||איך להחליף זכוכית בדלת עץ, בצורה בטיחותית וקלה

איך להחליף זכוכית בדלת עץ, בצורה בטיחותית וקלה

זה מה שקורה כשהילד נוסע לברצלונה כדי לראות את המשחק של FC ברצלונה נגד ריאל מדריד – הוא חוזר הביתה ומתחיל לתרגל ברחבי הבית! ומה לעשות, לא תמיד הוא פוגע (יש לו עוד קצת כדי להיות מסי… 🙂 ). אז הוא שבר את הזכוכית של הדלת של החדר שלו. מה, לא נתקן אותה? בטח שנתקן! ועכשיו ברצינות- חשוב מאוד לזכור שזכוכית שבורה מהווה גורם סיכון גבוה בבית וחובה לתקנה בהקדם! זה פשוט לא בטיחותי.

ראשית נמדוד את הזכוכית ונלך לזגג שיחתוך לנו אותה לפי המידה, בהתאם לדוגמא שנבחר, עובי הזכוכית וכד’. אפשר להביא איתנו דוגמא מהזכוכית שנשברה – בזהירות! אם לא נמצא דוגמא כזו בדיוק, ניתן תמיד לקנות דוגמא דומה מהמגוון הקיים. בנוסף צריך לקנות שפופרת סיליקון, רצוי שקופה, שניתן לקנות בכל חנות חומרי בנין (עלות עד 10 ש”ח, נכון לפברואר 2012). בעבודות נגרות וזכוכית מאוד מומלץ לעבוד עם מפסלת, שלא נמצאת ברוב הבתים, אך תצדיק את עצמה מהר מאוד.

דבר ראשון שאנו צריכים לעשות זה להפריד מהדלת את סרגלי העץ (לייסטים) המחזיקים את הזכוכית לדלת, ע”י שנוציא את כל המסמרים שנדפקו בהם (שמחברים אותם לדלת). לאחר שהוצאנו אותם אנו צריכים לנקות אותם היטב משאריות של מרק (שהדביק את הזכוכית לדלת), צבע ולכלוכים נוספים. סרגלי העץ (לייסטים) צריכים להיות נקיים לגמרי כדי שייכנסו למקומם ויישבו היטב על הדלת. רצוי מאוד למספר או לסמן אותם לאחר הוצאתם, כדי שנוכל להחזירם בדיוק לאותו מקום בו הם היו, כך הם יהודקו למקומם הכי טוב. חשוב לנקות היטב גם את המגרעת בה ישבה הזכוכית משאריות מרק, צבע וכד’.

סרגלי העץ שפירקנו הם רק מצד אחד של הדלת. ישנם סרגלים זהים גם בצידה השני, אותם אין צורך לפרק. המרווח ביניהם מתאים לזכוכית בעובי מסוים. אם אנו קונים זכוכית חדשה שזהה בעובייה לזכוכית שנשברה, אין לנו בעיה של חוסר תאימות. אבל, אם הזכוכית שקנינו שונה בעובייה, כמו במקרה של הסרטון בהמשך, הרי שנצטרך קצת סיליקון כדי למלא את ההפרש שנוצר במרווח. חשוב לציין שניתן לשים במרווח  רק זכוכית דקה יותר, כי עבה יותר לא תיכנס במרווח ויהיה צורך לשנות את כל סרגלי העץ שפירקנו. ההפרש בעובי יהיה לכל היותר 2 מ”מ, שניתן בהחלט לפצות עליהם ע”י שכבה דקה של סיליקון.

אחרי שמרחנו שכבה דקה של סיליקון על סרגלי העץ בצד אחד של הדלת (אותם לא פירקנו), אנו מניחים את הזכוכית ומורחים שכבה דקה נוספת על הזכוכית עצמה, ועליה מניחים את סרגלי העץ שפירקנו. מהדקים אותם היטב למקומם ודופקים בהם מסמרים כדי להחזיקם במקומם. חשוב מאוד לדפוק את המסמרים בזהירות רבה, כדי שלא לשבור את הזכוכית. ראו בסרטון הסבר איך לעשות זאת.

ראו את הסרטון, המסביר בפירוט איך מחליפים זכוכית בדלת החדר של מסי הבא 🙂 .

7 Comments

 1. חן 07/10/2018 at 20:35 - Reply

  היי אלדד,
  הסרטון מסביר נהדר בדיוק את הבעיה שלי!
  אני מניחה שכל הדלתות של פעם הן באותו הגודל..
  תוכל בבקשה לומר לי מה היו המידות בהן הזמנת את הזכוכית?
  תודה רבה!

  • אלדד 07/10/2018 at 21:20 - Reply

   חן,
   ממש לא. כל דלת היא במידה שלה. בהחלט יכול להיות שהמידות מאוד דומות, אבל לא בהכרח זהות.
   צריך להסיר את הזכוכית הקיימת, לנקות היטב את המקום בו היא יושבת, ולמדוד אותו. עד כמה שאני זוכר, זה מוסבר בסרטון.

   אלדד 🙂

   • חן לנצר 08/10/2018 at 13:07 - Reply

    תודה רבה על המענה המהיר, אמדוד לאחר הוצאת הזכוכית הקיימת.
    תבורך 🙂

 2. רפאל ממן 12/03/2013 at 21:00 - Reply

  בס”ד. אלדד תודה רבה לך על הטיפים ועל הפגנת הידע. טוב לבך נשפך לעולם כולו. יישר כח. שאלה לי – יש לי ויטרינה עם דלת זכוכית ומסגרת עץ. הזכוכית יושבת בתוך המסגרת עץ והפינות מעוגלות. הזכוכית היתה תפוסה עם זויות בפינות לתפיסת הזכוכית שלא תיפול. איך אני מוציא מידה של הזכוכית כולל הפינות לזגג. תודה רבה. רפאל

  • אלדד שמח 12/03/2013 at 21:15 - Reply

   רפאל,
   אם אני מבין נכון, הפינות של המרווח מאחוריו ישבה הזכוכית הן עגולות, אבל הזכוכית עצמה היא מלבנית עם פינות של 90 מעלות.
   פשוט מדוד את המידה בין הקצוות (“שפיץ”) של שתי זויות סמוכות, וכך תקבל את האורך ואת הרוחב של הזכוכית.
   תודה על הפרגון 🙂

   אלדד 🙂

 3. רחלי 05/03/2012 at 19:06 - Reply

  אלדד חן חן על הטיפים שאתה מציג לנו אתה פשוט איש מקסים ותודה לך

  • Eldad 05/03/2012 at 19:38 - Reply

   רחלי,
   החזון שלי הוא להעביר את הידע שלי לכמה שיותר אנשים.
   אם את אוהבת את התכנים שלי והם מועילים לך, זו המחמאה הכי טובה שאני יכול לקבל!

   תודה 🙂

הממ... אם בא לך להגיב, זה המקום והזמן, ממש כאן למטה ▼ (התגובות מפורסמות רק לאחר אישורן)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: