||איך לבנות מדרגות מעץ, יציבות ובטוחות לשימוש

איך לבנות מדרגות מעץ, יציבות ובטוחות לשימוש

איך בונים גרם מדרגות מעץ? במבט ראשון זה נראה מסובך, גדול, מעל ליכולות של רובנו. אבל, האמת היא שזה די פשוט. יש כמה שלבים עיקריים, לא מסובכים במיוחד:

 • למדוד את המקום בו המדרגות אמורות להיות מותקנות, מבחינת השטח שהן יתפסו על הקרקע וגובהן, ולהחליט על שיפוע המדרגות.
 • לבחור את מידות העץ עבור הקורות הצידיות הראשיות של המרדגות, ועבור המדרגות עצמן.
 • לגשת לבית מסחר לעץ, לקנות את העץ, ולבקש מהם לחתוך את כל המדרגות בהתאם למידות שנלקחו בסעיף הקודם לעיל.
 • להרכיב את גרם המדרגות עצמו מחוץ למקום בו הוא אמור להיות מותקן (בסמוך לו).
 • להתקין את גרם המדרגות ולעגנו שלא יזוז.

הנוסחא לפיה רצוי לבנות את המדרגות:

2H + L = N
כאשר:
H – גובה המדרגה
L – רוחב המדרגה
N – מספר קבוע הנע בין 58 ל- 63
אם נציב 17 במקום גובה המדרגה במשוואה לעיל, ונצא מתוך הנחה ש- N שווה ל- 60 (באמצע הדרך בין 58 ל- 63), הרי שנקבל שעומק המדרגה צריך להיות כ- 26 ס”מ. אם תמדדו את המדרגות אצלכם בבית או בכל מקום אחר, תגלו שהמספרים האלו קרובים מאוד למידות בשטח. אבל, זה לא אומר שלא ניתן לבנות עם מידות אחרות, בגלל מגבלות מקום. כי ככל שעומק המדרגה גדול יותר, כך כל המדרגות יתפסו שטח רב יותר, שלא תמיד זמין לנו. בכל מקרה, מאוד מומלץ שגובה המדרגה יהיה כ- 17 ס”מ, כי זה הגובה הכי נוח לנו כבני אנוש. במקרה שלנו, בגלל שהמקום שהמדרגות יתפסו לא היה זמין לנו, שיפוע המדרגות נבחר להיות 45º (מעלות), למרות ששיפוע מדרגות תקניות הוא פחות מ- 45º. עם זאת, הקפדנו שגובה המדרגה יהיה 17 ס”מ, מה שהכתיב את כמות המדרגות.

מידות העץ שנבחרו לגרם המדרגות היו 3.5X14 ס”מ, גם עבור הקורה הצידית הראשית וגם עבור המדרגות עצמן, וזאת בגלל שרוחב גרם המדרגות היה גדול יחסית, כ- 80 ס”מ, מה שאומר שיש צורך בעץ מסיבי שיוכל לסחוב עליו אדם במשקל כ- 120 ק”ג בלי בעיה. אם הגרם עצמו היה משמעותית צר יותר מ- 80 ס”מ, היה ניתן לבחור בעץ דק יותר (אפילו 2.5 ס”מ היה יכול להספיק). כאשר לא בטוחים, כמובן שתמיד עדיף לקחת משהו מסיבי יותר, וזה בדיוק מה שעשינו כאן.

לאחר שקנינו את העץ בחנות, ביקשנו מהעובדים שם שיחתכו לנו את הקורות שרכשנו למדרגות באורך 80 ס”מ כל יחידה, ואת הקורות הראשיות לפי האורך שחישבנו, כאשר שני הקצוות של הקורה חתוכים ב- 45º. האורך הכללי של כל קורה חושב לפי הנוסחא הבאה: גובה או מרחק המדרגות מהקיר (זה אותו מספר כי הן ב- 45º), מוכפל ב- 1.414 (שהוא שורש 2). למי שלא זוכר את שיעורי הנדסה בבית הספר, רק נגיד שבמשולש ישר זוית, ריבוע היתר שווה לסכום ריבועי הניצבים. לא נורא אם לא ממש הבנתם… 🙂 . כמו כן ביקשנו שיחתכו לנו עוד שתי חתיכות עץ שרוחבן 13.5 ס”מ, שישמשו לנו כשבלונה להרכבת המדרגות. למה 13.5? כי רוחב העץ של המרגות הוא 3.5 ס”מ, וגובה כל מדרגה הוא 17 ס”מ, כך שההפרש ביניהן הוא 13.5 ס”מ – שיושלם ע”י השבלונה. תבינו כשתראו את הסרטון.

דבר ששווה להתחשב בו בעת חישוב המידות – רוב העצים מגיעים כקרשים באורך כ- 4.2 מ’ ואם אחת המידות היא לא ממש קריטית, רצוי לשחק איתה קצת, כדי שלא לזרוק שאריות חומר. למשל- אם רוחב הגרם הוא 80 ס”מ, הרי שנקבל 5 מדרגות מכל קרש, ונזרוק לפח כ- 20 ס”מ מכל קרש. אם נגדיל את רוחב הגרם ל- 83 ס”מ, הרי שכמעט לא נזרוק כלום מכל קרש (המידה 4.2 מ’ היא לא מדויקת, אלא נתונה לסטיה של 2-3 ס”מ).

כעת אנו צריכים איכשהוא להעמיד את שתי הקורות הצידיות הראשיות  של הגרם בשיפוע, כך שיהיה לנו נוח לעבוד עליהן ולחבר להן את כל המדרגות. ניתן למקם את הקורות האלו ממש במקום בו יעמוד גרם המדרגות בסופו של דבר, או במקום סמוך לו (שלא נצטרך לסחוב אותו מרחק רב למקום בו יותקן). כאן צריכים עזרה של מישהו. את המדרגות עצמן מחברים לגרם ע”י ברגים גדולים שמוברגים מהקורה הראשית לתוך המדרגה עצמה. לאחר שכל המדרגות חוברו, יש להוסיף להן זוית לתמיכה, כדי להגדיל את יכולתן לסחוב עומסים אפילו עוד יותר.

לאחר שהגרם נבנה בשלמותו, יש למקמו במקום בו הוא אמור להיות. לבסוף, יש לעגן אותו לקיר ולריצפה ע”י עוגני פיליפס (“ג’מבו”) או ע”י ברגים ודיבלים. עוגני הפיליפס מומלצים יותר, כי הם יכולים לעמוד בעומסים גבוהים יותר.

11 Comments

 1. דוד 28/08/2018 at 19:11 - Reply

  אחד הדברים שהכי לא ברורים לי במדרגות זה איך אפשר לעשות אותם בשיפוע של 45 מעלות נניח שהגובה הוא 1.36 מטר זה אומר שהמרחק של המדרגות מהקיר יהיה גם 1.36 בחשבון של כל מדרגה בגובה 17 סנטימטרים יוצא שצריך פה 7 מדרגות ( בהתחשב בכך שרצפת הקומה העליונה משמשת גם כן כמדרגה ואם כל מדרגה היא 26 סנטימטרים כפול 7 יוצא 1.82 אם כן זה ממש לא 45 מעלות

  • אלדד 28/08/2018 at 20:40 - Reply

   דוד,
   התהייה שלך במקומה, וההסבר לכך פשוט מאוד:
   המדרגות אכן בזוית 45 מעלות, אבל בכל החישובים נלקח בחשבון רק גובה המדרגה ולא עומקה. וכיון שהמדרגות “פתוחות” (אין להן “גב” כמו במדרגות אבן רגילות), הרי שכל אחד יכול לדחוף את הרגל שלו/ה פנימה ללא גבול, וכך בעצם מושגת נוחות מירבית לכל אדם, ללא צורך לקחת בחשבון את המידה של 26 ס”מ עומק. הנוסחה של 17 גובה ו-26 עומק מיועדת למדרגות אבן בחדרי מדרגות, ושם אכן הזוית אינה 45 מעלות.

   אלדד 🙂

 2. איתי יזדי 24/12/2014 at 09:49 - Reply

  רציתי לשאול כמה עולה לך כל החומרים לבנית המדרגות ? כמה עולה העצים ?
  בסרטון שפרסמת ביוטיוב

  תודה רבה…

  • אלדד 25/12/2014 at 21:36 - Reply

   איתי,
   וואו, אני ממש לא זוכר, זה היה לפני כמעט 3 שנים…
   בגדול, העצים עלו משהו כמו 700-800 ש”ח, ולהערכתי עלות כל החומרים (כולל ברגים, תומכים, צבע, מברשת וכד’) היתה בסביבות ה-1,000 ש”ח.
   אתה יכול לקנות עצים כאלו בכל בית מסחר לעצים בדרום תל אביב. אני אישית קניתי אותם בבית מסחר לעצים בשכונת התקוה (והוא גם חתך לי אותם לפי המידה שביקשתי).

   אלדד 🙂

 3. קרפ עמית 28/08/2014 at 10:08 - Reply

  אני נאלץ לא להסכים תכנון ובנית מדרגות הם עיניין שדורש ידע וניסיון ורצוי מאוד להעזר באיש מקצוע אם את/ה מתכנן לבנות מדרגות אצלך בבית

  • אלדד 28/08/2014 at 12:46 - Reply

   עמית,
   אתה לא חייב להסכים.
   אני תכננתי ובניתי מספר גרמי מדרגות, לצרכים שונים. כמובן שהתכנון הוא בהתאם לייעוד.
   גרם המדרגות שבסרטון הזה תוכנן בהתאם לייעודו, והוא עושה את העבודה (כבר כמעט 3 שנים, למרות שבמקור היה אמור לשמש מס’ חודשים בלבד)!
   אני חושב שעם הצלחה קשה להתווכח…

   אלדד 🙂

 4. אייל 18/12/2012 at 09:37 - Reply

  תודה על המאמר באמת מעניין אני מתכנן בניית קומה שניה בבית דו משפחתי מדרגות משלד ברזל בשילוב עץ יכולות להוזיל ולשפר משמעותית את עלויות וזמני הבנייה, מצאתי מחסן עצים ליד הבית (עץ איתן) http://www.etzeitan.co.il/ContentPage.aspx?Id=227 ושם הם מוכרים מדרגות עץ מוכנות אז האם עדיף לי לקנות מדרגות מעץ שמוכנות/חתוכות מראש ולשנות את שלד הברזל לפי המידות או לחתוך מפלטה כפי שהוסבר במאמר?

  • אלדד שמח 18/12/2012 at 18:50 - Reply

   אייל,
   בגדול תמיד עדיף להתאים את הפשוט למסובך/הנתון, ובמקרה דנן להתאים את שלד הברזל למדרגות. אבל, ויש כאן אבל גדול, במקרה הזה הייתי משנה את המדרגות מעץ ומתאימן לשלד ולא הפוך, כי לא בעיה לחתוך מדרגות לכל אורך/מידה שרוצים, בעוד שבבניית שלד ברזל של מדרגות ישנם שיקולים כבדי משקל של בטיחות וחישובי עומסים שהם חשובים הרבה יותר מהנסיון להתאים את עצמך למידות סטנדרטיות של בית מסחר לעץ/נגריה. זאת ועוד, עלות השלד מברזל (חומר ועבודה) גדולה הרבה יותר מעלות העץ.
   מקוה שעזרתי.

   אלדד 🙂

 5. ייעוץ עסקי 06/09/2012 at 15:14 - Reply

  היי, אחלה פוסט, תודה

  • אלדד שמח 07/09/2012 at 11:29 - Reply

   תודה 🙂
   אני מניח שהוא עזר במשהו. אם כך, עשיתי את שלי.

   אלדד 🙂

 6. Hagit Simantov 20/01/2012 at 12:02 - Reply

  שווה לדעת לבנות מדרגות ואפילו רק כדי שיידעו שזהו בית של גביר….. אך לו הייתי רוטשילד…

הממ... אם בא לך להגיב, זה המקום והזמן, ממש כאן למטה ▼ (התגובות מפורסמות רק לאחר אישורן)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: