||איך להפוך חלון איוורור מקובע לחלון שניתן לפתיחה, ולקבל חלל פתוח וזרימת אויר

איך להפוך חלון איוורור מקובע לחלון שניתן לפתיחה, ולקבל חלל פתוח וזרימת אויר

האתגר בפרוייקט הזה היה להפוך חלון איוורור מקובע בבטון, לחלון נפתח על צירים עם יכולת נעילה. מטרתו של החלון הזה לאפשר מעבר מצד אחד שלו, שהוא חדר מעלית בבנין רב קומות (בית משותף), לצד השני שלו, שהוא גג פתוח שיש בו מחסנים ניידים (בהם מאוחסנים פריטים חשובים הדורשים ניוד תדיר).

לשם כך היה צריך קודם כל להפריד את החלון מהקיבוע שלו לבטון, ע”י איתור העוגנים המרותכים לחלון מצד אחד, וטמונים עמוק בתוך הבטון המזויין מצד שני, כחלק אינטגרלי שלו בעת יציקתו. בשפת בעלי המקצוע הם נקראים “קוצים”. לאחר שהם אותרו, היה צורך לנתק אותם ע”י חיתוכם בדיסק חיתוך (המורכב על משחזת זוית). לאחר כל זאת החלון הוצא ממקומו בשלמותו, אם כי לא בקלות, מפאת כובד משקלו הרב.

עכשיו היה צורך לפנות מקום לחלון. רגע לפני שהוצאנו אותו הוא היה מקובע לבטון, מה שאומר שלא היה שום מרווח בין החלון לבטון. כדי שהחלון ייפתח וייסגר בחופשיות, יש לרווח את המקום בו הוא היה מקובע עד עתה. זה בוצע ע”י חיתוך שיפוע בבטון, במסגרת המקום בו עמד החלון, בצורה כזו שכאשר החלון ייסגר, הוא לא יופרע ע”י הבטון. גם זה נעשה ע”י שימוש במשחזת הזוית, אבל הפעם עם דיסק לבטון ולא דיסק לברזל.

בשלב הבא נלקחו מידות לא מדויקות לחלוטין של החלון והמרווח שנבנה עבורו, במטרה למקם את כל שלושת הצירים שיחזיקו אותו. הפלטה עליה יושב הציר העליון ביותר נקבעה במקומה (ללא הציר), החלון הונף אל מקומו (בקושי רב!) והציר הראשון רותך אל החלון ואל הפלטה. בשלב הזה בוצעה סימולציה של מיקום שני הצירים הנותרים. הפלטות שלהם קובעו למקומן, ושני הצירים הנוספים רותכו לפלטות ולחלון. כמו כן נוסף בריח עם אפשרות נעילה לצידו הפנימי של החלון.

בשלב האחרון נבנו מתערובת מלט וטיט שיפועים שמטרתם למנוע כניסת מים מהצד החיצוני של החלון אל צידו הפנימי, מאחר ובצד הפנימי קיימות תעלות חשמל הקשורות לתפקוד המעלית, ואסור בשום אופן שיחדרו אליהן מים.

One Comment

  1. Eldad Sameach 17/01/2012 at 14:45 - Reply

    צוהר אל החופש 🙂

הממ... אם בא לך להגיב, זה המקום והזמן, ממש כאן למטה ▼ (התגובות מפורסמות רק לאחר אישורן)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: