||איך להדביר מקקים וחרקים בבית ומחוצה לו, בקלות וביעילות

איך להדביר מקקים וחרקים בבית ומחוצה לו, בקלות וביעילות

קיץ זו תקופה נפלאה בשנה, ללא ספק- שמש, ים, חופש, כיף. אבל, עם בוא החום מגיעים, שלא לומר יוצאים ממחילותיהם, כל מיני אורחים מאוד לא רצויים. כן, כן, אני מדבר על מקקים, חרקים, נמלים ועוד כל מיני מעופפים למיניהם. זה נכון כמעט לכל דירה בכל מקום, על אחת כמה וכמה דירות קרקע, או כאלו הקרובות לקרקע. בהן זו ממש מכה. אז יש לי שתי בשורות בענין:

הבשורה המשמחת היא- יש פתרון! הבשורה היותר משמחת היא- זה ממש קל ופשוט לביצוע. או קיי, מה עושים? אז ככה:

ראשית אנו צריכים לדאוג שיהיה ברשותינו מרסס. זה יכול להיות מרסס של 5 ליטר כמו בסרטון, מרסס של 2 ליטר עם ידית אחיזה שנראה קצת שונה, או אפילו מרסס ידני כמו בקבוק פלסטיק של תרסיס לניקוי חלונות (אם כי הוא יהיה מאוד לא נוח לעבודה). ואז מגיע החלק הטיפה יותר מאתגר- רכישת חומר ההדברה. חומרי הדברה מקצועיים, כאלו שבאמת עובדים, נמכרים רק לאנשים עם רשיון מדביר. אם ניגש לחנות ונרצה לקנות חומר הדברה מקצועי (לא K משהו בתרסיס לחץ…)- נקבל סירוב מנומס. ולכן אנו צריכים לגשת לחנות המוכרת חומרי הדברה (יש כאלו בכל מיני מושבים וכפרים) ולבקש מהם את חומר ההדברה הכי חזק שיש להם, שעדיין ניתן למכור אותו לאנשים שאין להם רשיון מדביר. ויש חומרים כאלה. אנו נקבל חומר הדברה שהוא יעיל מאוד, הרבה יותר מכל תרסיסי הלחץ שמוכרים בחנויות או בסופר, מה שיגדיל מאוד את יעילות פעולת ההדברה שלנו. כמובן, לא לשכוח לשאול את המוכר איך וכמה לדלל את החומר, שיכול להיות אבקה או תחליב (נוזל), דהיינו כמה מים להוסיף לו. אגב, עלות חומר ההדברה היא כמה עשרות שקלים, תלוי בסוגו וכמותו.

כמה דגשים חשובים:

 • חשוב להקפיד על המינונים אותם ממליץ המוכר בחנות. הם לא תורה מסיני, אבל קוים מנחים חשובים.
 • תלוי בסוג החומר אותו אנו קונים, בהחלט ניתן לרסס גם בתוך הבית, חובה להתייעץ עם המוכר בחנות.
 • חשוב מאוד לרסס בזויות של חיבורי קירות וליד הפנלים, בין אם בתוך הבית או מחוצה לו.
 • אם מרססים בתוך הבית- בשום פנים ואופן לא לרסס בתוך ארונות, בטח ובטח שלא במקומות בהם יש אוכל!!! רק על קירות ופנלים, מאחורי ארונות, שולחנות, מקרר, תנור וכד’. בקיצור- בכל הפינות הנסתרות.
 • במקרה שמרססים בבית שיש בו ילדים קטנים, בפרט כאלו שזוחלים על הריצפה ואוכלים ממנה- יש לנקוט באמצעי זהירות מחמירים!!! החומר הוא רעיל!!!
 • כדי שהריסוס יהיה אפקטיבי לאורך זמן, אסור שהוא יישטף (לא בגשם ולא בספונג’ה) בשעות ואף בימים הקרובים שלאחר הריסוס. אז לתכנן את מועד הריסוס בהתאם.
 • לעתים לריסוס יש ריח מוזר. אל דאגה, הריח אינו מזיק למי שנושם אותו (אלא אם כן את/ה מקק… 🙂 ) ובד”כ הוא נעלם תוך מס’ דקות או שעות. למהדרין שבינינו- ניתן לצאת מהבית למשך כמה שעות לאחר הריסוס ולאוורר את הבית כשחוזרים.
 • באותו אופן ניתן לרסס גם בגינה- נגד עשבים שוטים, כנימות וכד’. הריסוס יהיה על עלי העצים והצמחים מהם נרצה להיפטר או עליהם להגן, תלוי במטרת הריסוס. כאן אין לנו בעיה של ריח, אבל חשוב מאוד שהריסוס לא יישטף בגשם בימים הקרובים שלאחריו.
 • הריסוס יעיל לתקופה של חצי שנה עד שנה, תלוי בסוג החומר ועוצמתו. דהיינו, אנו צריכים להיערך להדברה חצי שנתית.

אז, יאללה למלאכה.

2018-08-21T20:52:45+00:0024/8/14|כללי|8 Comments

8 Comments

 1. Nahum 13/08/2016 at 10:11 - Reply

  תודה רבה על המידע – מאוד קשה למצוא מידע אמין בנושא הדברה ברשת, מפני שתוכן מקודם מופיע ברוב החיפושים.
  האם תוכל לומר את שם החומר שהשתמשת בו בסירטון? לחנויות שניתן להשיג אותו.

  רוב תודות,
  נחום

  • אלדד 13/08/2016 at 10:16 - Reply

   נחום,
   אני לא זוכר במדויק, אבל זה היה משהו עם “חפזול” שם החברה או המוצר. אתה יכול להשיג כזה ברשת הגרעין או חנויות אספקה טכנית. אני אישית קניתי את החומר בכלבו טכני הגר בכפר ידידיה.

   אלדד 🙂

 2. אייל 12/10/2015 at 19:52 - Reply

  אלדד, רציתי להודות על הזמינות המיידית לשאלה המקצועית, על הנכונות לעזור בייעוץ דרך האתר/ מייל ואפילו על הצלחת הטיפול לאחר שביצעתי את המלצתך
  כן יירבו בישראל אנשים כמוך
  זה לא מובן מאיליו היום
  תודה
  אייל

  • אלדד 12/10/2015 at 19:59 - Reply

   אייל,
   שמחתי לעזור 🙂
   תודה על המחמאות והפרגון, ועל שהקדשת כמה דקות מזמנך כדי לשתף את יתר הגולשים. גם זה לא מובן מאליו.

   תודה,
   אלדד 🙂

 3. מיטב הדברות 23/05/2015 at 20:27 - Reply

  כאיש מקצוע מתחום ההדברה ,וכמדביר מוסמך ,אני רוצה לציין כמה דגשים.
  אמנם ישנם חנויות שמוכרות חומרי הדברה חקלאיים לציבור הרחב, אבל חובה לקרוא את כל ההוראות הכתובות על תוית האריזה,הוראות אלו לא נכתבות סתם,אלו הוראות שאותם מחוייב לכתוב יצרן חומר ההדברה מכוח החוק,כלומר מי שעובר על הוראות אלו בעצם עובר על החוק.

  הדבר החשוב ביותר שאליו צריכים לשים לב הוא היכן מותר ליישם את החומר, במידה ועל התוית כתוב שבחומר הזה מותר להשתמש רק עבור ייעוד חקלאי ,אסור בשום פנים לרסס איתו בתוך הבית,אין דין ריסוס בשטח חקלאי כדין ריסוס בשטח מגורים ביתי.

  דבר שני ,מכיון שמדובר בחומרי הדברה ,למען בטיחותינו חובה להשתמש באביזרי מגן כגון מסכה שתסנן עבורינו את האויר שאנחנו נושמים בזמן ביצוע הריסוס.

  • אלדד 24/05/2015 at 18:30 - Reply

   תודה על ההסברים והדגשים.

   תודה,
   אלדד 🙂

 4. Tammi Beit Or Zeevi 02/05/2015 at 06:52 - Reply

  קניתי מרסס כזה, אבל אני לא מצליחה להפעיל אותו.
  http://www.agroterra.co.uk/web-pd/garden-sprayer-pump-sprayer-2l-a-3039725/3039725

  • אלדד 03/05/2015 at 13:50 - Reply

   תמי,
   בעזרת המנוף האנכי את דוחסת אויר לתוך המרסס, בלחיצה על המנוף הקטנטן שבקצה העליון של הידית את משחררת את החומר, שיוצא דרך הצינורית (דיזה) בקידמת המרסס.

   אלדד 🙂

הממ... אם בא לך להגיב, זה המקום והזמן, ממש כאן למטה ▼ (התגובות מפורסמות רק לאחר אישורן)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: