||איך להדביק שולחן עץ, תוך שימוש בדבק עץ ומלחצת

איך להדביק שולחן עץ, תוך שימוש בדבק עץ ומלחצת

למי מאיתנו אין בבית שולחן, כוננית או שידה קטנה, עשויים מעץ, שראו ימים יפים יותר? בצעירותם הם היו חסונים, יציבים, ממש בנויים לתלפיות ובערוב ימיהם הם קצת פחות… מה שנקרא בסלנג הנהוג במקומותינו “דרדל’ה”. החיבורים שלהם רופפים, הם מתנדנדים וברוב הפעמים גם משמיעים קולות חריקה תוך כדי. אז שניה לפני שאתם זורקים אותם לפח וגורמים להם “להחזיר ציוד”, אני מציע לכם לנסות לתקן אותם. ההשקעה היא מעטה מאוד- קצת דבק ובערך חצי שעה עבודה. אם יילך- אחלה, ואז תוכלו  להחזיר להם את נעוריהם ולהשתמש בהם עוד כמה שנים טובות. ואם לא יילך- תמיד תוכלו לרכוש חדשים במקומם, הרי בינינו- הענין פה זה גם האתגר והסיפוק בלתקן אותם לבד 🙂

מה אנו צריכים כדי להדביק אותם? מברג ופטיש תמיד שימושיים במקרים כאלו, וכמובן דבק. את הדבק ניתן לרכוש בכל חנות חומרי בנין. בקשו מהמוכר/ת דבק נגרים איכותי, לעתים נקרא “דבק גרמני” וצבעו יהיה צהוב. אל תקנו את הדבק הפשוט הלבן, כי הוא באיכות ירודה. מיכל של כ- 750 מ”ל עד ליטר יעלה כ- 30 ש”ח (נכון לינואר 2012). בהדבקה של עץ רצוי שיהיה עוד משהו אחד קטן, אבל חשוב- מלחצת. אומנם זה אינו פריט הנמצא בכל בית (אם להודות על האמת, סבירות נמוכה שיימצא אצלכם), אבל במקרה של הדבקת עץ, הוא זה שיעשה את ההבדל בין הדבקה בינונית להדבקה איכותית שתחזיק מעמד לאורך שנים. המלחצת הזו נקראת כְּלִיבָה, ובשפת הנגרים “קְלָמְרָה”. גם את המלחצת ניתן לרכוש בחנות חומרי בנין. הכליבות הממש קטנות יעלו כ- 10-15 ש”ח לכליבה, אך מחירן של הכליבות הארוכות והאיכותיות יותר מגיע לכ- 100 ש”ח ויותר.

במקרה של הסרטון הנוכחי, המלחצת היא גורם מכריע, כי הברגים שהחזיקו את השולחן בנקודות החיבור במשך הרבה שנים היו חסרי תועלת, מאחר והם “טחנו” את העץ אליו הם הוברגו ולא היתה להם יכולת להצמיד את שני חלקי העץ אחד לשני בנקודות החיבור. ואצלי בבית יש כליבות זמינות (בן של נגר, או לא בן של נגר?), אז ניצלנו את הענין.

השלב הראשון הוא לפרק את נקודות החיבור ולנקות אותן מלכלוך ושאריות דבק שאולי היו שם, כדי לאפשר לדבק משטח טוב להיצמדות. לאחר מכן יש למרוח שכבת דבק אחידה ודקה (לא לקמץ בדבק, אבל לא “להטביע” את המשטח בדבק). יש להבריג חזרה את הברגים בנקודות החיבור, כך שיצמידו היטב את שני חלקי העץ. לבסוף, במידה ויש כליבות, יש לסגור אותן חזק, כך שיצמידו את חלקי העץ בנקודות החיבור בצורה מוחלטת.

חשוב מאוד לבצע את כל תהליך ההדבקה במהירות, כי לדבק יש נטיה להתייבש מהר ולאחר שהתייבש לא ניתן יותר להזיז את חלקי העץ בנקודות החיבור. חשוב לנקות במטלית לחה את כל הדבק שיוצא מנקודות החיבור לאחר סגירת הכליבות עליהן (וגם לאחר הידוק הברגים), כי לאחר שהתייבש לא ניתן לנקותו. יש לתת לדבק להתייבש לפחות 10 שעות, וכל המרבה הרי זה משובח. לאחר זמן זה, ניתן להסיר את הכליבות ולהשתמש ברהיט.

הממ... אם בא לך להגיב, זה המקום והזמן, ממש כאן למטה ▼ (התגובות מפורסמות רק לאחר אישורן)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: