||איך להתקין גוף תאורה בתקרה, ולהאיר את החדר

איך להתקין גוף תאורה בתקרה, ולהאיר את החדר

אור הוא היסוד הראשון שנברא בעולם (לפחות עפ”י הסיפור התנ”כי), ולמעשה אין לנו יכולת לחיות בלעדיו. בעולם המודרני אנו משתמשים הרבה בתאורה מלאכותית, אותה אנו מקבלים ע”י גופי תאורה, בהם מותקנות נורות המפיצות אור. מעת לעת אנו רוצים להחליף את גופי התאורה האלו, אם זה בגלל תקלה, בלאי, או סתם כי נמאס לנו מגוף התאורה הישן ואנו רוצים להתחדש בגוף תאורה מתקדם או אופנתי יותר.

במצבים כאלו, אנו בד”כ נקרא לחשמלאי ונבקש ממנו להתקין את גוף התאורה שקנינו. לרובנו יש רתיעה מטיפול בכל מה שקשור בחשמל, אך אין זה חייב להיות כך. אומנם חשמל הוא דבר מסוכן וטיפול בו שאינו מקצועי ואינו אחראי, יכול לגרום לנזקים כבדים, אך בהחלט ניתן לטפל בו בעצמנו, תוך שימת דגש על נושא הבטיחות בחשמל (ראה/י אזהרת בטיחות בהמשך) ועל קוטביות החיבורים (ראה/י הוראות בסרטון עצמו).

אזהרה חשובה:

תיקוני חשמל שאינם נעשים במקצועיות עלולים להיות מסוכנים מאוד ולגרום נזק למכשיר החשמלי ואף לרשת החשמל (בבית ומחוצה לו)!!!

כדי להתקין גוף תאורה, חשוב מאוד לנתק את אספקת הזרם לנקודה בה אנו רוצים להתקין את גוף התאורה, ולוודא במאת האחוזים שאכן החשמל מנותק!!!

את אספקת הזרם לנקודה ניתן לנתק ע”י הורדת המפסק החצי אוטומטי בלוח החשמל הדירתי שאחראי על הזנת החשמל לנקודה (או לחלל/חדר בו נמצאת הנקודה). למהדרין שבינינו, אפשר גם לנתק את כל אספקת החשמל לדירה. במקרה זה תהיה לנו בעיה להפעיל מקדחה חשמלית כדי לקדוח את החורים לגוף התאורה. ואז, או שלוקחים חשמל מהשכנים, או שקודחים בעזרת מקדחה נטענת.

זאת ועוד, על פי החוק (חוק החשמל, תשי”ד-1954), רק לאדם בעל הסמכה/רשיון מותר לבצע תיקונים במתקן חשמלי. החוק ישן מאוד, קצר מאוד (14 סעיפים בלבד) והגדרת “מתקן חשמלי” בחוק לא ברורה, אבל רק לידיעתכם.

אם הגעת עד כאן אחרי כל ההפחדות, אז רק ארגיע אותך ואומר שזה לא כזה מסובך.

10 Comments

 1. סיון 30/09/2018 at 22:55 - Reply

  היי אלדד, תודה על הסרטון. גוף התאורה שקניתי נראה פשוט, עשוי מעין קרטון מצופה פלסטיק. ויש לו את שני החוטים, הכחול והחום אך אין לו חיבור להארכה. במידה ואני מחברת רק את שני החוטים – מה אני עושה עם חוט ההארכה שיוצא מהקיר, משאירה אותו משוחרר?

 2. zvika 22/04/2018 at 22:56 - Reply

  היי אלדד,
  אחלה סרטון.התוכל לעדכן מהו העומק המירבי שניתן לקדוח בתקרה וכן מה עלי לעשות עם חוט הארכה הצהוב במצב שלגוף הנורה אין מקום מתוכנן לחיבור שלה , ישנם מחברים רק L ו N .
  תודה מראש,
  צביקה.

  • אלדד 24/04/2018 at 13:18 - Reply

   צביקה,עומק התקרה הוא משהו כמו 20 ס”מ (מן הסתם זה העומק המקסימלי… 🙂 ). אין צורך לקדוח יותר מ-7-8 ס”מ, גם אם תקדח 10 ס”מ לא יקרה כלום.
   ההארקה (החוט הצהוב) אמורה להתחבר לגוף, כשהוא מתכתי. אפשר לחבר את החוט ע”י מהדק כבל, בורג ואום, וכד’. אם הגוף עשוי מחומר מבודד (פלסטיק, עץ וכד’) – אין צורך בהארקה.

   אלדד 🙂

 3. Mr. Marcus 29/08/2016 at 12:30 - Reply

  היי אלדד! תודה רבה על הסרטון המעולה. אתה מסביר בצורה מאוד טובה וקלה להבנה.
  קניתי גוף תאורה שבגוף עצמו הארקה מחוברת איפה שרשום + והכחול מחובר איפה שרשום ניוטרל… נראה לך שזה טעות של המפעל או שבכ״ז אני אמור להתקין כמו בסרטון שלך?

  • אלדד 29/08/2016 at 15:24 - Reply

   מר מרכוס,
   עושה רושם שהכחול מחובר נכון. ההארקה בצבע צהוב אמורה להיות מחוברת לגוף. הפאזה בצבע חום אמורה להיות מחוברת לסימן + או לסימן ~, תלוי ביצרן.
   אם אתה לא בטוח, עדיף שתיגש לחנות חשמל קרובה ותשאל.

   אלדד 🙂

 4. hezi 09/01/2016 at 15:01 - Reply

  היי אתה עושה עבודות פרטיות

 5. יוני 10/11/2013 at 14:07 - Reply

  הרכבת גוף תאורה בתקרה אמור להיות פשוט ביותר

  • אלדד שמח 11/11/2013 at 12:14 - Reply

   יוני,
   לא הבנתי מה אתה מנסה להגיד לגבי הפוסט או הסרטון.

   אלדד 🙂

הממ... אם בא לך להגיב, זה המקום והזמן, ממש כאן למטה ▼ (התגובות מפורסמות רק לאחר אישורן)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: