||איך להתקין חסכמים והאם חסכמים חוסכים לנו מים

איך להתקין חסכמים והאם חסכמים חוסכים לנו מים

במדינה בה אנו חיים, מאז ומתמיד מים נחשבו למצרך יקר. הנושא היה (ועדיין) כל כך על סדר יומנו, ברמה יומיומית ממש, שהוא נצרב לנו בתודעה. אחד מתוצרי הצריבה הזו, הוא התקן קטן וחמוד, הנקרא חסכם- חסכון חכם במים. ההתקן מורכב ביציאת המים של ברז (במקלחת, אמבטיה, שירותים, מטבח ועוד), בקצה צינור של מקלח (טוש), או כמעט בכל מקום אחר בו יש מוצא של מים.

התקנת החסכם היא פשוטה מאוד, ע”י הברגתו בקצה פיית הברז או יציאת המים מצינור המקלח. החסכם בנוי כך שהוא יכול להיות מותקן בקצה התקן כלשהוא- נניח על פיית הברז, או בין התקנים- למשל בין צינור המים של המקלח לבין המקלח עצמו, במקרה של מקלח (טוש) באמבטיה.

הרעיון הוא להגביל את כמות המים העוברת דרך החסכם, ללא הפחתה בלחץ המים. דהיינו, להשתמש בפחות מים בלי שנרגיש שיש ירידה בזרם המים. והשאלה היא- האם זה אכן מושג? האם חסכמים חוסכים לנו מים?

צפו בסרטון וראו כיצד מתקינים חסכם וגם קבלו תשובה לשאלה – האם חסכמים חוסכים לנו מים (וכמובן כסף):

ואחרי שראיתם את הסרטון (וקיבלתם תשובה לשאלה), בואו נעשה ביחד את החישוב המדויק:

משקל הדלי הריק 0.325 ק”ג.

להזכירכם, המשקל הסגולי של המים הוא 1 ק”ג לליטר, דהיינו כל 1 ליטר מים שוקל 1 ק”ג (לא שזה משפיע על החישובים באיזו שהיא צורה, אבל שיהיה).

משקל המים ללא שימוש בחסכם: משקל ברוטו (דלי + מים) 3.46 ק”ג, משקל הדלי 0.325 ק”ג, דהיינו משקל המים בלבד 3.46 ק”ג => ולכן 3.46 ליטר מים.

משקל המים עם שימוש בחסכם: משקל ברוטו (דלי + מים) 2.835 ק”ג, משקל הדלי 0.325 ק”ג, דהיינו משקל המים בלבד 2.51 ק”ג => ולכן 2.51 ליטר מים.

אם נחלק את כמות המים עם שימוש בחסכם בכמות המים ללא שימוש בחסכם, נקבל את החסכון במים (בהנחה שתוצאת החילוק תהיה קטנה מ- 1, אחרת בעצם קיבלנו שיש בזבוז של מים…). ולכן:

2.51/3.46=0.725 שזהו אחוז המים שעברו בצינור במצב של שימוש בחסכם, ולכן אחוז החסכון הוא 1 פחות התוצאה הזו, או 1-0.725=0.275, דהיינו, כ- 28% חסכון.

ז”א, בגדול אנו יכולים לומר ששימוש בחסכם יכול לחסוך לנו כ- 30% (או כמעט 1/3) מכמות המים העוברת בצנרת בה הוא מותקן. שימו לב, אין זה חסכון גורף של 30% בכל כמות המים בה אנו משתמשים, כי החסכם אינו מותקן בכל צנרת הבית, למשל לא בניאגרות (ושם נצרכים הרבה מים. הרבה!). אבל, 30% חסכון בברזים בכל הכיורים, במקלחת, באמבטיות ועוד- זהו בהחלט חסכון משמעותי!

אז למה אתם מחכים – צאו לחנות, קנו חסכמים והתקינו אותם בבית!

2018-08-21T21:31:54+00:003/4/14|מים ואינסטלציה|0 Comments

הממ... אם בא לך להגיב, זה המקום והזמן, ממש כאן למטה ▼ (התגובות מפורסמות רק לאחר אישורן)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: