||איך להתקין מנעול אלקטרומגנט לדלת כניסה, בקלות ובפשטות ולמנוע כניסת אנשים לא רצויים

איך להתקין מנעול אלקטרומגנט לדלת כניסה, בקלות ובפשטות ולמנוע כניסת אנשים לא רצויים

אתם רוצים למנוע כניסת בלתי מורשים דרך דלת מסוימת? שתהיה לכם שליטה מי נכנס ומי לא, ובכמה אופנים שונים? ואתם רוצים לעשות זאת בסטייל? מנעול אלקטרומגנט הוא פתרון מושלם – אלגנטי ופשוט ליישום. בחיבור יחד עם קודן, הוא מאפשר שליטה מי נכנס ומי לא, ע”י מתן סיסמא ו/או כרטיס קירבה (“צ’יפ” או Tag) למורשי הכניסה.

מנעול האלקטרומגנט הוא התקן מאוד פשוט שבסה”כ מצמיד בחוזקה את הדלת למשקוף, ע”י הזרמת זרם חשמלי דרכו. כאשר הדלת סגורה (לא נעולה) והוא מופעל – לא ניתן לפתוח את הדלת, אלא ע”י ניתוק האלקטרומגנט מהמתח המפעיל אותו (מבפנים – ע”י לחיצה על לחצן פשוט). יתרונו הגדול הוא בכח העצום שהוא מפעיל בהצמדה (עד 600 ק”ג!) ובצריכת הזרם הנמוכה שלו. מאחר והאלקטרומגנט צורך זרם (חשמל) כל זמן שהדלת סגורה והוא מופעל (שזה כמעט 24 שעות ביממה, למעט כמה שניות בכל כניסה או יציאה), הרי שנרצה שצריכת הזרם שלו תהיה נמוכה ככל האפשר, אחרת נקבל חשבון חשמל גבוה. השילוב עם הקודן מאפשר לנו שליטה מתוחכמת במנעול האלקטרומגנט, כי אז הוא מקבל את הפקודות שלו מהקודן ולא מסתם מפסק פשוט, ואז אנו יכולים לשלב כמה אפשרויות כניסה, לרבות ע”י הקשת סיסמא או הצמדת כרטיס קירבה לפנל הקודן. כרטיס הקירבה מאפשר לנו לתת כניסה לאנשים מסוימים מאוד, שאינם יודעים את הסיסמא, אלא מחזיקים ברשותם מפתח פיזי, שהוא בעצם חתיכת פלסטיק בצורת עיגול בקוטר 2 ס”מ. יתרון כרטיס הקירבה הוא, שבכל שלב אנו יכולים למחוק אותו מזכרון הקודן, גם אם הוא לא נמצא ברשותינו (נגנב, אבד וכד’), ובכך לנטרל את כניסת אותם אנשים שהכרטיס ניתן להם.

אז תכל’ס, איך עושים את זה:

ראשית אנו צריכים לקנות את שני החלקים העיקריים: מנעול אלקטרומגנט וקודן. את הראשון ניתן לקנות אצל ספקים/יבואנים כאן בארץ. המחירים נעים בסביבות כמה מאות שקלים למנעול, כתלות בעיקר בכח ההצמדה שלו. לדלת סטנדרטית מספיק בהחלט לקנות מנעול אלקטרומגנט עם כח הצמדה של 300 ק”ג, ואפשר אף של 150 ק”ג. מומלץ לא פחות מכך.

את הקודן אנו יכולים לקנות כאן בארץ, במחירים המתחילים בכ- 200 ש”ח לקודן הכי פשוט (סיסמא בלבד ללא כרטיס קירבה) ועד למחירים של אלפי ש”ח לקודן עם מצלמה. אם נרכוש את הקודן בחו”ל (למשל ב-eBay באינטרנט), נוכל לרכוש קודן מתקדם למדי (סיסמא, כרטיס קירבה ו-10 כרטיסים כלולים) במחיר מצחיק של כ-40 ש”ח. החסרון הוא שנצטרך לחכות כמה שבועות להגעת הפריט בדואר.

דבר ראשון שאנו צריכים לעשות, זה לחבר את המנעול לדלת. המנעול מורכב משתי יחידות עיקריות: האלקטרומגנט ולוחית (פלטה) מברזל שהוא נצמד אליה. את האלקטרומגנט נעגן למשקוף, או לקיר, או לאיזה שהוא גוף נייח אליו הדלת נצמדת כשהיא נסגרת, ואת לוחית הברזל נרכיב על הדלת עצמה. המנעול מגיע עם כל מיני זויות ברזל או אלומיניום, האמורות להקל עלינו לחבר את האלקטרומגנט ואת לוחית הברזל למקומם בכל מיני זויות ולכל מיני דלתות (דלתות רגילות, דלתות הזזה וכד’). חשוב מאוד להקפיד שבעת סגירת הדלת האלקטרומגנט ולוחית הברזל מיושרים היטב אחד מול השני ויש ביניהם שטח מגע גדול ככל שניתן, שהוא בעצם שטח הלוחית. ככל ששטח המגע בין האלקטרומגנט ולוחית הברזל גדול יותר, כך כח ההצמדה רב יותר וקשה יותר לפתוח את הדלת. יתרה מכך, אם הם אינם מיושרים היטב אחד מול השני, בהחלט יכול להיווצר מצב שהאלקטרומגנט בכלל לא יצליח להצמיד אליו את לוחית הברזל. אפשר לעגן אותם ע”י ברגי עץ/פח מסיביים, או ע”י ברגי ג’מבו (עוגן פיליפס), הכל בהתאם למיקום העגינה.

שנית, אנו צריכים לדאוג להזנת מתח לאלקטרומגנט ולקודן. הם ניזונים ממתח ישר של 12V ואותו נקבל ע”י ספק כח שניתן לקנות בכל חנות חשמל או חומרי בנין. ככל שהאלקטרומגנט חזק יותר, צריכת הזרם שלו גבוהה יותר. עם זאת, לשימוש שלנו כל ספק כח של 1A ויותר יספיק. רצוי להשקיע עוד כמה שקלים ולקנות ספק כח מיוצב עם הערכים האלה (מתח 12V וזרם 1A). הוא מספק מתח קבוע של 12V כמעט ללא תלות בעומס הנדרש ממנו (אלקטרומגנט קטן או גדול). כמובן שאנו נצטרך לחבר אותו לשקע חשמל הקרוב לדלת, אם קיים, או להעביר קו חשמל מנקודת חשמל הכי קרובה (שקע קרוב, מפסק, או נקודת מאור). רצוי מאוד להתייעץ עם חשמלאי מקצועי לפני שעושים משהו בענין הזנת החשמל.

כאשר מחברים מנעול אלקטרומגנט עם קודן, הקודן הוא השולט במנעול האלקטרומגנט, ולכן נחבר את הזנת המתח לקודן, אותו נתקין בצד החיצוני של הדלת (בחוץ), וממנו נעביר חוטי הזנת מתח למנעול האלקטרומגנט בתוך הבית (בפנים).

לקודן מצורף תרשים סכימטי של החיבורים הקיימים בו. חשוב מאוד לחבר היטב את החיבורים האלו, אחרת הקודן לא יתפקד כשורה (ובמקרים קיצוניים אף יינזק). זה די פשוט, אבל דורש תשומת לב. בד”כ יהיו בו את החיבורים הבאים:

 • מתח – שני חיבורים אליהם מחברים את הפלוס (+) של מתח ההזנה של ה-12V ואת המינוס (-) שלו. זה בעצם מה שנותן חיים לקודן ולכל המערכת.
 • אלקטרומגנט – שני חיבורים אליהם מחברים את מנעול האלקטרומגנט (פלוס ומינוס) והם האחראים להזנת המתח לאלקטרומגנט ולפתיחתו ע”י הקודן. בד”כ המינוס של הזנת המתח ושל האלקטרומגנט יהיו חיבור משותף.
 • מפסק – שני חיבורים אליהם מתחבר מפסק פשוט (נקרא גם מיקרוסוויץ’) המאפשר פתיחת הדלת מבפנים (כמובן ללא צורך בסיסמא או הצמדת כרטיס קירבה, כי הקודן הוא בצד השני של הדלת, ואין גישה אליו…).
 • פעמון – שני חיבורים אליהם ניתן לחבר פעמון, שישמיע צלצול בכל פעם שיילחץ כפתור הפעמון בקודן (ע”י אורחים מבחוץ).

הקודן ניתן לתיכנות מתקדם מאוד ובכך לשלוט, בין היתר, על הדברים הבאים:

 • שיטת העבודה של הקודן – האם הדלת תיפתח מבחוץ ע”י סיסמא בלבד, כרטיס קירבה בלבד, או שילוב של שניהם.
 • השהיית פתיחה – לאחר שהקודן פתח את הדלת, כמה זמן יעבור עד שהקודן יחבר שוב את האלקטרומגנט (ובעצם הדלת תינעל שוב לאחר שנסגרה). זמן זה הוא בד”כ כמה שניות.
 • שינוי סיסמת הכניסה – שינוי הסיסמא המוקשת ע”י האורחים הרצויים וגם שינוי סיסמת המנהל (שאחראי על שינוי כל פונקציות הקודן).
 • שיוך כרטיסי קירבה – הוספת כרטיס קירבה לזכרון הקודן, מחיקת כרטיס קירבה מזכרון הקודן, מחיקת כל כרטיסי הקירבה ועוד.

לאחר שהקודן תוכנת, המערכת מוכנה לשימוש, וניתנת לפתיחה מבחוץ ע”י סיסמא או כרטיס קירבה ומבפנים ע”י מפסק.

ניתן להוסיף למערכת עוד שני אלמנטים חשובים, אם כי לא הכרחיים:

 • מערכת אל-פסק למקרה של הפסקת חשמל. מאחר והאלקטרומגנט ניזון ממתח חשמלי, ועובד רק כאשר יש חשמל, הרי שבהפסקת חשמל הדלת בעצם תהיה לא נעולה (סגורה, אבל אין מה שמונע את פתיחתה מבחוץ או מבפנים). אם מקרה של הפסקת חשמל הוא לא קריטי, ניתן לוותר על מערכת אל-פסק. לעומת זאת, אם אנו רוצים שגם במקרה של הפסקת חשמל המערכת תמשיך לתפקד כרגיל (לפחות שעה-שעתיים עד לחזרת החשמל), רצוי להתקין מערכת אל-פסק, שמטרתה להמשיך לספק חשמל בצורה רציפה במקרה של הפסקת חשמל. מערכת כזו בד”כ מותקנת כתוספת למחשב ביתי שאנו רוצים שימשיך לעבוד גם במקרה של הפסקת חשמל. חיבור מערכת אל-פסק הוא פשוט ביותר: במקום לחבר את ספק הכח ישירות לשקע החשמל, אנו נחבר אותו למוצא האל-פסק, ואת האל-פסק נחבר לחשמל. כך נקבל תיפקוד רציף של מנגנון מנעול האלקטרומגנט גם במקרה של הפסקת חשמל (למשך כשעתיים עד שלוש לערך).
 • פעמון התראה. מטרתו היא פשוטה מאוד – לתת התראה על כך שהדלת פתוחה, אם זה כאשר מישהו נכנס או יוצא, ואם זה כאשר מישהו שכח לסגור את הדלת (בדלתות שאינן נסגרות מעצמן). חיבור פעמון כזה מתבצע ע”י חיבור פעמון חשמלי כלשהוא לחשמל (רצוי שגם הוא יעבוד על מתח הזנה של 12V), דרך מפסק מגע פשוט הפוך (מיקרוסוויץ’ NC). מפסקי מגע באים בשתי תצורות עיקריות: NO ו-NO. NO הוא ראשי תיבות של Normally Open. המשמעות היא שמגעי המפסק מנותקים במצב מנוחה/נייטרלי שלו. ע”י לחיצה על המפסק אנו מחברים את שני המגעים שלו וסוגרים מעגל (שמפעיל משהו). מפסק הדלת הנמצא בתוך הבית הוא מסוג NO. לעומת זאת, NC הוא ראשי התיבות של Normally Close והמשמעות היא שמגעי המפסק מחוברים במצב מנוחה/נייטרלי שלו. ע”י לחיצה על המפסק אנו מנתקים את מגעי המפסק ופותחים מעגל (שמפסיק משהו).

מכיון שאנו רוצים שהפעמון יופעל רק כאשר הדלת פתוחה, אנו נשתמש במפסק מסוג NC, ונרכיב אותו כך שהוא נלחץ רק כאשר הדלת סגורה היטב. ואז נקבל את אופן הפעולה הבא: כאשר הדלת סגורה, המפסק לחוץ ומגעי המפסק מנותקים (מעגל חשמלי פתוח וכלום לא קורה). כאשר הדלת פתוחה, המפסק אינו לחוץ ומגעי המפסק מחוברים (מעגל חשמלי סגור וקורה משהו) ומפעיל את פעמון ההתראה.

10 Comments

 1. Ronen Simhon 02/08/2017 at 17:28 - Reply

  אצלנו התקינו את האלקטרו מגנט מתחת למשקוף בצורה עומדת. על פניו לי זה נראה מסוכן ואולי אפילו לא תיקני. יש דרך להתקין על דלת פלדה חסינת אש שנפתחת כלפי חוץ אלקטו מגנט כך של יבלוט ויסכן אנשים גבוהים. בסרטון שלך הוא הותקן מעבר למשקוף כך שהוא לא בולט אבל זו דלת שנפתחת כלפי פנים. יש לך הצעה בשבילנו?

  • אלדד 02/08/2017 at 17:56 - Reply

   רונן,
   בד”כ מתקינים את האלקטרומגנט כך שהוא “שוכב” (צלע האורך של המלבן אופקית). מוזר לי מאוד שהתקינו אותו בניצב. כל אלקטרומגנט כזה מגיע עם 2-3 זרועות ומתאמים שמאפשרים התקנה שלו על כל דלת שאפשר להעלות על הדמיון (וגם מתלווה לו שרטוט סכמטי המסביר איך בדיוק להתקין ובאיזה מתאם להשתמש).
   כך שאתה יכול להעיף מבט בשרטוט ולהתקין אותו מחדש.

   אלדד 🙂

 2. תמיר 26/09/2016 at 12:37 - Reply

  ההסבר נראה מפורט ומושקע. הוספת צילומים של אופן החיבור יעשה פלאים. תודה על ההשקעה

  • אלדד 26/09/2016 at 14:00 - Reply

   תמיר,
   תודה על המחמאות 🙂
   הסרטון צולם קצת אחרת ולכן לא נוספו צילומים יותר מפורטים.

   אלדד 🙂

 3. חיים 31/05/2016 at 15:27 - Reply

  חבל שאין הסבר איך מחברים את החוטים

  • אלדד 31/05/2016 at 16:25 - Reply

   חיים,
   אכן אין הסבר, מהסיבה הפשוטה שהסרטון צולם לאחר שהכל כבר חובר.

   אלדד 🙂

 4. avi ve gad 01/02/2016 at 00:23 - Reply

  גדול… זה נראה כאילו מתקין המוצרים מתלהב כאילו פעם ראשונה ביצע את ההתקנה

  בנוסף, מבלי לפגוע כמובן… כל החיבורים כולל הכל היו חובבניים

  אסביר

  1. הקודן מפלסטיק פשוט, לחיצה עם האצבע הקודן מתפרק וכל אהבל יוכל לפתוח את הדלת
  2. לחצן היציאה אמור להגיע שקוע ולא חציו ללא תמיכה אחורנית
  3. הריסיבר של השלט רחוק נמצא קרוב לכפתור פתיחה, לא אסתטי, לא יפה ובוודאי שאמור להיות קצת אבל קצת מוסלק
  4. מזה הזמזם המוצר הזה שברגע שהדלת נפתחת יש רעש והמולה – יש דבר כזה שנקרא “דלת מוטרדת” מה הסיפור לעשות אחד נורמאלי ולא קישקוש משנות ה40?
  5. מי לעזאזל שם היום ספק כוח המכונה “יופיאס” עבור 12 וולט? העלות יקרה, מתאים בדיוק לחצי שעה ופחות

  בקיצור חבל על הזמן, הנושא חמוד, נחמד, המתקין מאוד חביב עם הרבה רצון טוב לעזור אבל… מה לעשות זה חובבני

  שיהיה יום טוב

  • אלדד 01/02/2016 at 04:35 - Reply

   אבי וגד,
   תודה על ההארות 🙂
   הן כולן נכונות. אבל מה, שכחתם דבר אחד קטן, והכי חשוב – המטרה של הקודן הזה לאפשר לאשה מבוגרת שנמצאת כל הזמן בבית ולא יכולה לרדת מדרגות, לפתוח את הדלת בלי לזוז ממקומה. הפתרון אולי לא יפה (הכל בעיניי המתבונן), לא מוסלק, מרעיש משנות ה-40 וכל מה שתגידו, אבל – עובד! ומשיג את מטרתו בהצלחה רבה מאוד!
   אגב, המתקין (החביב עם הרבה רצון טוב לעזור 🙂 ) אכן מתלהב 🙂

   אלדד 🙂

 5. Moshe Mintzberg 25/01/2015 at 17:38 - Reply

  ד"ר פיקס הנכבד, הראית מה עשית ומה התקנת וזה יפה מאד, אבל לא הראית באמת איך עשית את ההתקנה כלומר איך מחברים את החוטים וכו'. מקווה שיש המשך לסרטון….. תודה

  • אלדד 26/01/2015 at 08:19 - Reply

   משה,
   אין המשך לסרטון.
   חיבור החוטים הוא פשוט למדי – לתרמוסטט יש 4 מגעים, לשניים מחברים את גוף החימום ולשניים האחרים מחברים את החוטים המגיעים מהמפסק של הדוד.
   אתה יכול לשאול בחנות בה אתה קונה את הפלאנץ’, וגם להיעזר בסרטון נוסף באתר שמסביר איך לחבר תקע לכבל חשמל.

   אלדד 🙂

הממ... אם בא לך להגיב, זה המקום והזמן, ממש כאן למטה ▼ (התגובות מפורסמות רק לאחר אישורן)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: