||איך לאטום גג לפני החורף עם חומר אקרילי/פולימרי, וליהנות מחורף חם ויבש

איך לאטום גג לפני החורף עם חומר אקרילי/פולימרי, וליהנות מחורף חם ויבש

אחת הבעיות הכי מטרידות, הכי קשות, הכי מבאסות, אם לא הבעיה ב”הא” הידיעה – זו בעיית האיטום של הבית, אם זה איטום גג או קירות. איטום לא טוב גורם לכניסת רטיבות ואף מים לתוך הדירה, יוצר בעיות של פטריות ועובש, טחב, ריח לא נעים, משנה את צבע הקיר, ועוד מיליון תופעות. יתרה מכך, אם בעת בניית הבית (או הדירה) לא נוצרה תשתית ראויה של איטום, יהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי, לתקן זאת שנים לאחר שהבית כבר נבנה. וגם לאחר התיקון המוצלח, ייקח כמה חודשים טובים עד שהרטיבות תתייבש לחלוטין. בקיצור, שווה לתת את הדעת על כך, להשקיע באיטום ולא לחסוך! למזלנו, יש היום בשוק הרבה חומרים איכותיים שמאפשרים לנו לאטום בצורה כמעט מוחלטת, בשיטות יישום יחסית פשוטות, ובמחירים שווים לכל נפש. ואם אנו עושים זאת לבד, אז בכלל אנו חוסכים ים של כסף!

רוב חומרי האיטום של פעם כללו זפת בצורה זו או אחרת. היא היתה מסובכת ליישום, ואף מסוכנת, ולאחר הרבה שנים היא היתה מתייבשת, נסדקת ואף נשברת, וכמובן מעבירה מים דרכה. היה צריך להרתיח אותה (להבעיר אש מתחת לחבית של זפת), לשפוך אותה על הגג (וזה היה מסוכן ותמיד נגמר בכוויות!), ולאחר הזיפות היה גם צורך לסייד את הגג, אחרת יושבי הבית היו מתבשלים בתוך הבית במשך כל הקיץ. השלב הבא היה יריעות ביטומניות, שהן בגדול חומר דומה לזפת, עם תכונות מתקדמות של חוזק וגמישות, והיישום שלהן היה קל יותר ולא מסוכן כמו זפת. ואז הגיעו החומרים המרוכבים – חומרים אקריליים, פולימריים ופוליאוריתניים (שהם סוג של פולימר), שהם רוב החומרים המיושמים כיום (בכל מיני וריאציות). יש להם את כל התכונות הנדרשות מחומר איטום – יכולת אטימה מדהימה, יכולת היצמדות מרשימה למשטחים מגוונים, גמישות, אריכות ימים וקלות יישום – פשוט שופכים ו”צובעים” את המשטח המיועד לאיטום. ניתן ליישמם עם מברשת, רולר ואפילו בהתזה. עד כדי כך פשוט.

ביישום שמודגם בסרטון להלן, לקחנו את האיטום עוד צעד אחד קדימה – במקום להסתפק רק בחומר האיטום (שבד”כ מיושם ביותר משכבה אחת), הוספנו לו שכבה של בד לא ארוג, שקושרת בין שכבות החומר (יישמנו יותר משכבה אחת), מקנה לו חוזק רב ועדיין שומרת על הגמישות שלו – שהיא חשובה מאוד, כי לחומר האיטום המקורי יש גמישות מטורפת – הוא מסוגל להימתח לעתים עד פי 10(!) מגודלו המקורי בעת היישום, מה שמאפשר לו להתפשט ולהתכווץ ולהגיב לשינויי טמפרטורה וגם לתזוזות של המשטח עליו הוא מיושם (סדקים שנוצרים במבנה וכד’). בקיצור, הפכנו את חומר האיטום לסופר חומר! איך עושים זאת? האמת – זה פשוט למדי, מהיר ובעלות ממש נמוכה.

2018-08-21T19:11:22+00:0015/10/17|חומרים ובניה|8 Comments

8 Comments

 1. ניסן ניסנוב 15/01/2019 at 22:31 - Reply

  שלום לך אהבתי תסטון והדרכה ..
  אצלי למשל כל הבית כל הקירות רטובות נוזלים מייים מלמעלה עד הריצפה
  שאלה 1 האם החומר הזה יחזיק הרבה זמן ?<
  שאלה 2 האם יש עוד חומרים חו. מזה ?
  שאלה 3 האם חומר בצבע אחר חוץ מלבן ??
  שאלה 4 איזה בד צריך לקנות ואיפה אפשר לקנות תחומרים האאלו .. ???

  • אלדד 15/01/2019 at 22:51 - Reply

   ניסן,
   1) אמור להחזיק הרבה שנים.
   2) יש חומרים כאלו של כל מיני יצרנים, מהארץ ומחו”ל.
   3) לחלק מהיצרנים יש חומרים בצבעים של אדום או כתום, בנוסף ללבן, כדי שיהיה ניתן להבחין בין השכבות.
   4) בד לא ארוג – לצורך הענין מפה חד פעמית, בכל חנות שמוכרת כלים ח”פ.
   כל יתר החומרים בחנויות חומרי בנין.

   אלדד 🙂

 2. TAMIR 24/10/2017 at 22:32 - Reply

  איזה רשת אתה ממליץ ?

  • אלדד 24/10/2017 at 22:53 - Reply

   תמיר,
   כמו שמודגם בסרטון – בד לא ארוג (ממנו עשויות מפות חד פעמיות גדולות).

   אלדד 🙂

 3. אילנה 16/10/2017 at 16:51 - Reply

  סרטון מעולה.
  כמו תמיד תודה ענקית

  • אלדד 16/10/2017 at 18:31 - Reply

   אילנה,
   תודה על המחמאות והפרגון 🙂
   שמח לשמוע שאהבת 🙂

   אלדד 🙂

 4. חגי חריף 16/10/2017 at 08:18 - Reply

  סרטון מעולה

  איך אוטמים קיר אנכי שהתקלף, והגשם חודר דרכו? תודה

  • אלדד 16/10/2017 at 09:16 - Reply

   חגי,
   למרות שאני די משוכנע שרוב החומרים המיועדים לגג יתאימו גם לקיר אנכי, יש חומרים ייעודיים לקירות אנכיים עם תכונות של איטום וגמישות. זה בהנחה שאין לך בעיה שהקיר יהפוך להיות צבוע באותו צבע של החומר (הם גם יכולים להיות מגוונים לכל גוון רצוי)… אם אתה מעונין לשמור על צבעו המקורי של הקיר, יש חומרי אטימה שקופים (נקראים סילר) שמתיזים אותם על הקיר והם מונעים חדירת מים (אבל צריך לחזור על הפעולה כל כמה שנים, כי הם לא מחזיקים לעד).

   אלדד 🙂

הממ... אם בא לך להגיב, זה המקום והזמן, ממש כאן למטה ▼ (התגובות מפורסמות רק לאחר אישורן)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: