||איך לנקות את קולט השמש, וליהנות ממים חמים בקיץ

איך לנקות את קולט השמש, וליהנות ממים חמים בקיץ

ידעתם שקולט השמש הינו המצאה ישראלית? אז רק לידיעתכם – הוא הומצא ע”י ד”ר צבי תבור והוא גאווה לאומית! אפשר לספור על יד אחת את הבתים בישראל שאין בהם דוד שמש, אלא דוד חשמל בלבד (רק דוד, ללא קולטים). יתרה מכך, קבלני בנין הבונים יחידות דיור ציבוריות, מחוייבים להתקין מערכת סולארית כלשהיא לחימום המים, אם זה קולטי שמש רגילים או מערכת מרכזית. יחד עם זאת, לצערי, ניתן לספור על יד אחת את אלו שמתחזקים את המערכת הנפלאה הזו.

קולט השמש הוא היהלום שבכתר של המערכת הסולארית הזו והוא האביזר שבאמצעותו מתחממים המים בדוד. ככל שהוא יהיה נקי יותר, כך יחדרו דרכו יותר קרני שמש, הוא יעבוד יעיל יותר ולנו יהיו יותר מים חמים ויותר מהר. זה עד כדי כך פשוט.

אחת הפעולות הכי פשוטות והכי יעילות בנושא תחזוקת דוד השמש, היא ניקוי קולט השמש מלכלוך שמצטבר עליו. לכלוך זה מורכב בעיקר מאבק ומים שהתאדו (והפכו לבוץ יבש), לפעמים קצת לשלשת של ציפורים ואולי עוד לכלוכים שונים. ניתן בקלות רבה להסיר את כל הלכלוכים האלו ע”י שטיפה פשוטה של זכוכית הקולט, ממש כמו שאנו עושים ספונג’ה בבית. קצת מים וסבון ריפצה או סבון כלים, מגב וסמרטוט יעשו את העבודה. המים והסבון ממיסים בקלות רבה את כל הלכלוך שעל הקולט.

מומלץ לנקות את הקולט אחת לכמה חודשים, בעיקר אחרי עונות המעבר בהן יש הרבה סופות חול ואבק המשאירות את הקולט מלוכלך. שווה לתחזק את המערכת הזו- כך נשמור עליה לאורך זמן, נהנה ממנה יותר ונימנע מתיקונים עתידיים. לא לשכוח לנקוט בכל אמצעי הזהירות כאשר עולים על הגג, בפרט אם זהו גג רעפים או גג ללא מעקה. שימרו על עצמכם!

2018-08-21T21:55:22+00:0021/6/12|מים ואינסטלציה|4 Comments

4 Comments

 1. דב 06/12/2016 at 07:51 - Reply

  שלום אבקש לדעת כיצד מנקים את המים בקולט השמש ומה סדר פתיחה וסגירת פתחי המים . האם להשאיר ברז מים פתוח בבית
  תודה
  דב

  • אלדד 06/12/2016 at 13:13 - Reply

   דב,
   אני לא בטוח שהבנתי למה אתה מתכוון, אבל אתה צריך להזרים מים בתוך הקנים של הקולט, ולתת להם לצאת החוצה ולא להיכנס לדוד.
   לצורך כך צריך לנתק את צינורות המים מהקולט לדוד ומהדוד לקולט, לקחת את צינור המים שנכנס לדוד, לנתק אותו, ולחבר אותו לאחד החיבורים של הקולט (יציאה או כניסה, עליון או תחתון, בהתאמה). לתת למים לצאת חופשי מהחיבור האחר. אפשר להחליף חיבורים ולעשות שוב, למהדרין שבינינו.

   אלדד 🙂

 2. ankolbh 13/10/2015 at 18:39 - Reply

  איך מנקים את הקולט מאבנית ?

  • אלדד 13/10/2015 at 19:56 - Reply

   היי,
   צריך להעביר או להשרות במשך זמן רב כמות רבה של חומר ממיס אבנית בתוך הקנים והצנרת של הקולטים.
   טכנית זה כמעט בלתי אפשרי. מחליפים את הקולטים.

   אלדד 🙂

הממ... אם בא לך להגיב, זה המקום והזמן, ממש כאן למטה ▼ (התגובות מפורסמות רק לאחר אישורן)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d בלוגרים אהבו את זה: