||איך עובדים עם מקדחה חשמלית, בצורה נכונה ובטוחה

איך עובדים עם מקדחה חשמלית, בצורה נכונה ובטוחה

מקדחה חשמלית היא אחד הכלים החשמליים הכי שימושיים הנמצאים בבית. משמשת לקידוח חורים בכל מיני חומרים, לרבות עץ, פלסטיק, ברזל, גבס, בלוקים, בטון ועוד. כדי שנוכל להפיק את מירב התועלת מהשימוש במקדחה, רצוי שנכיר אותה מבחינת הפעלה חשמלית. יכולה גם לשמש כמברגה חשמלית – קצת פחות נוחה לעבודה ממברגה נטענת (בגלל משקל המקדחה), אבל עם הרבה הרבה יותר כח שלא נגמר (כל עוד יש חשמל בשקע שבקיר… 🙂 ).

הסרטון לעיל מדגים כיצד עובדים עם מקדחה חשמלית. בהמשך יש עוד כמה תמונות תקריב שמדגישות חלק מהדברים שהודגמו בסרטון ועוד כמה שלא – אז אל תפספסו אותן.

חשוב מאוד – קיימים בשוק דגמים רבים של מקדחות, מיצרנים שונים ומתקופות שונות (המקדחה שבסרטון ובתמונות היא משנת 1995 בערך), כך שייתכנו שינויים במיקומי הבוררים, המנופים ויתר הכפתורים המפעילים את המקדחה, וגם בצורתם ואופן פעולתם (למשל בורר מצבי העבודה יכול להיות בורר בצורת כפתור סיבובי ולא מנוף). מה שכן, בכל דגמי המקדחות הדק ההפעלה וכפתור הנעילה שלו ממוקמים באותו מקום בדיוק, וצורתם זהה. כמו כן, הציורים (אייקונים) של מצבי העבודה של המקדחה, הם תמיד ציור של מקדח למצב עבודה רגיל, וציור של פטיש למצב עבודה רוטט.

שתי התמונות הבאות מציגות את בורר מצב העבודה של המקדחה. המקדחה יכולה לעבוד במצב רגיל – המיועד לקידוח חורים בחומרים כדוגמת עץ, פלסטיק, ברזל וכד’, ובמצב עבודה רוטט – המיועד לקידוח חורים בבלוקים ובטון (וגם דורש עבודה עם מקדח שונה מהמקדח של מצב העבודה הרגיל). בעזרת בורר זה ניתן לקבוע מה יהיה מצב העבודה של המקדחה. צפו בסרטון והקשיבו לקולות השונים בתכלית שהמקדחה משמיעה בכל מצב עבודה.

בורר מצב עבודה של המקדחה – מאפשר לבחור בין מצב עבודה רגיל למצב עבודה רוטט. כאן מוצג מצב עבודה רגיל

 

בורר מצב עבודה של המקדחה – מאפשר לבחור בין מצב עבודה רגיל למצב עבודה רוטט. כאן מוצג מצב עבודה רוטט

שתי התמונות הבאות מציגות את בורר כיוון הסיבוב של המקדחה. המקדחה יכולה להסתובב ימינה או שמאלה. ברוב המקרים שאנו קודחים חורים המקדחה תסתובב ימינה. אם היא תסתובב שמאלה, המקדח פשוט לא יצליח לקדוח את החור, כי הוא מיועד לסיבוב ימינה של המקדחה. מתי אנו כן משתמשים בסיבוב שמאלה? מקרה אחד יכול להיות כאשר המקדחה “נתפסה” לנו בתוך החור תוך כדי קדיחתו. זה קורה בעיקר בקידוח בחומרים כמו פלסטיק או עץ שמייצרים שבב קידוח מסתלסל. סיבוב המקדחה שמאלה מאפשר לנו להוציאה החוצה מהחור ביתר קלות. מקרה שני הוא כאשר אנו משתמשים במקדחה כמברגה, ואנו רוצים לפתוח (לשחרר) בורג.

בורר כיוון הסיבוב של המקדחה – מאפשר לבחור אם המקדחה תסתובב ימינה או שמאלה. כאן היא תסתובב ימינה

 

בורר כיוון הסיבוב של המקדחה – מאפשר לבחור אם המקדחה תסתובב ימינה או שמאלה. כאן היא תסתובב שמאלה

זהו כפתור כיוון המהירות המירבית של המקדחה. כזכור, מדובר בהדק אלקטרוני המזהה את עוצמת הלחיצה על הדק ההפעלה. ככל שהדק ההפעלה לחוץ חזק יותר, המקדחה תסתובב מהר יותר. כפתור זה משמש כמגביל מהירות. ככל שהוא מסובב ימינה יותר, כך המהירות המירבית של המקדחה, בלחיצה על הדק ההפעלה עד הסוף, תהיה גבוהה יותר, ולהיפך. המלצה שלי- השאירו את הכפתור מסובב ימינה עד הסוף, כדי שתוכלו לעשות שימוש במקדחה במהירות המירבית שלה.

כפתור כיוון המהירות המירבית של הדק ההפעלה של המקדחה - ככל שמסובבים אותו ימינה יותר, כך המקדחה תסתובב מהר יותר בלחיצה על הדק ההפעלה עד הסוף

כפתור כיוון המהירות המירבית של הדק ההפעלה של המקדחה – ככל שמסובבים אותו ימינה יותר, כך המקדחה תסתובב מהר יותר בלחיצה על הדק ההפעלה עד הסוף

כפתור נעילת הדק ההפעלה של המקדחה. מאפשר להפעיל את המקדחה ללא לחיצה על הדק ההפעלה. משמש בעיקר כאשר אנו משתמשים במקדחה כשהיא מעוגנת להתקן עזר כגון שולחן, מלחציים או מותקנת על מקדחת עמוד. מצב זה מאפשר לנו להשתמש בשתי הידיים כדי להחזיק משהו כנגד המקדחה. כדי להפעיל כפתור זה, אנו צריכים ללחוץ על הדק ההפעלה של המקדחה עד הסוף (ואז היא פועלת במהירותה המירבית), ואז אנו לוחצים על כפתור הנעילה ומשחררים את הדק ההפעלה. הדק ההפעלה יישאר לחוץ. כדי לשחרר את המקדחה ממצב זה, יש ללחוץ על הדק ההפעלה, שיגרום לשחרור כפתור הנעילה (הוא “יקפוץ” החוצה חזרה למצבו הלא פעיל). אם אתם עושים במקדחה שימושים רגילים של קידוח חורים- מומלץ מאוד שלא להשתמש בנעילת הדק ההפעלה, כי אם מסיבה כלשהיא תאבדו אחיזה במקדחה, היא תמשיך להסתובב במהירות מאוד גבוהה ללא יכולת שליטה שלכם, וזהו מצב מאוד מסוכן!!!

כפתור נעילת הדק ההפעלה של המקדחה – מאפשר להשאיר את המקחה במצב פעולה ללא לחיצה על הדק ההפעלה

ואל תשכחו לשים אטמי אוזניים. הם יכולים להיות בצורת “אוזניות” המולבשות על האוזניים (כמו אוזניות סטריאו גדולות של פעם), או אטמי אוזניים מחומר גמיש ונושם, המוכנסות ישירות לתוך האוזניים. בתנאי שדה ניתן לקחת קצת נייר טואלט עדין או טישו, למולל אותו מעט באצבעות ולתחוב אותו פנימה לאוזניים. רק השתדלו לא לתחוב עמוק מדי, כדי שתוכלו להוציא אותו…

לאלו מכם שרוצים להגן על עצמם עד הסוף, ניתן להרכיב משקפי מגן שקופים בעת השימוש במקדחה, אם כי עם רוב החומרים שבהם קודחים במסגרת עבודה ביתית אין סכנה שמשהו יקפוץ לעין כתוצאה מהקידוח (כי במהלך הקידוח, למשל חור בקיר בלוקים או בטון, החומר נכתש והופך לגרגרים או אבקה).

2018-08-22T02:06:49+00:0016/9/11|כלי עבודה|15 Comments

15 Comments

 1. גלעד 21/03/2015 at 22:05 - Reply

  אין לי אפשרות לזוז, המקום חייב לביות מדויק, באיזה סוג מקדח צריך להשתמש בכדי לעבור את הברזל?

  • אלדד 22/03/2015 at 01:28 - Reply

   גלעד,
   אתה צריך לקדוח את הברזל עם מקדח שמיועד לברזל, אבל במקרה של קידוח בבטון אתה לא יכול לעשות זאת. אתה חייב לזוז עם הקידוח למיקום אחר.

   אלדד 🙂

 2. גלעד 21/03/2015 at 19:52 - Reply

  אני רוצה להכניס דיבל לעמוד בטון, מה עושים כאשר קודחים בעמוד בטון ונתקלים בברזל?

  • אלדד 21/03/2015 at 21:03 - Reply

   גלעד,
   זזים 2 ס”מ באלכסון.

   אלדד 🙂

 3. מיכל 13/03/2015 at 13:35 - Reply

  אהלן,
  תודה רבה! מוסבר בצורה בהירה וטובה.
  שאלה לי, במקדחה חדשה של בוש, איך מחליפים ראש בורג? כתוב שאין צורך במפתח ושצריך ללחוץ על הלחצן של ‘פרס’ ולמשוך אבל זה לא עובד לי… יש פרט כלשהו שפספסתי?
  תודה רבה רבה!

  • אלדד 13/03/2015 at 23:28 - Reply

   מיכל,
   לא הבנתי מה זה ראש בורג. את הפוטר של המקדחה (הראש המסתובב)?

   אלדד 🙂

 4. משה 02/04/2014 at 13:11 - Reply

  קצת מסוכן ההדגמה עם הקידוח מול היד

  • אלדד 03/04/2014 at 09:11 - Reply

   משה,
   מה בדיוק מסוכן בזה?

   אלדד 🙂

 5. דינה 10/12/2012 at 11:59 - Reply

  טוב, אז אני מאלה שלא יודעים ובכל זאת רוצה לדעת. יש לי כמה שאלות: 1. איך מחליפים מקדח. אני יודעת שצריך לסובב את מה שמקיף את המקדח אבל זה לא מסתובב. 2. אני רוצה לקדוח בבטון ויש לי ערכת מקדחים בסיסית. נכון שהמקדח שקודח בבטון הוא זה הכסוף שיש עליו פס אדום? 3. איך לבחור דיבל ובורג? 4. איך לבחור מברג? 5. איך אדע אם המקדחה שלי היא גם מברגה? תודה (ו… תוריד את החיוך מהפנים. טוב, תשאיר: הצחוק יפה לבריאות).

  • אלדד שמח 14/12/2012 at 15:33 - Reply

   היי דינה,
   1. החלפת מקדח מתבצעת בדיוק כמו שאמרת- צמוד למקדחה יש מפתח בצורת T עם זר שיניים ופין בולט בקצה הקצר שלו. את הפין מכניסים לתוך אחד משלושת החורים הקיימים על ראש המקדחה (“פוטר”) ומסובבים שמאלה עד לפתיחה של השפתיים המחזיקות את המקדח. מוציאים את המקדח המוחלף, מכניסים את המקדח החדש ומסובבים ימינה בחזרה להידוק השפתיים.
   2. למקדח בטון יש בליטה שחוצה את שפת המקדח לכל רוחבו ובולטת מעט גם לצדדים. נקרא גם מקדח “וידיה”.
   3. איך לבחור דיבל ובורג? תלוי לאיזו מטרה.
   4. איך לבחור מברג? שוב, תלוי לאיזו מטרה (קטן, גדול, שטוח, פיליפס ועוד). בגדול, הייתי בוחר מברג מקצועי שיחזיק שנים ולא יישחק לאחר מספר הברגות.
   5. בעקרון כל מקדחה שמסתובבת ימינה ושמאלה יכולה לשמש גם כמברגה. אם יש לה ווסת מהירות זה יכול לעזור מאוד.

   אלדד 🙂

   • הדיוטה 27/09/2014 at 13:47 - Reply

    שלום אלדד, ההסברים המפורטים למעלה וההסבר הנוסף לדינה עזר לי מאוד. רוב תודות!

    • אלדד 27/09/2014 at 19:18 - Reply

     מעולה!
     שמח שיכולתי לעזור ותודה על הפרגון.

     אלדד 🙂

 6. אלי כהן 15/01/2012 at 01:29 - Reply

  חזק אני עובד שיפוצים וכיף לקרוא את זה מוסבר כך

 7. יובל 17/09/2011 at 02:30 - Reply

  אהבתי מאוד את ההסברים באתר וגם את הסרטונים ביוטיוב. סוף סוף מישהו מסביר בצורה ברורה ומעניינת גם את הדברים הבסיסיים שלא כולם יודעים.

  • Eldad 17/09/2011 at 09:30 - Reply

   שלום יובל,
   תודה!
   יהיו עוד תכנים איכותיים ושימושיים.
   אני מזמין אותך לשתף אחרים ולהצטרף למועדון החברים שלי (בעמוד “צור קשר” באתר).

   שבת שלום,
   אלדד 🙂

הממ... אם בא לך להגיב, זה המקום והזמן, ממש כאן למטה ▼ (התגובות מפורסמות רק לאחר אישורן)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: