אחת הבעיות הכי מטרידות, הכי קשות, הכי מבאסות, אם לא הבעיה ב”הא” הידיעה – זו בעיית האיטום של הבית, אם זה איטום גג או קירות. איטום לא טוב גורם לכניסת רטיבות ואף מים לתוך הדירה, יוצר בעיות של פטריות ועובש, טחב, ריח לא נעים, משנה את צבע הקיר, ועוד מיליון תופעות. יתרה מכך, אם בעת בניית הבית (או הדירה) לא נוצרה תשתית ראויה של איטום, יהיה קשה מאוד עד בלתי אפשרי, לתקן זאת שנים לאחר שהבית כבר נבנה. וגם לאחר התיקון המוצלח, ייקח כמה חודשים טובים עד שהרטיבות תתייבש לחלוטין. בקיצור, שווה לתת את הדעת על כך, להשקיע באיטום ולא לחסוך! למזלנו, יש היום בשוק הרבה חומרים איכותיים שמאפשרים לנו לאטום בצורה כמעט מוחלטת, בשיטות יישום יחסית פשוטות, ובמחירים שווים לכל נפש. ואם אנו עושים זאת לבד, אז בכלל אנו חוסכים ים של כסף!

רוב חומרי האיטום של פעם כללו זפת בצורה זו או אחרת. היא היתה מסובכת ליישום, ואף מסוכנת, ולאחר הרבה שנים היא היתה מתייבשת, נסדקת ואף נשברת, וכמובן מעבירה מים דרכה. היה צריך להרתיח אותה (להבעיר אש מתחת לחבית של זפת), לשפוך אותה על הגג (וזה היה מסוכן ותמיד נגמר בכוויות!), ולאחר הזיפות היה גם צורך לסייד את הגג, אחרת יושבי הבית היו מתבשלים בתוך הבית במשך כל הקיץ. השלב הבא היה יריעות ביטומניות, שהן בגדול חומר דומה לזפת, עם תכונות מתקדמות של חוזק וגמישות, והיישום שלהן היה קל יותר ולא מסוכן כמו זפת. ואז הגיעו החומרים המרוכבים – חומרים אקריליים, פולימריים ופוליאוריתניים (שהם סוג של פולימר), שהם רוב החומרים המיושמים כיום (בכל מיני וריאציות). יש להם את כל התכונות הנדרשות מחומר איטום – יכולת אטימה מדהימה, יכולת היצמדות מרשימה למשטחים מגוונים, גמישות, אריכות ימים וקלות יישום – פשוט שופכים ו”צובעים” את המשטח המיועד לאיטום. ניתן ליישמם עם מברשת, רולר ואפילו בהתזה. עד כדי כך פשוט.

ביישום שמודגם בסרטון להלן, לקחנו את האיטום עוד צעד אחד קדימה – במקום להסתפק רק בחומר האיטום (שבד”כ מיושם ביותר משכבה אחת), הוספנו לו שכבה של בד לא ארוג, שקושרת בין שכבות החומר (יישמנו יותר משכבה אחת), מקנה לו חוזק רב ועדיין שומרת על הגמישות שלו – שהיא חשובה מאוד, כי לחומר האיטום המקורי יש גמישות מטורפת – הוא מסוגל להימתח לעתים עד פי 10(!) מגודלו המקורי בעת היישום, מה שמאפשר לו להתפשט ולהתכווץ ולהגיב לשינויי טמפרטורה וגם לתזוזות של המשטח עליו הוא מיושם (סדקים שנוצרים במבנה וכד’). בקיצור, הפכנו את חומר האיטום לסופר חומר! איך עושים זאת? האמת – זה פשוט למדי, מהיר ובעלות ממש נמוכה. על כך בסרטון הבא: