית,
    האם מי שהתקין את גוף החימום התקין יחד איתו גם חמם מהיר? כי בקור של הימים האחרונים, אפילו בפתח תקוה, ללא חמם מהיר תצטרכי שעות כדי לחמם דוד שלם (של 120 או 150 ליטר)…
    כל הרעיון של החמם המהיר זה לחמם במהירות כמות קטנה של מים, במקום את כל הדוד.

    אלדד 🙂

 109. מאיר 08/12/2013 at 15:57 - Reply

  אלדד שלום – אני נתקל בתופעה מאד מוזרה. החלפתי את כל הפלאנג בדוד של אמקור. הדוד היה בסדר גמור ולא נזל מסביב – אבל היתה נזילה ליד המגעים של גוף החימום – ולכן הוא קיצר. כאמור החלפתי את כל הפלאנז – ועדין כאשר אני מהדק את הברגים – ישנם טיפות אשר נראה כי הם יוצאות מסביב לפלאנג. החלפתי את אחד הברגים שנרא לי כי ההברגה לא מספיק חזקה – המצב השתפר וזה נוזל פחות – אבל הבעייה לא פתורה. פעם בכמה דקות – מופיע טיפה. הדוד בתוך הבית כך שאני חייב לפתור את הבעייה עד הסוף. החלפתי כבר מספר פעמים פלאנג – וזא תהפעם הראשונה שאני נתקל בתופעה כזאת.
  מה אתה מציע לעשות?

  בתודה מראש
  מאיר

  • אלדד 08/12/2013 at 16:08 - Reply

   מאיר,
   אני מציע שתחליף את האטם שיושב בין הדוד לפלאנץ’ (בד”כ מגיע עם הקומפלט של הפלאנץ’). הוא הוא הגורם לנזילה שאתה מתאר! לפני ההרכבה נקה היטב את שפת הדוד משאריות גומי. אם צריך השתמש בסכין כדי לגרד אותן ובנייר לטש עדין (בד שמיר).
   ואגב, חשוב מאוד להדק את הברגים באופן אחיד, ע”י הידוקם בהצלבה ומעבר על כולם, כל פעם קצת כל בורג, עד שכולם מהודקים (מתחילים עם בורג מסוים, מהדקים את זה שמולו וכך הלאה, כל פעם קצת. עושים ככה כמה פעמים עד שכל הברגים מהודקים היטב).
   חשוב מאוד לא להדק את הברגים חזק מדי! עד שהם סגורים ואז עוד חצי סיבוב. כי אחרת ההידוק קורע את האטם מהר מאוד (כי הפלאנץ’ רחב הרבה יותר משפת הדוד עליו הוא יושב, ואז נוצר לחץ עצום על האטם שגורם לקריעתו).

   אלדד 🙂

   • מאיר 08/12/2013 at 18:55 - Reply

    אלדד תודה רבה על התגובה המהירה מאד.
    לא היתה כלל בעייה בשטח המגע בין האטם ובין הפלנג. האטם הישן ירד בשלמותו – בדקתי זאת לפני ההרכבה. יתכן שהברגים מהודקים חזק מידי. אני מתכוון לפתוח את הברגים – לא לגמרי כי אני לא רוצה לרוקן הדוד עוד פעם – ואז לסגור בהצלבה בעדינות עד שהברגים מהודקים היטב
    שוב פעם תודה רבה
    מאיר

 110. הלוס מקס 23/11/2013 at 11:16 - Reply

  מדוע כשאנו פותחים את המיים החמים בבית לוקח להם המון זמן להגיע לדוש יורדים המון מים קרים לפחות חמש דקות עד שהחמים מגיעים

  • אלדד 24/11/2013 at 03:06 - Reply

   שלום מקס,
   כאשר משתמשים במים החמים באופן רציף, למשל במהלך מקלחת, המים בצינורות חמים כל הזמן, כי הם זורמים מהדוד אל הברז. לאחר שמפסיקים להשתמש בהם (בסיום המקלחת), הם מתקררים. כאשר פותחים שוב את המים החמים, כל המים הקרים שבצנרת הם הראשונים לצאת דרך הברז, ורק אחרי שהם יצאו, מגיעים המים החמים. ככל שהברז ממוקם רחוק יותר מהדוד, כך התהליך הזה ייקח יותר זמן. כנראה שאצלך הדוד ממוקם הרחק מברז המים החמים שאתה מדבר עליו. אם אתה גר בבית משותף ישן, בו הדוודים ממוקמים על הגג ואין מערכת סולרית עם משאבת סחרור למים, סביר להניח שזה ייקח הרבה זמן.

   אלדד 🙂

 111. עידן 22/11/2013 at 22:13 - Reply

  שלום אלדד
  הסרטון מצויין רק לא מראה בדיוק את חיבורי החשמל עבור הטרמוסטט עצמו , הטרמוסטט שאתה מראה בסרטון הם לאחר פירוקך מהחשמל של המפסק בית מבלי לפרק את החוטים של הטרמוסטט היום שאתה רוצה להחליף טרמוסטט ישן וקונה חדש אז הפאזה והאפס מורכבים כבר בילט אין על הטרמוסטט ומה שנשאר לך זה לחבר את החשמל של המפסק מהבית לטרמוסטט השאלה איפה אתה מחבר את הפאזה ואיפה את האפס?, כמובן שבחיבורים של הטרמוסטט שמגיע חדש מחברים לגוף חימום וזה לא משנה איך אתה מחבר את הפאזה והאפס

  • אלדד 22/11/2013 at 22:43 - Reply

   עידן,
   אתה צודק, זה לא מוצג בסרטון.
   לתרמוסטט יש 4 חיבורים/מגעים- שניים מהם ע”י ברגים ועוד שניים עם חוטים. את שני החיבורים של החוטים יש לחבר לחיבורי גוף החימום- החום (פאזה) והכחול (אפס). זה לא ממש משנה איזה מהם מתחבר לאיזה קוטב בגוף בחימום, כי הוא חסר קוטביות. את החוטים המגיעים ממפסק החשמל של הדוד יש לחבר לשני המגעים הנותרים (אלה עם הברגים בלבד), בהתאם לסימונים שעליהם- את הפאזה יש לחבר לחיבור עם הסימון של פאזה (~) ואת האפס לחיבור עם הסימון של אפס (0). הסימונים האלה מופיעים בבירור על התרמוסטט.
   במקרה שאתה לא בטוח, תמיד תוכל לשאול בחנות שבה רכשת את התרמוסטט והם ישמחו לעזור לך (בהנחה שרכשת בחנות מקצועית לחומרי חשמל ולא סתם חנות שבמקרה גם מוכרת תרמוסטט).

   אלדד 🙂

 112. אורן 20/11/2013 at 12:55 - Reply

  שלום רב
  היתה לי נזילה קלה בגוף החום של הדוד. הנזילה קיצרה לי את הבית והקפיצה את החשמל.
  החלפתי גוף חימום, אך מדי פעם קופץ לי החשמל.
  כשאני בודק מדוע זה קורה אני רואה הצטרברות של לחות וקצת חלודה על ההברגה שמחברת את חוטי החשמל, ומעט חלודה על אחד הברגים. חיזקתי שוב את הברגים.
  האם יש פתרון אחר ?
  אין קשר לפלאנג’- הפלאנג’ נקי ואטום ואין איתו בעיה.
  אורן

  • אלדד 20/11/2013 at 15:34 - Reply

   אורן,
   כאשר מחליפים את גוף החימום, רצוי מאוד להחליף את כל הקומפלט, כולל פלנץ’, חמם מהיר ותרמוסטט.
   אני מניח שבמקרה שלך החלפת רק את גוף החימום, ויש מצב שהאטימה כבר לא מה שהיתה, ולכן יש לך נזילה של מים על מגעי החשמל. פעם בכמה זמן המים האלו מקצרים ביניהם ומקפיצים את הפקק.
   אני ממליץ שתחליף את כל הקומפלט.

   אלדד 🙂

 113. יפתח 05/11/2013 at 21:30 - Reply

  שלום אלדד,
  הזמנו טכנאי לאחר שהפיוז קפץ ומאז המים לא מתחממים כפי שסיפרת.
  הזמנו טכנאי והוא החליף גוף חימום (הגוף הישן היה במצב רע מאוד) מאז המים מגיעים לרק למצב פושר, קראנו לו שוב והוא החליף גוף חימום מ2500 וולט ל3000 , אך גם זה לא עוזר.
  הדוד סנטרדי, במצב שוכב והתרמוסטט במצס מקסימום.
  הטכנאי החביב אובד וגם אנחנו, האם יש לך רעיון לפתרון?

  • אלדד שמח 09/11/2013 at 17:42 - Reply

   שלום יפתח,
   מתנצל על התגובה המאוחרת 🙂
   הניחוש שלי הוא- מאחר והוא החליף רק את גוף החימום עצמו, ללא החמם המהיר, הדבר היחיד שאני יכול לחשוב עליו הוא, שהחמם מלא וסתום באבנית ולכן יעילות גוף החימום שואפת לאפס.
   אני מציע שתחליפו את האוגן (פלנץ’) כולו- גוף חימום וחמם מהיר כיחידה אחת, ואז נראה מה קורה למים החמים.
   בנוסף, יכול להיות שהתרמוסטט לא תקין ואינו מכויל. כתוצאה מכך הוא מפסיק את פעולת החימום הרבה לפני הטמפ’ האמיתית (הנכונה) ואז אתם מקבלים מים פושרים במקום רותחים (ובעצם גןף החימום והחמם תקינים). הייתי משקיע עוד 30 ש”ח בתרמוסטט חדש ומחליף גם אותו יחד עם האוגן כולו.

   אלדד 🙂

 114. hila 11/10/2013 at 06:18 - Reply

  החליפו לי לפני חודש דוד סולארי בבית, מאז שהחליפו המים החמים חומים. הגיעו לתקן-החליפו צנרת ועדיין המים חומים. מה הבעיה? האם הדוד החדש שהחליפו הוא לא תקין?

  • אלדד שמח 11/10/2013 at 08:50 - Reply

   הילה,
   המים חומים בגלל לכלוך וחלודה הקיימים בכל הצנרת, בקולטים או בדוד.
   אני מניח שרק חלק קטן מהצנרת הוחלפה (החלק הגלוי).
   יכול להיות שיש חלודה גם בקולטים, בפרט אם הם עתיקים משהו…

   אלדד 🙂

 115. יניב 30/09/2013 at 20:16 - Reply

  תודה אלדד
  אני מבין שההחלפה של גוף חימום תהיה זהה בין דוד בודד לדוד ממערכת סולארית
  השוני הוא במבנה המערכת הכללית.

  תודה רבה יניב

 116. יניב 29/09/2013 at 20:02 - Reply

  אלדד שלום

  האם החלפת חוף חימום של דוד במערכת סולרית זהה להלפה של דוד יחיד? האם הסט של הפלנג׳ והגוף חימום זהה ? ודבר אחרון תוכל לתת הסבר כיצד עובדת מערכת סולרית של בניין משותף , לא הצלחתי למצוא ברשת
  תודה רבה
  יניב

  • אלדד שמח 30/09/2013 at 20:05 - Reply

   יניב,
   האלמנטים במערכת סולרית מרכזית שונים מעט מאשר בדוד ביתי.
   בגדול, במערכת סולרית של בית משותף יש משאבות סחרור שתפקידן לסחרר את המים בין כל הדוודים והקולטים (כי הדוודים נמוכים מהקולטים).
   בצורה זו המים מתחממים ממספר קולטים ולא רק מאחד.
   חפש בגוגל “מערכת סולרית מרכזית” ותוכל לקבל הרבה מידע.

   אלדד 🙂

 117. Shay Benaroya 03/06/2013 at 23:24 - Reply

  הדבר הכי חשוב בעבודה כזו היא : בטיחות. העבודה הינה עבודת חשמל. יש סכנת התחשמלות. יש להדגיש ,שצריך קודם לנתק את החשמל. הדוד שנראה בסרטון לא נמצא בתקן. בדוד תקני יש ליד הדוד מפסק חשמלי דו קוטבי , שמאפשר טיפול חשמלי בעת תקלה. בלי מפסק זה לטפל בדוד זה סכנת התחשמלות.

  • אלדד שמח 09/06/2013 at 10:09 - Reply

   שי,
   אני מסכים איתך בהחלט- בעבודות חשמל הבטיחות היא מעל לכל!!! ואכן יש פיסקה שלמה בפוסט בנושא בטיחות בחשמל, המודגשת באדום בולט!!!
   הדוד שבסרטון ישן מאוד ואין לידו מפסק כאמור. עדיין, גם דוד כזה צריך החלפת גוף חימום, מה לעשות…

   תודה,
   אלדד 🙂

 118. דודי 11/04/2013 at 00:51 - Reply

  שלום אלדד,

  כל הכבוד על הסרטון הנפלא, אכן החלפתי את הפלנץ+הטרמוסטט, לאחר פתיחת זרם המיים הדוד החל להתמלא ובמקביל פתחתי את ברזיי המים החמים ע”מ שיצא אוויר, אך למרבה הפלא לא יצא כלום אפילו מים לא יוצאים מהברז, מה יכולה להיות הסיבה? (בדקתי בכמה ברזים בבית)

  • אלדד שמח 11/04/2013 at 05:16 - Reply

   דודי,
   תודה על הפרגון 🙂
   לא יוצאים מים חמים מאף ברז בבית? מוזר…
   הדבר היחיד שעולה בדעתי זה שיש חסימה או סתימה כלשהיא ביציאת המים החמים מהדוד, אבל הצינור ממוקם גבוה בתוך הדוד וממש לא הגיוני שהוא ייסתם.
   לעתים נדירות יש דודים שמותקן בהם ברז כדורי ביציאת המים החמים מהדוד. אתה בטוח שהברז הזה לא נסגר בטעות?

   אלדד 🙂

 119. אלכס 20/03/2013 at 14:27 - Reply

  שלום,
  יש לי בבית דוד מחליף חום (מערכת סולארית מרכזית). אני החלפתי את הפלנץ יחד עם גוף חימום, האמת מרחק בין האומים בפלנץ מקורי היה ב-5 -7 מ”מ יותר מזה שקניתי, אז נאלצתי לקחת רק את הצלחת של פלנץ הישן ולהרכיב עליו את גוף חימום חדש. מתי שעשיתי את ההחלפה שמתי לב שגם קוטר של מאיץ חום הוא במעט קטן ממאיץ החדש. ישנה גם גומיה אטם בין מאיץ לפלנץ. אחרי שהרכבתי את כל החלקים והפעלתי את המערכת לוקח כשעה לחמם מים חמים, אך בעיקר שמדאיג אותי שכמות המים חמים לא מספיקה.
  אשמח אם תוכל להבהיר מה יכולה להיות הבעיה.

  • אלדד שמח 21/03/2013 at 04:18 - Reply

   אלכס,
   זה נראה כאילו שהרכבת הכל לא כמו שצריך- הפלנץ’ לא התאים, גוף החימום לא התאים, המאיץ לא התאים… את/ה בטוח/ה שאין לך נזילה מהדוד? כי זה הדבר הראשון שהייתי מחפש.
   ועוד דבר- אם המאיץ לא מתאים בקוטרו, סביר מאוד להניח שהוא בכלל לא התיישב במקום שלו ואינו עושה את פעולתו. מה שמסביר מדוע לוקח כ”כ הרבה זמן לקבל מים חמים.

   אלדד 🙂

 120. יאלון 03/03/2013 at 15:49 - Reply

  היי.
  הטרמוסטט בדוד חשמל שאצלי, יושב בדיוק מתחת לגוף החימום ולא בצד, שנראה כמו אום גדול משושה ( או מתומן) .
  יש דרך לשחרר את הטרמוסטט או שהוא חלק בלתי נפרד מהגוף חימום ?
  🙂

  • אלדד שמח 04/03/2013 at 08:57 - Reply

   כל הטרמוסטטים שאני מכיר נכנסים בתוך שרוול שיושב ליד גוף החימום, כך שאין מגע ישיר בין הטרמוסטט למים, אלא הוא נוגע רק באויר שמתחמם מהמים.

   אלדד 🙂

   • יאלון 21/03/2013 at 11:44 - Reply

    אלדד תודה על התשובה.
    מסתבר שזה דוד של אמקור ויש להם שיטה משולבת כדי שתהיה מחוייב להמשיך איתם, אני יחליף את כל הפלנץ בקרוב וכך לא אהיה מחוייב לאף אחד, ומקווה שהם לא עשו תרגיל גם על הפלנץ 🙂

 121. יגאל 01/03/2013 at 16:31 - Reply

  יש לי דוד קטן יחסית והוא שוכב על הגג, איך עדיף להניח אותו? כאשר הצינור יציאת מים חמים למטה (צמוד לקרקע) או בחלק העליון?
  תודה רבה

  • אלדד שמח 01/03/2013 at 16:59 - Reply

   יגאל,
   צריך להניחו כאשר צינור יציאת המים החמים הוא כלפי מעלה. בהנחה שהדוד מיועד להיות מותקן בשכיבה.

   אלדד 🙂

 122. ברק 18/02/2013 at 14:45 - Reply

  תודה רבה על התגובה המהירה!! אז אם כך מספר שאלות קצרות נוספות (האם לא מומלץ לעשות החלפת חלק זה בחורף? , איך יודעים איזה חלק מתאים לדוד שלי? זה חלק סטנדרטי במידה אחת שמתאים לכל הדודים?
  בנוגע למים חומים לעיתים נדירות בעת סגירת השיבר הראשי בדרך כלל (יוצאים מים חומים).
  ובגלל שאני חדש אשמח שתמליץ לי על מקום לקנות את החלק הנ”ל (בהום סנטר, ACE יש את החלק הנ”ל) ובאמת שאלה אחרונה להפעם .. החלק מגיע עם טרמוסטט או בלי? כי מהסרטון שלך ראיתי שזה חלק מה”גישפט”.. תודה מראש

  • אלדד שמח 20/02/2013 at 15:26 - Reply

   ברק,
   החלק הוא סטנדרטי ומתאים לכל הדודים, אלא אם כן יש לך דוד ממש מיוחד. מספיק שתגיד למוכר את נפח הדוד והאם הוא עומד (דוד רגיל על הגג) או שוכב (בבוידעם). ניתן לקנות בכל חנות חומרי בנין/חשמל. החלק מגיע ללא טרמוססט, הוא נמכר בנפרד.
   מים חומים אחרי סגירת שיבר ופתיחתו מחדש זה נורמלי.

   אלדד 🙂

   • ברק 20/02/2013 at 15:40 - Reply

    תודה רבה!! אני אחליף את החלק באביב שיותר חם בחוץ ויודיע לך על התוצאות.. אשמח אם תעשה מדריך איך להחליף רשתות … ואין מילים לתאר אתה תותח.. בזכותך אנשים יכולים לסדר דברים שאנשי מקצוע היו לוקחים להם המון כסף בשבילם ולרוב שלא בצדק..

 123. ברק 18/02/2013 at 13:47 - Reply

  אני קראתי קצת וראיתי שמומלץ לעשות את מה שאני רוצה בקיץ, אני רוצה לפתוח את הדוד ולנקות אותו מאבנית, וכן לנקות את גוף החימום מאבנית, שאלתי אליך היא כזאת: איך אני מנקה את האבן מהגוף חימום (איזה חומרים? מה התהליך? וכמו כן איך אני מנקה את הדוד עצמו (הבנתי שרוב האבנית יוצאת בעת יציאת המים בהתרוקנות הדוד אך נשארת אבנית גם בדוד עצמו) אני מודה לך מאוד על הסרטונים ואשמח לקבל תשובה.. תודה רבה!

  • אלדד שמח 18/02/2013 at 14:05 - Reply

   שלום ברק,
   רוב האבנית מצטברת ונצמדת לגוף החימום. לדעתי חבל על הזמן לנסות לנקות את גוף החימום, כאשר גוף חימום חדש קומפלט (כולל אוגן/פלנץ’ וחמם מהיר/מאיץ חימום) עולים כ- 70 ש”ח. בנוסף לכך, רוב הקומפלטים האלו מגיעים עם הגנה קתודית המכילה מאבץ הנאכל ומתכלה עם הזמן. בהחלט רצוי להחליף את כל ה”גישפט” אחת למספר שנים.
   לגבי האבנית בתוך הדוד- בד”כ הוא מצופה מבפנים באפוקסי או חומר אחר שגורם לאבנית לא להיצמד לדפנות הדוד ולצאת יחד עם המים. מה שכן, בדוק שדפנות הדוד תקינות ע”י העברת היד בתוכו וחיפוש אחר חריצים, קילופים, פיצוצים, פני שטח מחוספסים וכד’. אם תגלה בעיות בציפוי הפנימי, שקול החלפת הדוד עצמו, בפרט אם הוא בן עשר שנים ויותר (אמור להחזיק 12-15 שנים) וצבע המים החמים היוצאים מהצנרת אינו שקוף לגמרי ומזכיר קצת צבע של חלודה (בפרט כאשר פותחים את ברז המים החמים במלוא העוצמה).

   אלדד 🙂

 124. אשר 13/01/2013 at 13:59 - Reply

  מתקין הדוד שלי לא שם לי בו חמם מהיר, והוא טוען שזה בעיה כי הדוד קטן (45 ליטר). האם באמת יש בעיה?

  • אלדד שמח 14/01/2013 at 03:41 - Reply

   אשר,
   בד”כ בדודים של 60 ליטר ומטה לא שמים חמם מהיר, כי הדוד בלאו הכי קטן ולוקח יחסית מעט זמן לחמם את המים שבו, מה גם שהחמם גדול ולא תמיד נכנס לדוד.
   חמם מהיר מיועד לדודים של 120 ליטר ומעלה, אם כי ניתן לשים אותו גם בדוד של 80 ליטר.

   אלדד 🙂

 125. איתיאל 08/01/2013 at 13:35 - Reply

  האם אפשר לסגור את הברז של המים לדוד, ואז לפתוח ברז בבית עד שהמים בדוד נגמרים, וככה למנוע את ההצפה מהדוד כשפותחים אותו?

  • אלדד שמח 08/01/2013 at 18:38 - Reply

   איתיאל,
   לא, זה לא יעבוד, כי אם אין כניסת מים קרים לדוד, אין מה שידחוף החוצה את המים החמים שבתוכו…

   אלדד 🙂

 126. גד 01/01/2013 at 10:25 - Reply

  תודה רבה אלדד!
  נשמע מאוד הגיוני מה שאתה אומר. אעשה זאת וכמובן אעדכן אם זה היה המצב.
  הבנתי שיכולה להיווצר בעיה אחר שמחברים הכל חזרה ומנסים להזרים מים. אתה יכול לומר לי מה הדרך הנכונה לעשות זאת על מנת שיהיו מינימום בעיות בחיבור?

  • אלדד שמח 02/01/2013 at 03:34 - Reply

   גד,
   נתק את המים בכניסה לדוד (אם יש ברז) או בברז הראשי של הדירה לפני הפירוק, וחבר חזרה לאחר ההרכבה. לא אמורה להיות שום בעיה עם זה. וכמובן נתק את החשמל!

   אלדד 🙂

 127. גד 30/12/2012 at 19:35 - Reply

  אלדד שלום!
  לפני שבועיים החליפו בדירה שאני שוכר דוד וקולט שמש ועם זאת גם לאחר ההחלפה לאחר 30 דק’ של הפעלה של הדוד המים החמים נגמרים תוך 5 דק’ וגם ככה הם לא מאוד חמים. המתקין של החברה אמר לי שצריך לתת למערכת הפעלה ראשונית של שעתיים וחצי ואז זה יסתדר. באמת לאחר הפעלה כה ארוכה היו מים חמים בשפע אך כשמפעילים ל-30 דק’ הבעיה חוזרת. האיש מהחברה נפנף אותי וסירב לעזור או לטפל בבעיה. למרות שהוא טען שהתקין גוף חימום מהיר, האם נראה לך שלא כך הדבר וכדאי שאתקין גוף חימום חדש ליתר ביטחון? חשבתי כבר על הכל אך אני עובד עצות… נמאס לי לחמם דוד במשך שעה+.
  תודה רבה!

  • אלדד שמח 31/12/2012 at 01:38 - Reply

   גד,
   שמע, התקנתי כמות נכבדה של גופי חימום בדודי שמש, ובכולם, לאחר חצי שעה של הפעלה ראשונית (סוג של “הרצה”) גוף החימום עבד מצוין וחימם מים החל מהדקות הראשונות. בהנחה שהבנתי נכון ויש לך דוד נפרד שאינו חלק ממערכת חימום מרכזית של הבנין, הדבר היחיד שאני יכול להעלות בדעתי הוא, שלא התקינו לך מאיץ (“חמם מהיר” בשפת החבר’ה). אני מניח שלא צפית במתקין במהלך העבודה…
   מה שהמאיץ עושה, הוא מחמם כמות קטנה יחסית של מים מתחתית הדוד ומעלה אותם מעלה לחלקו העליון של הדוד ומרכז שם שכבה של מים חמים (יש מעבר תמידי של מים מחלקו התחתון מעלה בזמן עבודת גוף החימום). שם גם נמצא הצינור ממנו יוצאים המים החמים לצנרת המים של הדירה, וכך מתקבלים מים חמים בזמן קצר מאוד. אם אתה צריך לחמם במשך שעה פלוס כדי לקבל מים חמים, זה אומר שבעצם אתה צריך לחמם את כל המים שבדוד, וכי אין מעבר יעיל של המים בדוד מתחתיתו כלפי מעלה, ומכך אני מסיק שאין לך מאיץ.
   כמובן שאם תשאל את המתקין הוא יאשר בפניך שהוא התקין מאיץ. הניחוש שלי הוא- או שלא הותקן מאיץ, או שהוא הותקן לא כשורה ולכן לא מתפקד (למרות שצריך להיות ממש “כשרוני” כדי שזה יקרה).
   עושה רושם שתצטרך לפתוח את הפלנץ’ של הדוד כדי לקבל תשובה לכך. אבל היי, בשביל זה יש לך סרטון שיראה לך איך עושים זאת 🙂

   מקוה שעזרתי במשהו.
   בהצלחה,
   אלדד 🙂

 128. אבי 05/11/2012 at 22:53 - Reply

  כשאני מפעיל את הדוד, לוקח בערך 30-45 שניות לפני שקופץ ה”פקק” של כל הבית.

  האם אתה נתקלת בתופעה ויכול לייעץ מה יכולה להיות הסיבה.

  בדירה יש לדוד שעון שבת, אבל התופעה מתרחשת כשאני מפעיל את המפסק בלי קשר לשעון שבת

  תודה

  • אלדד שמח 06/11/2012 at 04:10 - Reply

   אבי,
   כמעט בוודאות שגוף החימום של הדוד מקצר. כנראה שהוא כבר “ותיק” ויש זליגה של מים פנימה לגוף החימום, מה שיוצר קצר שמקפיץ את המפסק האוטומטי.
   הסרטון של המאמר הזה, הוא בדיוק מה שאתה צריך.

   אלדד 🙂

   • אבי 06/11/2012 at 07:27 - Reply

    תודה על התגובה המהירה, הבוקר (לפני כמה דקות) עליתי לגג להסתכל בדיוק מה קורה (אמש זה כבר היה מאוחר בלילה לא רציתי לעלות לגג בחושך…) בכל אופן, כמו שאמרת, נראה שגוף החימום נפגע מקורוזיה היה שם קצר שפגע בגוף החימום וכפי הנראה גם בטרמוסטט.
    נראה לי שאני אלך לחנות ואקנה את כל העסק ואחליף הכל לחדש, שוב תודה

 129. צביקה 02/06/2012 at 12:17 - Reply

  איך ובאיזה חומר מנקים את המעבה החיצוני של מזגן?

  • אלדד שמח 03/06/2012 at 00:38 - Reply

   צביקה,
   את היחידה החיצונית אין כל כך מה לנקות, אבל אם היחידה מונחת על הקרקע, חשוב לוודא שאין משהו שמפריע למאוורר וחוסם את מעבר האויר החוצה מהמזגן.

   אלדד 🙂

 130. עמית 27/05/2012 at 10:47 - Reply

  שלום רב , ברצוני לשאול שאלה , איך אפשר לרוקן את המים מתוך הדוד לפני שמוצאים את הפלאנצ’ . ?
  הדוד נמצא בתוך הבית .
  האם ישנה דרך להוציא את המים לפני החלפת פלאנצ’ ?

  • אלדד שמח 28/05/2012 at 10:36 - Reply

   היי עמית,
   הדרך היחידה היא לשחרר חלקית את הברגים של הפלנץ’ ולתת למים לצאת באיטיות (כמובן אחרי שסגרת את הברז הראשי של כניסת המים לדירה). אם אין למים לאן להתנקז, רצוי מאוד לשים גיגית שתאגור את המים ולרוקן אותה כמה פעמים (כי המים שהיא אוגרת שוקלים אפילו 100 ק”ג!).

   אלדד 🙂

   • עמיחי 12/11/2012 at 21:41 - Reply

    אם יש גישה לקולטי השמש יש לשקול פתיחה של הקולט בבורג הצדדי (מומלץ גם כאן לאחר ריסוס ב-WD40) ולתת למים לזרום החוצה (בהנחה שהמים מהקולט יכולים להישפך למרזב/לגינה ללא הפרעה או נזק, זה יותר פשוט מאגירה בתוך כלי בפנים הגג). לאחר שכל המים יצאו יישארו עדיין מים בדוד ויש להמשיך בשיטה שהצעת עם שחרור בורגי הפלנץ’ או גוף החימום. בהזדמנות זו ניתן כבר לשטוף את הקולט עם זרם מים משאריות אבנית ומשקעים. צריך רק להיזהר לא לקבל כוייה ממים חמים שיוצאים מהקולט אם עושים זאת ביום שמש או בעונה החמה.

    • אלדד שמח 13/11/2012 at 22:42 - Reply

     עמיחי,
     מה שאתה אומר הוא נכון אבל למתקדמים מאוד ולא תמיד קל ליישום, ולכן לא ציינתי זאת במאמר.
     תודה על ההערה.

     אלדד 🙂

    • חנן 23/10/2014 at 16:50 - Reply

     שלום אלדד,
     אחלה מדריכים. כן ירבו.
     יש לי דוד עומד על הגג, הפחת קופץ, זיהיתי נזילה מאחד ההדקים של גוף החימום והבנתי שאין ברירה אלא להחליף את גוף החימום.
     האם באמת שלא מומלץ להשאיר הפלאנץ הנוכחי?
     האם גוף החימום מגיע באותה אריזה עם הפלאנץ?
     אין לי מסנן מים בכניסה לדוד שמש. איזה סוג מסנן אתה ממליץ כי האבנית במקלחון שלי מוגזמת…?
     נראה לך שאני יכול לבדי להתקין המסנן? איזה כלים ואטמים צריך?
     תודה מראש.

     נ.ב.
     בקשר לפניות של גד וגלית, היתה לי בעיה דומה בדירה הקודמת – עברתי לשם בקיץ, דוד מים שוכב על הגג, מים חמים ובתחילת החורף לאחר חימום של שעות המים חמים עם זרמים קרים. !!
     הוחלף גוף חימום ותרמוסטט – לא עזר.
     התברר כי מי שהתקין את הדוד לפני שהגעתי חיבר את צינורות המים הקרים והחמים בצמוד במקום למטה ולמעלה.
     לא יאומן.

     • אלדד 23/10/2014 at 17:02 - Reply

      חנן,
      אכן גוף החימום מגיע באותה אריזה עם הפלאנץ’, ורצוי כבר להחליף את שניהם, מה גם שרוב הסיכויים שהחמם הישן סתום באבנית.
      לגבי הערתך לגד וגלית – אני עוד לא שמעתי על טעות שכזו בחיבורי הצנרת… 🙂

      תודה על הפרגון,
      אלדד 🙂

      • חנן 23/10/2014 at 17:30 - Reply

       תודה לך אלדד – לא התייחסת לשאלותיי בענין מסנן המים…

       • אלדד 23/10/2014 at 17:43 - Reply

        חנן,
        בגדול יש שני סוגי מסננים – מכני ואלקטרומגנטי. המכני מסנן את המים ע”י העברתם דרך רשת צפופה (כמו מסנן שמן/דלק ברכב). האלקטרומגנטי יוצר תגובה חשמלית שאמורה למנוע הצטברות אבנית בדופן הפנימית של צנרת המים. התקנת האלקטרומגנטי קלה יותר, כי הוא מתלבש על צינור קיים ולא צריך לחתוך את הצינור באמצע ולחבר אותו למסנן בכניסה וביציאה (כמובן שצריך לוודא שיש נקודת חשמל קרובה לצינור עליו הוא מולבש).
        לי יש נסיון טוב עם מסנן אלקטרומגנטי כזה, הוא מונע כ-80% מהאבנית. אין צורך לתחזק אותו (אין צורך בהחלפת חלקים), אבל כמובן שיעילותו פוחתת עם השנים.
        במסנן מכני יש צורך להחליף את קרב המסנן (זה שתכל’ס עושה את העבודה) אחת לשנה שנתיים.
        לא יודע מה להמליץ לך, אני חושב ששניהם יעשו עבודה טובה.

        אלדד 🙂

        • חנן 23/10/2014 at 17:57 - Reply

         תודה רבה רבה!

   • עופר 11/02/2015 at 09:11 - Reply

    כשהדוד בתוך הדירה יש עוד דרך לרוקן את מרבית הדוד מבלי להציף את הבית.
    1. סגור את ברז המים הראשי לדירה
    2. פתח את אחד מברזי המים החמים בדירה
    3. בברז אחר בדירה, פתח את ברז המים הקרים. ברז זה חייב להיות נמוך מהדוד, ורצוי ככל האפשר קרוב אליו.
    4. כשמפסיקים לצאת מים, יש לפתוח בזהירות את הפלאנז’ מעל אמבטיה או גיגית, כפי שכתב אלדד.

    באופן כזה יתנקזו כל/רוב המים החמים שבדוד לכיור/אמבטיה דרך צנרת המים הקרים שבדירה, וצנרת המים החמים תשמש ל”פיצוי אויר” שייכנס דרך חלקו העליון של הדוד.
    רצוי לבחור ברזים קרובים ככל האפשר לדוד, ובכל מקרה, חייבים לעשות זאת משני ברזים שונים,.

    • אלדד 11/02/2015 at 09:44 - Reply

     עופר,
     רעיון נחמד 🙂
     אף פעם לא ניסיתי, אבל עושה רושם שיעבוד (בתנאי שברז המים הקרים נמוך מהדוד).
     אני אישית ממליץ, תמיד כשסוגרים את הברז הראשי של הדירה, לא לסגור ממש עד הסוף, אלא להשאיר טפטוף של מים – ואז נמנעת כניסת אויר למערכת וכל הג’יפה שהוא מביא איתו.

     אלדד 🙂

     • Ziv 04/12/2015 at 03:27 - Reply

      בכניסת מים קרים לדוד יש אלחוזר שלא נותן למים מהדוד לחזור חזרה אל צנרת מים קרים לכן גם אם תפתח את 2 הברזים כמו שאתה מציין , מיי הדוד לא יתנקזו לצנרת זו.

      • אלדד 04/12/2015 at 07:42 - Reply

       זיו,
       אין לי מושג על מה אתה מדבר.

       אלדד 🙂

 131. אריה 25/04/2012 at 13:58 - Reply

  יפה, רק צריך להזכיר שחובה להוציא אוויר לפני הדלקת הדוד שלא ישרף

  • אלדד שמח 25/04/2012 at 16:44 - Reply

   שלום אריה,
   תודה על ההערה.
   לאחר חידוש זרימת המים לדוד הוא מתחיל להתמלא במים ובד בבד פותחים את אחד מברזי המים החמים בדירה כדי לנקז את האויר שהצטבר במערכת (כמו בכל הפסקת מים). וגם אם ידליקו את הדוד לפני שינוקז כל האויר במערכת, כמות המים שכבר נמצאת בדוד, אפילו אם יש בו אויר, היא גבוהה לאין ערוך ממפלס גוף החימום הנמצא בתחתיתו של הדוד. כך שהסיכוי שגוף החימום לא יהיה טבול כולו במים הוא בלתי אפשרי באופן מעשי.

   אלדד 🙂

 132. Adam Spanko 25/01/2012 at 22:06 - Reply

  רציתי רק להגיד תודה,
  באמת שזה אחלה אתר,
  תמשיך להעאלות מדריכים זה באמת עוזר.. בדיוק עכשיו סיימתי להחליף את הגוף חימום הלכתי בול כמו במדריך והכל עובד פיקס… אתה תותח באמת… תודה רבה לך.

  • Eldad Sameach 05/03/2012 at 20:38 - Reply

   אדם,
   זה בדיוק כל הרעיון- שניתן לעשות כמעט הכל בבית לבד. אני שמח לשמוע שהצלחת לעקוב אחר הסרטון ולעשות לבד- וזה הצליח לך!
   זו הוכחה שאכן זה פשוט וישים.
   וזה בדיוק מה שאני רוצה שכולם יידעו!
   אז- העבר הלאה את הבשורה.
   ואם תרצה ללמוד עוד- אתה מוזמן להגיע לסדנא 🙂

   אלדד 🙂

הממ... אם בא לך להגיב, זה המקום והזמן, ממש כאן למטה ▼ (התגובות מפורסמות רק לאחר אישורן)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: